Jak wyczyścić najbardziej uciążliwe miejsca w domu?

Mimo regularnych porządków czystość twojego domu nie jest satysfakcjonująca? Nie przejmuj się – to popularne zjawisko. Cotygodniowe sprzątanie samo w sobie jest męczące i czasochłonne, trudno więc myśleć jeszcze o szorowaniu każdego zakamarka. W ten sposób jednak na łazienkowych bateriach osadza się kamień, fugi tracą dawny kolor, a w mieszkaniu już następnego dnia po sprzątaniu unosi się kurz. Dlatego raz na 2-3 miesiące warto rozprawić się z najbardziej uciążliwymi zakamarkami i sprawić, by dom błyszczał czystością.

Jak szybko uporać się ze sprzątaniem?
Jak szybko uporać się ze sprzątaniem? ©123RF/PICSEL
Jak pozbyć się pleśni z fug w łazience?Interia DIY

Osad z kamienia na bateriach

Osad z kamienia
©123RF/PICSEL

Zakamienione baterie łazienkowe to prawdziwa zmora wielu osób. Z paskudnym osadem nie radzą sobie nawet chemiczne preparaty. Kamień z łatwością usunie jednak ocet. Wystarczy że wlejesz go do szczelnego worka i zanurzysz w nim słuchawkę od prysznica, a następnie założysz plastikową opaską zaciskową. Zabieg najlepiej wykonać wieczorem – rano po kamieniu na słuchawce nie będzie śladu. Z kolei krany wystarczy starannie owinąć miękką szmatką nasączoną w occie.

Brudne fugi

Brudne fugi sprawiają, że nawet najczystsza podłoga wydaje się zaniedbana. Aby skutecznie je wybielić, wystarczy przygotować mieszankę z sody oczyszczonej, wody utlenionej i płynu do mycia naczyń. Po zmieszaniu całość powinna przypominać konsystencję rzadkiej pasty. Substancję należy dość obficie nanieść na fugi i zostawić na 15 minut. Po tym czasie wystarczy chwilę wyczyścić je szczotką i wytrzeć do sucha. Fugi staną się czyste i wyraźnie bielsze.

Otwory wentylacyjne

Czyszczenie klimatyzatora
©123RF/PICSEL

Nieczyszczona wentylacja w domu to siedlisko kurzu, który w trakcie przeciągu wydostaje się do pomieszczeń i osiada na wszystkich przedmiotach. Dlatego kratki wentylacyjne powinno się regularnie czyścić – zdejmować i dokładnie myć. Kurz nagromadzony przy ujściu wentylacji najlepiej zebrać przy pomocy odkurzacza.

Jak wyczyścić klimatyzator?

Klimatyzatory stają się coraz popularniejsze w naszych domach. Nie tylko chłodzą, ale i oczyszczają powietrze – pod warunkiem że posiadają czysty filtr. We włączonych klimatyzatorach powstają spore ilości wilgoci, co sprzyja namnażaniu się mikroorganizmów. Dlatego tak ważne jest właściwe czyszczenie filtrów i usuwanie pleśni, zarodników grzybów i bakterii. Filtr powietrza znajduje się pod przednim panelem klimatyzatora i z łatwością go wyjmiemy. Wystarczy umyć go w ciepłej wodzie. Czyszczenia wymaga także sam panel oraz miejsca wlotu i wylotu powietrza. Warto w tym celu używać specjalnych środków dezynfekujących do klimatyzatorów – zawierają one substancje zwalczające szkodliwe drobnoustroje.

Zakamarki kaloryfera

Grzejnik panelowy
©123RF/PICSEL

Grzejniki mają to do siebie, że z łatwością gromadzi się w nich kurz, a jeśli mamy w domu zwierzęta, to także ogromne ilości sierści. To wielkie zagrożenie dla dzieci, zwłaszcza tych z alergią. Żeby wyczyścić popularne obecnie grzejniki panelowe, wystarczy zdjąć boczne ścianki (na każdej z nich, na dole i na górze, znajdują się niewielkie zaślepki, które trzeba wyjąć), a wtedy automatycznie da się wyjąć górną powłokę kaloryfera. Wnętrze najwygodniej odkurzyć specjalną cienką końcówką do odkurzacza. Jeśli jej nie posiadamy, czeka nas mozolne czyszczenie za pomocą długiej szczotki do butelek.

Starsze kaloryfery żeberkowe można czyścić specjalną rękawicą z mikrofibry. Alternatywą jest przedłużenie rury odkurzacza za pomocą tekturowej rolki po ręcznikach papierowych. Wystarczy przykleić ją do końcówki rury przy użyciu taśmy klejącej i dowolnie zaginać, tak by zmieściła się w zakamarkach grzejnika. Ta metoda sprawdzi się też w przypadku szczelin między meblami.

Kurz w gniazdkach elektrycznych

Kurz uwielbia osiadać na gniazdkach elektrycznych, a ich czyszczenie wilgotną ściereczką może być bardzo niebezpieczne. Dlatego najlepiej użyć suchego patyczka kosmetycznego, którym łatwo zbierzemy nagromadzony kurz.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas