Reklama

Jak usunąć białe plamy na meblach?

Wiele osób ma w domach meble lakierowane czy politurowane. Stoliki, komody i blaty są ponadczasowe i bardzo praktyczne. Łatwo się je czyści, jednak trzeba pamiętać o środkach impregnacyjnych, które nadadzą im połysku, a także zabezpieczą powierzchnię przed zabrudzeniami. Niestety, niewiele trzeba, aby na meblach pojawiły się przebarwienia, np. w wyniku położenia filiżanki czy kubka z gorącym napojem. Wtedy pojawia się na nich biała plama, która jest z pozoru trudna do usunięcia. Jednak wystarczy sięgnąć po kilka sposobów, aby błyskawicznie usunąć szpecącą plamę.

Pasta do zadań specjalnych

Pomocna w usunięciu plamy będzie pasta, którą w łatwy sposób wykonasz samodzielnie. W miseczce wymieszaj ze sobą dwie garście soli gruboziarnistej z niewielką ilością oliwy tak, aby powstała gęsta masa. Następnie delikatnie i dokładnie przykryj nią plamę (nie wcieraj, gdyż możesz uszkodzić mebel) i zostaw na trzy godziny. Po tym czasie zbierz papkę, a później przetrzyj ręcznikiem papierowym.

Okład z majonezu

Jeśli boisz się, że sól porysuje twoje meble, zastąp papkę majonezem i pozostaw ją na kilka godzin. Jeśli majonez wysycha, można dokładać kolejne warstwy. Po paru godzinach zbierz sos i przetrzyj powierzchnię suchą ściereczką. W przypadku ciemnych mebli niektórzy polecają dodanie do majonezu odrobiny papierosowego popiołu.

Reklama

Pasta do zębów

Jeśli masz białą pastę do zębów, możesz posłużyć się nią do wyczyszczenia mebli. Wystarczy zastosować ją tak, jak majonez, ale dla lepszego efektu możesz ją delikatnie wcierać miękką szmatką (wyłącznie w miejscu zabrudzenia).

Ostania deska ratunku

Jeśli inne metody zawodzą, możesz pomóc sobie gorącą temperaturą. Przyłóż do plamy ściereczkę złożoną podwójnie, a następnie przeprasuj to miejsce żelazkiem nastawionym na średnią moc. Po 5 sekundach plama powinna zniknąć lub być zblednąć. Zamiast żelazka możesz wykorzystać również suszarką do włosów: wystarczy na plamę nakierować ciepłe powietrze przez około 10 minut.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy