Jak usunąć plamy? Skuteczne domowe wybielacze

Na twojej ulubionej bluzce czy spodnich pojawiła się brzydka plama i nie masz pomysłu, jak się jej pozbyć? Z uporczywymi zabrudzeniami pomogą ci się rozprawić sprawdzone, domowe środki. Działaj szybko i sięgnij po mąkę ziemniaczaną, amoniak, boraks, orzechy indyjskie, żółtko, glicerynę, olej sezamowy, sodę oczyszczoną, wodę utlenioną czy ocet spirytusowy. Poniżej znajdziesz dokładne wskazówki, jak je zastosować.

article cover
©123RF/PICSEL

Amoniak

©123RF/PICSEL

Amoniak doskonale sprawdzi się w walce z plamami z krwi, potu, moczu czy kredek. Wystarczy rozcieńczyć go w równych proporcjach z wodą i zamoczyć w nim plamę. (Można w tym celu wykorzystać talerzyk i wsunąć go pod ubranie). Proces odplamiania powinien trwać co najmniej trzydzieści minut. Po tym czasie ubranie należy uprać tradycyjnym sposobem. Nierozcieńczony amoniak można wykorzystać do pozbycia się zabrudzeń po kredkach. Pamiętaj, aby po użyciu go, bardzo dokładnie spłukać i wyprać ubranie.

Żółtko z gliceryną

Mieszanka na bazie żółtka i gliceryny pomoże nam skutecznie pozbyć się tłustych plam, nawet tych, które zdążyły się nieco "wgryźć" w tkaninę. Nanieść naturalny preparat na zabrudzenia i pozwól mu działać przez co najmniej trzydzieści minut. Na koniec oczyść ubranie ciepłą wodą i wypierz tradycyjnym sposobem.

Mąka ziemniaczana

W walce z tłustymi plamami pomoże nam też mąką ziemniaczana. Wystarczy, że posypiesz nią grubo zabrudzone ubranie i pozwolisz jej działać przez co najmniej piętnaście minut. Mąka ziemniaczana świetnie wchłonie tłuszcz. Na koniec strzep resztki mąki i upierz ubranie tradycyjnym sposobem. Będzie jak nowe.

Orzechy indyjskie

Jeśli chcesz pozbyć się plam skutecznie i jednocześnie bezpiecznie, sięgnij po orzechy indyjskie. Pod wpływem ciepła wytwarzają pianę piorącą. Wystarczy, że włożysz 5-6 łupin do woreczka i umieścisz w pralce. (Tych samych łupin można użyć dwa-trzy razy). Pozbędziesz się zabrudzeń i nie narazisz skóry. Orzechy indyjskie to doskonały środek piorący dla alergików.

Olej sezamowy

©123RF/PICSEL

Jeśli na twoim ubraniu pojawiły się plamy po herbacie, benzynie, oleju silnikowym albo smole, sięgnij po olej sezamowy (ewentualnie masło). Nanieść go na zabrudzenie, pozwól działać przez kilka minut, a następnie lekko potrzyj i upierz tkaninę tradycyjnym sposobem.

Boraks

W pozbyciu się uporczywych plam po kawie, herbacie, soku, winie, moczu lub tłuszczu pomoże nam boraks. Wystarczy, że łyżkę środka rozpuścimy w czterech litrach letniej wody i namoczymy w mieszance zabrudzone ubrania. Po trzydziestu minutach upierzmy je tradycyjnym sposobem. Po brzydkich plamach nie powinno być śladu.

Sok z cytryny

Jeśli na naszych ubraniach pojawiły się ślady po pleśni, sięgnijmy po niezawodny sok z cytryny. Wystarczy, że naniesiemy go na zabrudzoną tkaninę, posypiemy solą i odczekamy godzinę. Możemy też rozwiesić tkaninę na słońcu. Na koniec pierzemy ubranie tradycyjnym sposobem.

Surowe mleko

W walce z tak zwanymi zażółceniami, czyli żółtymi plamami, dobrze sprawdza się świeże, surowe mleko. Wystarczy wylać go na zabrudzenie (najlepiej podstawić pod ubranie talerzyk) i poczekać aż skwaśnieje. Następnie płuczemy tkaninę pod wodą i pierzemy tradycyjnym sposobem.

Woda utleniona

©123RF/PICSEL

Wybielacz może śmiało zastąpić także woda utleniona. Wystarczy, że 150 ml preparatu połączysz z wodą i w gotowej mieszance zamoczysz delikatne tkaniny. Po trzydziestu minutach wypłucz je i upierz tradycyjną metodą. Pamiętaj, że woda utleniona nadaje się do odplamiania czy wybielania tkanin białych.

Soda oczyszczona

W starciu z plamami z tłuszczu lub potu pomoże nam też mieszanka na bazie sody oczyszczonej, wody utlenionej i wody sporządzana w równych proporcjach. Wystarczy nanieść ją na plamę, wetrzeć szczoteczką, zostawić do wchłonięcia i sprać.

Ocet spirytusowy

Z uporczywymi plamami z potu rozprawi się skutecznie także ocet spirytusowy. Wystarczy, że polejesz nim zbrudzoną tkaninę, pozwolisz mu działać przez kilkanaście minut i na koniec upierzesz ubranie. Po plamach nie będzie śladu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas