Jak uprawiać świdośliwę?

Świdośliwa jest coraz częściej doceniana przez działkowców i ogrodników, głównie z powodu pysznych i bardzo zdrowych owoców dojrzewających w czerwcu. Ze względu na ich smak, zbliżony do smaku aronii, nazywana jest też „słodką aronią”, a możemy ją także spotkać pod nazwą „borówki kanadyjskiej”. Jest to jeden z najmniej wymagających krzewów owocowych, który doskonale się też sprawdza jako roślina ozdobna. Kto jej jeszcze nie zna – niech przeczyta ten krótki tekst, a na pewno się do niej przekona!

Charakterystyka rośliny

Świdośliwa jest niedużym krzewem, dorastającym do 2-3 m o pokroju zwartym lub rozłożystym. Forma krzewu oraz jego siła wzrostu zależą od odmiany i gatunku, z którego się wywodzą, w handlu są bowiem dostępne rośliny pochodząc od świdośliwy olcholistnej i kanadyjskiej. W szkółkach i w internecie dostępnych jest wiele różnych odmian, jednak nie zawsze posiadają one tak samo wartościowe cechy uprawowe. Najpopularniejszą odmianą jest ‘Prince Williams’ o drobnych i smacznych owocach, ale najczęściej chcąc kupić świdośliwę spotkamy się z sadzonkami nieprzypisanymi do żadnej odmiany. Coraz częściej można się spotkać również z oferowanymi w handlu świdośliwami w formie piennej, szczepione na jarzębinie.

Krzew kwitnie na przełomie kwietnia i maja, jeszcze przed jabłoniami, kwiaty są dość odporne na przymrozki. Owocować zaczyna już w 2-3 roku po posadzeniu. Są to rośliny dość długowieczne – potrafią rosnąć i plonować nawet przez 30 lat. Owocami są jagody o wyglądzie malutkiego jabłka, kuliste, przeważnie ciemnogranatowe z woskowym nalotem. Dojrzewają pod koniec czerwca, możemy je spożywać na surowo albo wykorzystać do zrobienia przetworów: dżemów, soków, konfitur, nalewek i ciast owocowych. Przeciętny plon z jednego krzewu wynosi 4-5 kg owoców, które mogą pozostawać na gałązkach aż do zimy. Mają wysoką zawartość witamin z grupy A, B i C, regulują pracę serca, obniżają ciśnienie i mają wysokie właściwości przeciwutleniające – samo zdrowie!

Stanowisko

Świdośliwa jest bardzo mało wymagającym gatunkiem. Rośnie i owocuje na każdych glebach, jednak najlepiej w podłożu żyznym, próchnicznym o odczynie zbliżonym do obojętnego. Może rosnąć w pełnym słońcu i w półcieniu, jednak dużo lepsze i słodsze są owoce dojrzewające na słonecznych stanowiskach. Jest bardzo odporna na niskie temperatury oraz na zanieczyszczenia środowiska. W zimie nie szkodzą jej temperatury nawet -50°C.

Świdośliwy sadzimy w rzędach co 1-1,5 m. Dobrze jest zaprawić wcześniej podłoże przekompostowanym torfem z dodatkiem kompostu i dolomitu.

Zabiegi pielęgnacyjne

Dzięki wyjątkowej odporności na choroby i szkodniki, świdośliwa jest rośliną bardzo prostą w uprawie - nie musimy wykonywać żadnych ochronnych oprysków chemicznych. Jedynymi szkodnikami, które mogą powodować szkody w uprawie świdośliwy są ptaki. W czasie dojrzewania owoców są one dla nich ogromnym zagrożeniem, ponieważ potrafią objeść je wszystkie w ciągu kilku dni. Dlatego w sytuacji zagrożenia powinniśmy okryć dojrzewający krzew specjalną siatką ochronną.

Pielęgnacja krzewów polega także na wycinaniu nadmiaru odrostów korzeniowych, (z których można łatwo rozmnażać świdośliwę), wycinaniu starszych, gorzej owocujących gałęzi oraz przerzedzaniu w miarę potrzeby korony krzewu. Cięcia dokonujmy wczesną wiosną, po ustąpieniu przymrozków, ale jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji.

Zbiór owoców przeprowadzamy, kiedy nabiorą odpowiedniej barwy, najczęściej nie dojrzewają one równomiernie i trzeba go powtarzać co kilka dni.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas