Reklama

Jak wyczyścić toaletę na błysk? Niezawodne patenty

Do tego, że o czystość w łazience trzeba dbać z wyjątkową starannością, nikogo nadmiernie przekonywać nie trzeba. Gromadząca się w niej wilgoć prowadzi do tworzenia się osadów z kamienia i pleśni, a wszechobecne bakterie rozprzestrzeniają się z niebywałą szybkością. Największa ich ilość kumuluje się wewnątrz i wokół toalety, dlatego tak ważne jest jej regularne czyszczenie i codzienna dezynfekcja. Podpowiadamy, jak wykorzystać w tym celu sprawdzone domowe środki - takie jak soda oczyszczona, kwasek cytrynowy czy ocet - i przyrządzić z nich mikstury, które pod względem skuteczności przewyższają gotowe detergenty i są przy tym w pełni bezpieczne, bo działają w pełni naturalnie, a poza tym kosztują grosze.

Soda oczyszczona najlepsza na osad z kamienia

Zalegający w muszli klozetowej osad z kamienia to jedno z najtrudniejszych zabrudzeń, z którym musi uporać się każda pani domu. Z opresji wybawi nas skuteczna mieszanka na bazie octu i sody oczyszczonej. Wystarczy w szklance octu rozpuść 1/3 szklankę sody. Następnie wlać mieszankę do toalety i pozwolić jej działać przez ok. 30 minut. Na koniec muszlę klozetową trzeba wyczyścić starannie szczotką. Jeśli zabrudzenia są uporczywe, warto sięgnąć po gąbkę z szorstkim obiciem.

Połącz sodę z kwaskiem cytrynowym - toaleta będzie lśnić

Działanie sody oczyszczonej można też wzmocnić, łącząc ją z kwaskiem cytrynowym. Trzeba tylko zmieszać 1/3 szklanki sody oczyszczonej z 1/4 szklanki kwasku cytrynowego i tak przygotowaną miksturą zasypać toaletę. By mogła odpowiednio zadziałać, potrzeba co najmniej 30 minut. Po tym czasie toaletę trzeba wyczyścić tradycyjnym sposobem.

Reklama

Soda oczyszczona udrożni też rury

Soda oczyszczona doskonale sprawdza się też w udrażnianiu toalety. Raz w tygodniu warto wsypać do muszli klozetowej szklankę naturalnego preparatu i zalać go wrzątkiem. (Wykonując zabieg, zachowaj ostrożność i zadbaj o oczy oraz zabezpiecz rękawicami dłonie, bo preparat mocno się pieni). Usunie brzydkie zapachy i zapobiegnie zatykaniu się rur.

Niezawodny patent na kamień - sięgnij po colę

Doskonałą metodą na kamień w toalecie są napoje typu cola. Jak to możliwe? Wszystko dzięki wysokiej zawartości kwasu fosforowego, który perfekcyjnie radzi sobie z rdzą, trudnymi plamami oraz zabrudzeniami. Do wyczyszczenia toalety wystarczy jedna puszka napoju. Trzeba wlać ją do muszli i pozwolić jej działać przez co najmniej godzinę lub dłużej. Ostatni krok to dokładne czyszczenie wnętrza toalety szczotką; ze szczególnym uwzględnieniem miejsc dotąd pokrytych kamieniem.

Dopasuj metodę do stopnia zabrudzenia

Metody czyszczenia toalety warto oczywiście dopasować do stopnia zabrudzenia. Jeśli osad z kamienia dopiero się pojawił, polej ścianki muszli klozetowej octem spirytusowym i po około 30 minutach starannie wyczyść ją szczotką albo wysyp na gąbeczkę niewielką ilość sody oczyszczonej i skrop ją odrobiną octu spirytusowego, a następnie wyczyść nią toaletę. Po zabrudzeniach nie będzie śladu.

Wykorzystaj tabletki do czyszczenia protez

Co wspólnego z błyszczącą i perfekcyjnie odświeżoną toaletą mają tabletki przeznaczone do protez? Więcej niż się pozornie wydaje. Wrzuć do muszli klozetowej kilka tabletek, zostaw je na noc, a rano spłucz wodę. Ten prosty patent sprawi, że toaleta będzie lśnić czystością.

Sięgnij po tabletki do zmywarki

W podobny sposób można wykorzystać tabletki przeznaczone do zmywarek. Jeśli w muszli klozetowej pojawiły się brzydkie zażółcenia czy osady z kamienia i chcesz szybko się ich pozbyć, rozpuść w niej tabletkę do zmywarki. Następnie zamocz w mieszaninie szczotkę i doczyść sedes. Na koniec wypłucz toaletę wodą.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy