Reklama

Jak usunąć plamy po kawie?

Kawa - choć doskonała w smaku, aromatyczna i pobudzająca do działania - posiada jedną zasadniczą wadę. Często pozostawia po sobie mało estetyczne i od razu rzucające się w oczy plamy. Co zrobić, gdy ślady po naszym ulubionym napoju pozostały na naszej sukience, świątecznym obrusie czy dywanie? Najlepiej działać od razu, jeszcze zanim plamy zdążą zaschnąć i sięgnąć po sodę oczyszczoną, ocet, żółtko jaja czy sól kuchenną. Podpowiemy ci, jak ich użyć.

Pierwsze przykazanie: Nie pocieraj plamy!

Żelazna zasada w przypadku usuwania plam po kawie - zwłaszcza tych, które pojawią się na ubraniach, meblach czy dywanie brzmi: Im szybciej, tym lepiej. Nie czekaj aż zaschną, tylko sprawdź, jakie środki masz pod ręką.

Jeśli jesteś poza domem, spróbuj pozbyć się zanieczyszczeń przy użyciu samej wody. Od czego najlepiej zacząć? Przyłóż ręczniki papierowe do plamy i poczekaj, aż kawa w nie wsiąknie. Nie pocieraj plamy, bo zamiast pomóc, tylko sobie zaszkodzisz. Przewróć zabrudzoną tkaninę na drugą stronę i wypłucz zimną wodą, kierując jej strumień bezpośrednio na plamę. Gdy dotrzesz do domu, sięgnij po odpowiednie środki czyszczące.

Reklama

Najszybszy sposób na plamy z kawy - ocet

Jeśli znajdziesz w swojej kuchni ocet spirytusowy, można śmiało powiedzieć, że jesteś uratowany. Zmieszaj go z wodą w proporcjach jedna łyżeczka specyfiku na litr wody. Następnie zamocz w mieszance gąbkę, przyłóż ją do plamy i pozwól jej wsiąknąć. Następnie wypierz ubranie czy obrus w tradycyjny sposób. Niechciane zabrudzenia powinny zniknąć.

Nałóż na plamę pastę z octu

Ocet możesz również wykorzystać w inny sposób. Wymieszaj go z proszkiem do prania, tak aby uzyskać konsystencję pasty.

Następnie nałóż ją na zabrudzoną tkaninę i pozostaw na 5 minut. Po upływie tego czasu, przy użyciu szczoteczki do mycia zębów, rozprowadź pastę starannie na plamie. Wypłucz tkaninę w zimnej wodzie i upierz ją w tradycyjny sposób. Gdyby zabrudzenia okazały się silne, powtórnie nałóż pastę i wypierz ubranie.

Niezastąpiona soda oczyszczona

Jeśli nie masz pod ręką octu spirytusowego, doskonale zastąpi go równie popularny naturalny środek czyszczący, czyli soda oczyszczona. Wysyp odrobinę na miękką, wilgotną ściereczkę i usuń przy jej użyciu zanieczyszczenia z kawy powstałe na tkaninach. Po kilku minutach całkowicie znikną. Po użyciu sody oczyszczonej zabrudzoną tkaninę trzeba oczywiście wyprać w tradycyjny sposób. Tę prostą metodę możesz także wykorzystać do pozbycia się zabrudzeń z herbaty.

Na plamy z kawy - żółto jaja

Pewnie trudno w to uwierzyć, ale w pozbyciu się trudnych zanieczyszczeń może nam pomóc żółtko kurzego jaja. Jak go wykorzystać? Roztrzep go, połącz go z kilkoma kroplami alkoholu i dodaj ciepłą wodę. Wszystkie składniki starannie połącz. Mieszankę nałóż przy użyciu gąbeczki albo miękkiej ściereczki na zabrudzoną tkaninę, pozostaw na kilka minut i pozwól jej działać. Następnie wypłucz dokładnie ubranie czy obrus w zimnej wodzie. Na koniec upierz w tradycyjny sposób. Po plamach nie będzie śladu.

Na plamy z kawy - zwykła sól

Jeśli plamy po kawie pojawią się nieoczekiwanie na twojej kanapie lub dywanie i nie poradzi sobie z nimi gorąca woda połączona z płynem do mycia naczyń, z pomocą przyjdzie ci zwykła, kuchenna sól. Posyp nią obficie zabrudzone miejsce i pozwól jej działać. Spłucz ją dopiero po kilkunastu minutach chłodną wodą, a następnie oczyść dywan czy kanapę ciepłą wodą. Możesz do niej dodać płyń do naczyń albo inny mydło. Wszelkie zabrudzenia powinny zniknąć.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy