Jak wyczyścić materac? Skuteczne sposoby

Komfort i higiena snu - o której tak często się wspomina - zależy od wielu czynników. To nie tylko atmosfera panująca w sypialni, ale także warunki w łóżku! O ile często przejmujemy się czystością pościeli, to jakość materaca pozostawia wiele do życzenia. Chyba nie ma nic gorszego, od sytuacji, kiedy właśnie ta część łóżka jest nieodświeżona albo, co gorsza, brudna. Niestety, materaca - ze względu na swoje rozmiary - wyprać nie można, dlatego trzeba sięgnąć po inne metody. Zatem, sprawdźmy wspólnie: jak wyczyścić materac?

Nie zapominaj o czyszczeniu materaca! Tam czai się mnóstwo alergenów!
Nie zapominaj o czyszczeniu materaca! Tam czai się mnóstwo alergenów!123RF/PICSEL

Dlaczego trzeba czyścić materac?

Dlaczego nie wolno zaniedbywać materaca? Przede wszystkim dlatego że spędzamy w nim znaczną część naszego życia. Choć pościel i prześcieradło wymieniamy regularnie, to właśnie w materacu zlokalizowane są znaczne pokłady kurzu, brudu oraz martwego naskórka, które są idealną pożywką dla bakterii i roztoczy, które są niebezpieczne dla domowników, a szczególnie alergików. Choć materace są słusznych rozmiarów, a ich pranie niemożliwe, można je skutecznie wyczyścić: zarówno na mokro, jak i na sucho.

Jak oszukać głód? Poznaj proste trikiInteria.tv

Pamiętaj o odkurzaniu materaca!

Pranie materaca to ostateczność, ale zdecydowanie częściej trzeba go czyścić z brudu, który jest przyciągany niczym magnes. Jak najszybciej wyczyścić materac? Niezbędne będzie odkurzanie, które pomoże pozbyć się zarówno kurzu, resztek jedzenia, martwego naskórka oraz ograniczy bytność roztoczy. Jeśli zależy nam na czystym materacu, to odkurzanie najlepiej przeprowadzać raz w tygodniu.

W wypadku, gdy zmagamy się z alergiami, warto wytoczyć brudnemu materacowi cięższy oręż. Wtedy lepiej zainwestować w myjkę parową, która nie tylko usuwa plamy, ale także dobrze i dogłębnie go odświeża oraz - co najważniejsze - dezynfekuje go. Jednak warto pamiętać, że para wodna powoduje, że materac będzie wilgotny. Jeśli chcemy go odświeżyć za pomocą myjki parowej, warto sobie ten proces zaplanować w taki sposób, aby zdążył wyschnąć.

Odświeżanie materaca na sucho

Soda oczyszczona ma tyle zastosowań, że trudno jest zliczyć wszystkie. Dzięki niej wyczyścisz szybko materac
Soda oczyszczona ma tyle zastosowań, że trudno jest zliczyć wszystkie. Dzięki niej wyczyścisz szybko materac123RF/PICSEL

Jeśli nie mamy możliwości odświeżenia materaca za pomocą pary wodnej, to nie musimy załamywać rąk. Z pomocą przyjdą inne sposoby, które pomogą pozbyć się np. nieprzyjemnego zapachu, który wydziela ta część łóżka. Jeśli chcemy odświeżyć materac, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po sodę oczyszczoną. Szklankę białego proszku należy dokładnie rozprowadzić cienką warstwą materaca, wetrzeć za pomocą szczotki i pozostawić na minimum godzinę. Po tym czasie wystarczy odkurzyć materac, aby pozbyć się nie tylko nieprzyjemnego zapachu, ale także roztoczy.

Pranie materaca na mokro

Niewiele trzeba, aby na materacu powstała plama. Niestety, ze względy na obecność pościeli, często ich obecność przez dłuższy czas pozostaje nie zauważona, co sprawia, że trudniej się ich pozbyć. Jak wyczyścić plamy z materaca? Na ten problem istnieje kilka sposobów, wystarczy przygotować kilka domowych i ekologicznych środków czystości. Jakich:

- mieszanki wody i sody oczyszczonej
- mieszanki wody i soku z cytryny (lub kwasku cytrynowego)
- roztworu wody i wody utlenionej
- roztworu wody z octem.

Dezynfekcja materaca

Czasami dzieje się tak, że z jakich powodów trzeba materac zdezynfekować, np. poprzez jego poplamienie albo z powodu leżenia w łóżku osoby chorej przewlekle. I na ten problem istnieją domowe rozwiązania. Wystarczy w czasie zmiany pościeli sięgnąć po naturalną metodę. Wystarczy wymieszać niewielką ilość wody (200 ml) z odrobiną alkoholu (100 ml) oraz kilkunastoma kroplami olejku eterycznego (np. herbacianego lub z drzewa sandałowego), a następnie przelaniu mikstury do butelki ze spryskiwaczem. Taki domowy środek pomoże pozbyć się drobnoustrojów znajdujących się na materacu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas