Jak usunąć żądło pszczoły?

Późną wiosną i latem, kiedy temperatura jest bardziej sprzyjająca spacerom na świeżym powietrzu, większą aktywnością wykazują się owady. Niestety, część z nich może uprzykrzyć nam życie. Do nich zaliczają się pszczoły, bo - choć są bardzo pożyteczne dla środowiska - po ataku zostawiają żądło, które należy bezzwłocznie usunąć. Należy pamiętać, że po użądleniu często występują reakcje alergiczne, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Zatem jak postępować w przypadku ataku owada? Jak bezpiecznie usunąć żądło pszczoły?

Pszczoły - mimo że są pożyteczne - mogą boleśnie użądlić
Pszczoły - mimo że są pożyteczne - mogą boleśnie użądlić123RF/PICSEL

Rozpoznaj pszczołę

Szerszenie, osy, trzmiele i pszczoły to owady, które mogą być do siebie bardzo podobne i różnice między nimi nie dla każdego muszą być oczywiste. Pszczoła jest niedużym owadem, ale znacznie większym (prawie dwa razy) od osy. Ten drugi posiada długi korpus, który pokryty jest czarno-żółtymi (bardzo wyraźnymi) pasami. Natomiast pszczoła ma kolory mniej widoczne, czasami zbliżone do brązu - jednak najważniejszą różnicą jest obecność na jej ciałku meszku.

Ataki pszczół

Zarówno szerszenie i osy mogą atakować wiele razy. Natomiast pszczoła wyłącznie raz, za to pozostawia w skórze żądło, które powoli uwalnia toksyny do organizmu. Jad pszczół zawiera m.in. trzy bardzo groźne substancje. To właśnie one doprowadzają do silnego bólu w miejscu użądlenia, spadku ciśnienia tętniczego, a także duszności. Oczywiście, nie zawsze po użądleniu pszczoły daje się odczuć niebezpieczne symptomy, ale osoby wrażliwe i alergicy nigdy nie powinny bagatelizować ataku, ponieważ w ekstremalnych warunkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który może skończyć się zgonem.

Żądło pszczoły trzeba jak najszybciej usunąć
Żądło pszczoły trzeba jak najszybciej usunąć123RF/PICSEL

Co zrobić z żądłem?

Pozostałe po ataku żądło pszczoły powinno być jak najszybciej usunięte. Dlaczego? Ponieważ ono powoli oddaje zawarte w nim toksyny, które szkodzą organizmowi. Należy jednak pamiętać, aby robić to ostrożnie. Przede wszystkim nie powinno się ściskać żądła pszczoły palcami ani pęsetą, ponieważ sprawia to, że jad wnika szybciej do organizmu i potęguje nieprzyjemne dolegliwości. Aby prawidłowo usunąć żądło, należy wykonać to w sposób umiejętny.

Jak usunąć żądło?

Żądło pszczoły należy usunąć poprzez podważenie go płaskim przedmiotem. Tuż przy skórze powinno się podłożyć np. kartę kredytową, dowód osobisty lub inną rzecz, która pomoże wyjąć wbite w skórę żądło. Należy za pomocą narzędzia przycisnąć ciało obce tuż przy skórze pchnąć w górę tak, aby jak najszybciej je wyciągnąć. Należy unikać dotykania górnej części żądła, ponieważ to właśnie w nim znajduje się jad, który może pogłębić nieprzyjemne dolegliwości.

W miejscu użądlenia pszczoły często pojawia się ból i zaczerwienienie
W miejscu użądlenia pszczoły często pojawia się ból i zaczerwienienie123RF/PICSEL

Konsekwencje użądlenia przez pszczołę

Zazwyczaj użądlenie przez pszczołę powoduje ból i obrzęk w miejscu ataku, który utrzymuje się przez kilka godzin, rzadziej dni. Niekiedy skóra może być również zaczerwieniona, co nie powinno również niepokoić. Jednak należy osobę użądloną przez pszczołę bacznie obserwować, czy nie występują groźne dla zdrowia symptomy. Niepokojące powinny być duszności, przyspieszenie bicia serca, nagłe osłabienie, nudności, zawroty głowy, obrzęk krtani, trudności z oddychaniem, wymioty czy utrata przytomności. W takim przypadku należy niezwłocznie udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy i wezwać pogotowie ratunkowe.

Jak łagodzić użądlenie pszczoły?

Jeśli udało nam się usunąć ze skóry żądło pszczoły i nie występują niepokojące objawy, można za pomocą domowych sposobów złagodzić ból oraz obrzęk. Przede wszystkim warto zastosować zimny kompres (np. polewanie zimną wodą lub przyłożenie lodu przez ściereczkę do skóry), który zahamuje obrzęk. Warto wiedzieć, że pszczeli jad ma odczyn kwaśny, więc można zastosować okład z cebuli lub octu, który w przypadku ataku osy jest nieskuteczny. Oczywiście w aptekach można nabyć specjalne preparaty, które łagodzą zarówno opuchliznę, jak i ból.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas