Jak usunąć tarczniki z roślin doniczkowych?
Tarczniki, które atakują stojące w naszych mieszkaniach czy domach rośliny doniczkowe, rozprzestrzeniają się w błyskawicznym tempie. Ślady ich działalności można zaobserwować na spodniej stronie liści. Nazwa owadów bezpośrednio nawiązuje do ich kształtu, a dokładniej owalnej tarczki, którą pokryte są ich ciała. Pokonać je i pozbyć się ich skutecznie jest niezwykle trudno. Nie mniej jednak istnieją domowe sposoby, które pomogą nam względnie skutecznie wyeliminować dokuczliwy problem. Poniżej znajdziesz wszystkie potrzebne wskazówki.
Czym najskuteczniej usunąć tarczniki z roślin?
Specjaliści w dziedzinie hodowli roślin wskazują, że przynoszącą najlepsze rezultaty metodą walki z tarcznikami jest bezpośrednie usuwanie ich z roślin. Mogą nam w tym pomóc zarówno wykałaczka, jak i twarda szczoteczka przeznaczona do mycia zębów. Zanim przystąpimy do zabiegu, pod doniczką i liśćmi rośliny należy oczywiście rozłożyć papier albo folię, na którą będą trafiały odpadki.
Samo oderwanie dużych tarczników jednak nie wystarczy. Aby usunąć - z reguły niewidoczne dla oka - larwy i jaja owadów, należy starannie przemyć liście rośliny wacikiem nasączonym w roztworze denaturatu albo spirytusu (w proporcji 1-2 łyżki na litr wody) połączonym z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Po zakończeniu zabiegu roślinę starannie spłukujemy pod prysznicem. Jeśli nie mamy w domu płynu do mycia naczyń, może śmiało zastąpić go szare mydło.
Aby "kuracja antytarcznikowa"okazała się w pełni skuteczna, należy ją regularnie powtarzać, najlepiej co 8-10 dni.
Jak zwalczyć tarczniki opryskiem z oleju?
Jeśli już na pierwszy rzut oka dostrzegamy, że tarczników jest bardzo dużo, zamiast usuwać je mechanicznie, możemy zastosować oprysk z oleju. Do jego wykonania zwykle wykorzystuje się zwykły olej rzepakowy, oliwę z oliwek lub olej parafinowy.
Jak przygotować preparat?
10 ml oleju należy zmieszać z 1 litrem ciepłej wody i kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń. Gotowy preparat przelewamy do butelki z rozpylaczem. Oprysk najlepiej wykonywać w godzinach wieczornych. Po kilku dniach od zabiegu dokładnie opłukujemy opryskane rośliny. Aby oprysk z oleju był skuteczny, należy go powtórzyć trzykrotnie w odstępstwie pięciu dni.
Jak wykorzystać tytoń do pozbycia się tarczników?
Aby skutecznie pozbyć się tarczników z domu, możemy też sięgnąć po wywar z tytoniu. Zawarta w nim nikotyna działa na szkodniki toksycznie.
Do przygotowania preparatu będziemy potrzebować:
- Tytoniu z 10-12 papierosów
- 1 litra wody
- kropli mydła
Sposób przygotowania:
Tytoń umieszczamy w naczyniu, zalewamy litrem wody o temperaturze pokojowej i odstawiamy na 5-8 godzin. Następnie gotowy roztwór gotujemy pod przykryciem przez co najmniej 30 minut. Następnie studzimy, przecedzamy i rozcieńczamy w proporcji 1:4. Na koniec przelewamy do butelki z rozpylaczem. Przed wykonaniem oprysku z tytoniu zabezpieczamy ziemię w doniczce folią. Dzięki temu preparat nie dostanie się do korzeni roślin. Oprysk powtarzamy po kilku dniach.