Jak uprawiać zimowity jesienne?
Jeśli zobaczymy we wrześniu kwitnące u kogoś w ogrodzie pastelowo-fioletowe kwiaty przypominające krokusy, będą to z pewnością zimowity, rośliny, które właśnie u progu jesieni zachwycają nas swym pięknem. Zimowity są roślinami cebulowymi a ich uprawa jest bardzo prosta, dlatego polecamy je do każdego ogrodu! Szczegółowe informacje na temat ich sadzenia, uprawy i zastosowania znajdują się w poniższym artykule.
Wzrost zimowita różni się od rozwoju większości innych roślin. Kiedy pozostałe rośliny cebulowe wydają już nasiona i zapadają w spoczynek – on zaczyna kwitnienie. Dzieje się to - w zależności od odmiany - od końca sierpnia aż do października. Z jednej bulwy wyrasta 5-10 łodyżek długości do 25 cm, zakończonych pastelowymi kwiatami. Okres kwitnienia trwa dwa-trzy tygodnie, po czym zimowity znikają i aż do wiosny nie ma po nich śladu.
Przez całą zimę w glebie pozostają tylko bulwy, a na wiosnę wyrastają z nich długie lśniące liście oraz torebki nasienne, które mogą mieć nawet wielkość orzecha włoskiego. Nasiona dojrzewają w lipcu.
Zimowity najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych lub nasłonecznionych. Roślina lubi glebę próchniczną i żyzną, podłoże musi być też dość przepuszczalne, ponieważ w ciężkim i gliniastym nie czuje się dobrze. Nie może być jednak piaszczyste - w takim przypadku wzbogacamy je kompostem.
Gleba powinna być lekko wilgotna, ale nie podmokła.
Roślina nadaje się na rabaty kwiatowe, które pięknie zdobi na początku jesieni. Świetnie prezentują się posadzone na trawniku, między iglakami czy na skalniaku. Jest rośliną leczniczą, surowcem zielarskim są bulwy, które na wiosnę kroi się w plasterki i suszy. Preparaty z zimowita mają działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W handlu dostępnych jest coraz więcej odmian zimowita o kwiatach barwy od białej, przez różową po purpurowe i fioletowe.
Uwaga: wszystkie części tych pięknych roślin są bardzo trujące, dlatego jeśli mamy dzieci, powinniśmy niestety zrezygnować z ich uprawy, albo sadzić je w miejscach dla nich niedostępnych!