Jak uprawiać muchołówkę w domu?

Muchołówka to niezwykle ciekawa roślina owadożerna, która z pewnością przyda nam się w domu. Nie tylko pięknie udekoruje wnętrza, ale też wyłapie wszystkie owady krążące w pobliżu. Posiada bowiem mięsiste liście uzbrojone w klapki z ząbkami, które momentalnie zatrzaskują się wokół ofiary niczym paszcza. Muchołówka jest więc prawdziwym drapieżnikiem. Jeśli chcemy mieć ją w domu, warto dowiedzieć się jak ją pielęgnować. Ta roślina wbrew pozorom nie ma zbyt dużych wymagań. Jak uprawiać muchołówkę w domu?

Muchołówka
Muchołówka©123RF/PICSEL

Kilka słów o muchołówce

Muchołówka zjada owady
©123RF/PICSEL

Muchołówka amerykańska to roślina owadożerna należąca do rodziny rosiczkowatych. Naturalnie rośnie jedynie w Ameryce Północnej. Jej kwiatostan to prawdziwa pułapka, jej liście są mięsiste i posiadają dwie klapki zakończone ząbkami. Muchołówka żywi się bowiem owadami, głównie muchami i pająkami. Znajdujące się na liściach gruczołki trawienne zwabiają ofiarę, a gdy jej ruch podrażni włoski czuciowe, to klapki natychmiast się zamykają. Gdy muchołówka strawi swoją zdobycz, jej liście ponownie się otwierają. W naturalnych warunkach gatunek ten rośnie na jałowym, podmokłym podłożu, na bagnach, torfowiskach czy w szczelinach skał. To dlatego muchołówki oprócz fotosyntezy potrzebują do odżywiania owadów, które są dla nich źródłem białka i azotu. Dzięki temu uprawiana muchołówka nie ma specjalnych wymagań, by się rozwijała.

Jak uprawiać muchołówkę w domu?

Muchołówka potrzebuje słońca
©123RF/PICSEL

Uprawa muchołówki nie jest skomplikowana. Ze względu na to, że muchołówka rośnie na bagnach i terenach podmokłych, to w warunkach domowych sprzyjać jej będzie wilgotne podłoże. Dlatego też powinno się wlewać wodę do podstawki doniczki i utrzymywać ją na stałym poziomie (nieprzekraczającym 2,5 cm). Należy używać wody destylowanej, deszczowej lub przegotowanej. W zimie ograniczamy podlewanie, ale podłoże musi być stale wilgotne – inaczej roślina uschnie. Najlepszy rodzaj podłoża dla muchołówki to kwaśny torf zmieszany z gruboziarnistym piaskiem (pół na pół). Roślina lubi miejsca nasłonecznione, dlatego powinniśmy wybrać dla niej stanowisko dobrze oświetlone, np. przy południowym lub wschodnim oknie. W słońcu liście muchołówki stają się purpurowe. W lecie można stawiać ją na balkonie lub tarasie, jednak zimą należy przenieść ją do ciemniejszego pomieszczenia (temperatura nie może być niższa niż 10 stopni).

Pielęgnacja muchołówki

Jak rozmnażać muchołówkę?
©123RF/PICSEL

Muchołówka nie musi być nawożona, gdyż sama dostarcza sobie tego, co trzeba. Od czasu do czasu można własnoręcznie dostarczyć jej owada, lecz nie należy robić tego częściej niż raz na tydzień. Dla utrzymania odpowiedniej wilgotności wokół rośliny można zraszać ją wodą. Suche i gnijące liście należy usuwać od razu, a gdy roślina zacznie kwitnąć, najlepiej odciąć kwiat przy łodydze. Kwitnięcie osłabia bowiem roślinę, a to liście stanowią jej dekoracyjną część.

Przesadzanie i rozmnażanie

Muchołówkę należy przesadzić po zakupie, a także co 2-3 lata na wiosnę. Wymieniamy wtedy podłoże i doniczkę na większą. Wiosną można rozmnożyć muchołówkę poprzez podział kłączy na mniejsze części. Można także oderwać liście wiosenne lub letnie, wsadzić do podłoża i przysypać lekko torfem. Muchołówkę rozmnaża się również poprzez wysianie nasion do podłoża z torfem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas