Jak usunąć plamy po antyperspirancie?
Jeśli na twojej bluzce czy sukience pojawiły się plamy po antyperspirancie, wcale nie musisz wyrzucać ich do kosza. Mimo że zadanie nie jest łatwe, podpowiemy ci, jak skutecznie i z użyciem sprawdzonych metod możesz pozbyć się nieefektownych śladów na odzieży. <b> Dlaczego antyperspiranty pozostawiają ślady? </b> Antyperspiranty skutecznie zmniejszają wydzielanie potu i usuwają brzydki zapach. Niestety zawierają w swoim składzie chlorek aluminium, który powoduje powstawanie - bardzo często uporczywych - plam na ubraniach. Szpecą one wygląd zarówno białych, jak i kolorowych tkanin. Często pozbyć się ich jest bardzo trudno, a użycie detergentu nie jest rozwiązaniem doskonałym. Dlatego, zanim po niego sięgniesz, przetestuj mniej inwazyjne i - jak pokazuje praktyka - wcale nie mniej skuteczne metody.
Działaj szybko
Przede wszystkim pamiętaj, że w przypadku plam bardzo ważny jest szybki czas reakcji. Zacznij działać zaraz, jak tylko zauważysz na swojej bluzce czy sukience brzydkie ślady. Jeśli zaschną, usunąć będzie je znacznie trudniej. Zwłaszcza, jeśli dodatkowo utrwalisz je prasując tkaninę żelazkiem.
Węglan amonu
Zanim użyjesz silnego detergentu, sięgnij po domowe środki. Pomocnym w usunięciu śladów z antyperspirantu może okazać się węglan amonu, który wyglądem przypomina proszek do pieczenia i jest używany do spulchniania ciasta. Możesz go kupić w sklepie spożywczym. Posyp nim bezpośrednio plamę albo wymieszaj go z odrobiną wody i dopiero wylej na zabrudzenia.
Płynny amoniak
Skutecznym rozwiązaniem w przypadku plam po antyperspirancie jest też użycie płynnego amoniaku, który jest dostępny w sklepach chemicznych. Nie wylewaj go jednak bezpośrednio na plamę, tylko sporządź z niego roztwór. Do jego przygotowania będzie ci potrzebna łyżeczka amoniaku, litr wody i płatki mydlane. W takiej mieszaninie upierz ubranie.
Woda utleniona
Jeśli plamy po antyperspirancie pojawiły się na białych tkaninach, możesz je usunąć przy pomocy wody utlenionej. Podobnie jak w przypadku płynnego amoniaku nie wylewaj jej bezpośrednio na plamę, tylko połącz ją ze zwykłą wodą w proporcji 1 do 3. Do roztworu możesz też dodać kilka kropel octu lub amoniaku. Następnie rozprowadź go na plamie i pozostaw na około 30 minut. Po upływie tego czasu wypierz odzież w tradycyjny sposób.
Woda z octem
W wywabieniu plam po antyperspirancie pomocna będzie także woda z octem, której możesz użyć nawet do delikatnych czy kolorowych tkanin. Jak przyrządzić roztwór? Do 10 litrów wody wlej 4 łyżki octu i wypierz ubrania.
Soda oczyszczona
Podobnie jak w przypadku wielu innych zabrudzeń doskonałym środkiem na usunięcie plam z antyperspirantu będzie niezastąpiona w kuchni soda oczyszczona. Możesz jej użyć na trzy sposoby. Śladów po antyperspirancie pozbędziesz się albo namaczając ubranie w wodzie z sodą, albo sporządzając specjalną pastę. Do jej wykonania potrzebne ci są: odrobiona wody oraz kilka łyżeczek sody. Gdy będzie już gotowa, musisz nałożyć ją na plamę i pozostawić ją przez 15 minut. Po kwadransie normalnie wypierz ubranie. Zgodnie z trzecim sposobem na plamę po antyperspirancie należy nałożyć pastę do zębów, która ma w swoim składzie sodę, natrzeć i pozostawić na kilka - około 10 minut - po czym wyprać odzież.
Woda ze spirytusem
Plamy po antyperspirancie możesz też usunąć namaczając ubranie w roztworze wody ze spirytusem przyrządzonym w stosunku 1: 1. Ubranie powinno moknąć w nim przez 30 minut, następnie wypierz je w pralce.
Jak uniknąć plam po antyperspirancie?
Pamiętaj, że możesz zminimalizować ryzyko powstania plam po antyperspirancie i uniknąć zmagania się z uporczywymi plamami, stosując się do wskazówek:
- po użyciu antyperspirantu zawsze odczekaj kilka minut aż wyschnie i dopiero wtedy zakładaj ubranie
- oferta dezodorantów jest bogata. Wybieraj te, które nie zawierają składników powodujących powstawanie uporczywych plam
- jeśli plamy się już pojawiły, działaj szybko i nie wrzucaj zabrudzonej odzieży od razu do pralki, tylko je najpierw zapierz. Sposoby już znasz.