Jak wreszcie powiedzieć "nie" teściowej

Nawet jeśli zwykle nie masz problemów z odmawianiem, sprzeciwianie się despotycznej matce partnera może od lat sprawiać ci kłopot. Jak grzecznie postawić jej w końcu granice?

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

Relacja synowej z teściową nie bez przyczyny uchodzi za jedną z najtrudniejszych. Oto muszą dogadać się dwie dojrzałe kobiety, które może dzielić wszystko, oprócz miłości do jednego mężczyzny. Nawet jeżeli latami ustępowałaś mamie męża dla świętego spokoju, nigdy nie jest za późno, by to zmienić.

Jak prowadzić rozmowę

Pokaż teściowej, że szanujesz jej zdanie

Powiedzenie komuś "nie" nie oznacza wcale, że uważasz jego punkt widzenia za gorszy. Ilekroć teściowa próbuje narzucić ci swoje zdanie, podkreślaj, że nie lekceważysz jej opinii. Po prostu w tym momencie te propozycje ci nie pasują. Gdy mama męża przekonuje cię do czegoś, z czym się nie zgadzasz, nie podważaj jej poglądów, bo to tylko zaogni sytuację. Powiedz: "Rozumiem, że tak myślisz. Cenię to. Ale mam inne zdanie". Tak dasz do zrozumienia, że obie macie prawo do własnych zapatrywań. Ale nie ma to nic wspólnego z tym, kto ma rację, a kto nie.

Powołaj się na ekspertów

Podparcie się czyimś autorytetem ułatwia odmowę. Teściowa uważa, że wie, co jest najlepsze dla twojej córki, bo "sama wychowała troje dzieci"? Utnij rozmowę słowami: "Lekarz kazał ograniczyć Asi słodycze" lub: "Wychowawczyni wymaga, żeby Asia chodziła na zajęcia dodatkowe w soboty". Takie stwierdzenie wytrąci drugiej stronie broń z ręki i skróci niepotrzebne dyskusje.

Nie odpowiadaj od razu

Kiedy teściowa będzie usiłowała wymóc na tobie jakąś decyzję, pamiętaj, że nie musisz udzielać odpowiedzi natychmiast. Nawet jeśli wiesz, że się na coś nie zgodzisz, powiedz, że pomyślisz i zadzwonisz następnego dnia. W ten sposób zyskasz czas, żeby dobrać argumenty i przygotować się do odparcia ewentualnego ataku. A druga strona nie odniesie wrażenia, że automatycznie reagujesz odmową. To skuteczna metoda dla tych z nas, które są zaskakiwane przez teściową i ulegają jej żądaniom pod wpływem chwili.

Unikaj zbędnych emocji

Twoim celem jest ochrona własnych interesów, a nie urażenie cudzych uczuć. Stres powoduje jednak, że stajemy się zaczepni, a to rodzi konflikty. Twoja uprzejma i zwięzła odmowa wywrze lepsze wrażenie na teściowej niż podporządkowanie się, a potem pełne frustracji uwagi: "bo mama zawsze się wtrąca!" i żalenie się wszystkim dookoła.

Ogólne zasady postępowania

Przejmij od niej organizację życia rodzinnego

Swoją wizję świata zwykle narzuca otoczeniu osoba z silną pozycją. Być może jesteś od teściowej w jakimś stopniu zależna. Niekoniecznie finansowo. Jej wpływ może przejawiać się w tym, że od lat organizuje święta, opiekuje się wnukami lub pomaga w prowadzeniu domu. Przeciwko tak oddanej pomocnicy ciężko się buntować. Dlatego zaproponuj, że przejmiesz od niej pałeczkę i zaczniesz urządzać uroczystości rodzinne u siebie. To naturalne w sytuacji, kiedy teściowa jest coraz starsza i ma mniej sił. Przekonasz się, że gdy stanie się gościem, a nie głównodowodzącą, trudniej będzie jej komenderować twoim życiem.

Czasem zasięgnij jej rady

Teściowej, wbrew pozorom, też zależy na twoim uznaniu. Łatwiej pogodzi się z tym, że masz inne poglądy, jeżeli od czasu do czasu poprosisz ją o radę albo spytasz o opinię. Zagadnij: "Jestem ciekawa, co sądzisz o tej sprawie?" albo: "Jak postąpiłabyś w mojej sytuacji?". Dzięki temu poczuje, że ją respektujesz. Co nie oznacza, że masz jej słuchać i ją naśladować.

Nie zawsze odmawiaj

Nawet gdy już nauczysz się mówić "nie", od czasu do czasu ustąp. Przekonasz się, że teściowa doceni to bardziej, niż gdybyś zawsze się z nią zgadzała lub wiecznie walczyła.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL
Nauka BEZ fikcji: Pozytywny wpływ palenia papierosówVideo Brothers

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

Olivia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas