Reklama

Reklama

Jak wybrać pralkę, żeby cieszyć się sprzętem spełniającym wszystkie wymagania?

Jak wybrać pralkę? Choć to pytanie może wydawać się z pozoru proste, sprawia trudności naprawdę wielu ludziom. Każdy chciałby mieć urządzenie niezawodne, które będzie w stanie pomieścić wystarczającą ilość prania i mieć wybór wielu programów dostosowanych do różnych tkanin, zabrudzeń, czy trybu pracy pralki. Czym jednak jest wystarczająca ilość prania i wybór wielu programów? To, jaka pralka sprawdzi się w domu, zależy przede wszystkim od potrzeb domowników, dlatego to nad tym warto się zastanowić najpierw.

Ile osób będzie korzystać z pralki? Ładowność i rozmiar urządzenia

Rozmiar pralki bywa czasem ograniczany ilością miejsca, którą ma się w domu na jej postawienie. Gdy mieszka się w niewielkim mieszkaniu w centrum miasta, obszerna pralka może po prostu nie zmieścić się pomiędzy meblami i innymi urządzeniami domowymi. Kiedy ilość wolnego miejsca nie jest żadnym ograniczeniem podczas wyboru pralki, zazwyczaj poleca się wybór jej standardowego rozmiaru.

Reklama

 • Każda pralka w standardowym rozmiarze, którą otwiera się z boku, będzie mieć około 60 centymetrów szerokości oraz 60 cm głębokości. Obie wartości są takie same, choć zależnie od modelu mogą one różnić się między sobą o kilka centymetrów.
 • Modele slim to pralki o mniejszej głębokości, która wynosi zwykle około 40 centymetrów. Najczęściej modele slim mają mniejszą dopuszczalną ładowność w stosunku do standardowych rozmiarów pralek, co wynika bezpośrednio z ich niewielkich rozmiarów.
 • Dla osób, które mają naprawdę mało miejsca na postawienie pralki, najlepszym rozwiązaniem może być model otwierany od góry. Ich szerokość to zwykle 40 centymetrów, natomiast głębokość 60 centymetrów.

Rozmiar, a przede wszystkim ładowność pralki, wybiera się również pod kątem ilości osób, które będą korzystać z urządzenia.

 • Kiedy pralka ma służyć wyłącznie jednej osobie, wystarczająca będzie ładowność sięgająca 5 kg.
 • Pralka dla pary powinna móc wyprać 6/7 kg prania.
 • Urządzenie wybierane dla co najmniej trzyosobowej rodziny, szczególnie gdy są w niej małe dzieci, powinno cechować się wysoką ładownością. Najlepiej sprawdzą się w takim przypadku modele co najmniej 7 kg.


Zastanawiając się nad ładownością pralki, warto pamiętać także o możliwości wyprania dużych koców lub kołder, które często ważą naprawdę dużo. Przyda się także pojemny bęben pralki, bo duża ładowność to jedynie określenie maksymalnej wagi, podczas gdy za objętość prania odpowiada właśnie rozmiar bębna.

Przydatne programy prania

Niektóre modele urządzeń posiadają jedynie podstawowe programy prania, podczas gdy inne mają ich tak dużo, że trudno jest je wszystkie zapamiętać. Jakie programy są rzeczywiście potrzebne?

 • Program szybki to opcja dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu. Pranie trwa na nim wyjątkowo krótko, jednak warto pamiętać, że pralka wypierze wówczas mniej kilogramów prania niż wynosi jej całkowita ładowność.
 • Program antyalergiczny jest szczególnie ważny wtedy, gdy w domu mieszka ktoś, kto zmaga się z jakiegoś rodzaju alergią. Czasem problemem mogą być alergie wziewne, a czasem - jak w przypadku atopowego zapalenia skóry, alergie kontaktowe.
 • Program delikatny służy do prania tkanin, które wymagają ostrożnego traktowania. Wyprać można na nim delikatną bieliznę, eleganckie sukienki, tkane swetry albo jedwabne apaszki.
 • Program do silnych zabrudzeń to ekonomiczne, a jednocześnie solidne czyszczenie naprawdę zabrudzonych materiałów. Przyda się on osobom pracującym fizycznie, sportowcom, którzy trenują na świeżym powietrzu czy mamom, które zmagają się z plamami na dziecięcych ubraniach.
 • Program ekonomiczny trwa zwykle dłużej niż inne programy prania, jednak nastawiony jest przede wszystkim na oszczędność wody.
 • Program codzienny jest zwykle regularnie używany do prania takiego jak zwykłe bawełniane T-shirty, jeansy, czy bluzy. Jego intensywność jest zwykle ustawiana na wyśrodkowanym poziomie, a całe pranie trwa najczęściej około jednej godziny.
 • Program nocny to świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią ustawiać pranie przed położeniem się do łóżka. Żeby rano obudzić się wyspanym i rozwiesić pachnące ubrania na suszarce, pralka powinna pracować wystarczająco cicho, aby nie obudzić żadnego z domowników.

Dodatkowe funkcje przydatne w pralce

Pralka poza standardowymi możliwościami ustawienia prędkości wirowania czy temperatury wody, często proponuje różnego rodzaju funkcje dodatkowe, które mają ułatwić codzienne korzystanie z urządzenia. Może to być na przykład możliwość ustawienia sygnału dźwiękowego po zakończeniu prania, choć niektóre z dodatkowych funkcji bywają zdecydowanie bardziej niezbędne.

 • Blokada rodzicielska to funkcja niezbędna w domu, w którym mieszka małe dziecko. Maluchy często interesują się pralką, szczególnie wtedy, gdy jest ona włączona i można obserwować wirujące w środku pranie. Blokada panelu to zabezpieczenie przed zmianą ustawień pralki przez kilkulatka.
 • Zabezpieczenie przed zalaniem to nie tylko przydatna funkcja, ale i kwestia bezpieczeństwa. Gdy pralka wykryje nieprawidłowe działanie któregoś z jej komponentów, odetnie dopływ wody i tym samym zapobiegnie zalaniu mieszkania.
 • Programy parowe to funkcja, która pojawiła się w tego typu urządzeniach dopiero na przełomie ostatnich lat. Po ich włączeniu ubrania nie są namaczane w wodzie, a z pralki wyciąga się je całkowicie suche. Za pomocą pary są one jednak odświeżane, w tym ze wszelkich wchłoniętych przez nie zapachów.
 • Dodatkowe drzwi pralki znajdują się na dużych drzwiach otwieranych z boku urządzenia. To przez nie można dorzucić coś, czego zapomniało się włożyć do bębna pralki przed włączeniem programu.
 • Automatyczne dozowanie detergentów to funkcja, którą znaleźć można na razie w jedynie kilku modelach pralek dostępnych na rynku. Dzięki tej opcji wystarczy raz na jakiś czas uzupełnić zapas proszku i płynu do płukania, a pralka sama będzie dozować tyle tych środków, ile wymaga aktualnie uruchomiony program prania.


materiały promocyjne partnera
Dowiedz się więcej na temat: sprzęt AGD | pralka | łazienka | pranie | suszarka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy