Jak wykonać opaskę żwirową wokół domu?

Opaska wokół ścian zewnętrznych domu to prezentujący się elegancko element obejścia, który stanowi przejście między budynkiem a trawnikiem. Sztuczną bryłą ze stworzonych przez człowieka materiałów, a zielenią, którą kreuje natura. Jednak to nie względy estetyczne są najważniejszym powodem, dla którego warto rozważyć wykonanie opaski wokół domu. Chroni ona ściany budynku przed zachlapaniem rozmiękłą po deszczach ziemią oraz przede wszystkim stanowi zabezpieczenie dolnych partii budynku przed wilgocią. Jak wykonać opaskę żwirową wokół domu?

Jak wykonać opaskę żwirową wokół domu?
Jak wykonać opaskę żwirową wokół domu?123RF/PICSEL

Dlaczego to musi być opaska żwirowa?

Opaska żwirowa wokół domu pełni nie tylko funkcję dekoracyjną
Opaska żwirowa wokół domu pełni nie tylko funkcję dekoracyjną123RF/PICSEL

Opaskę wokół domu można wykonać z różnych materiałów, nadają się do tego: beton, kostka brukowa, kamień łamany, otoczaki, keramzyt i żwir. Wybór w niektórych przypadkach będzie zależał wyłącznie od preferencji właściciela budynku. Jednak są sytuację, w których opaska wokół domu musi być wykonana z kruszywa. Opaska żwirowa wokół domu to najlepsze rozwiązanie, jeśli budynek został postawiony na zwartym, nieprzepuszczającym wody podłożu — takim jak gliny. W takim przypadku betonowa opasa utrudniałaby odprowadzanie wody. Nie nadaje się także beton do zastosowania na drenażu odwadniającym, w takim przypadku żwir i inne kruszywa są o wiele rozsądniejszym wyborem. Oto krótki poradnik, jak wykonać opaskę żwirową wokół domu?

Jak przygotować podłoże pod opaskę żwirową?

Przygotowanie podłoża pod opaskę żwirową
Przygotowanie podłoża pod opaskę żwirową123RF/PICSEL

Opaska żwirowa wokół domu, podobnie jak w przypadku innych materiałów powinna lekko opadać w stronę ogrodu. Dzięki temu woda z opadów atmosferycznych jest odprowadzana na trawnik, a nie wnika w mury budynku, powodując jego zawilgocenie. Spad powinien wynosić około dwóch procent. To oznacza, że różnica wysokości pomiędzy krawędzią opaski przy murze budynku a obrzeżem od strony ogrodu powinna wynosić około centymetra.

Przygotowanie opaski żwirowej należy rozpocząć od wyrównania terenu wokół budynku. Taki zabieg zapobiega gromadzeniu się wody w zagłębieniach wokół obrzeża i sprawia, że opaska prezentuje się bardziej estetycznie.

Jaką szerokość powinna mieć opaska żwirowa wokół domu?

Szerokość opaski żwirowej wokół domu zależy w dużej mierze do właściciela
Szerokość opaski żwirowej wokół domu zależy w dużej mierze do właściciela123RF/PICSEL

Kolejnym etapem jest wykopanie koryta. Wykop powinien być płytszy przy budynku, a głębszy od strony ogrodu. Szerokość koryta zależy w zasadzie od preferencji właściciela posesji. Najczęściej opaski mierzą od 30 do 50 centymetrów szerokości. Aby pas żwiru wokół domu miała tę samą szerokość w każdym miejscu, dobrze jest wyznaczyć jej granicę z pomocą słupków i rozpiętego na nich sznurka.

Następnie wzdłuż koryta należy umieścić krawężniki, betonową lub drewnianą palisadę bądź pas wąskiej kostki brukowej. Dzięki nim żwir nie będzie rozsypywał się po całym trawniku. Obrzeże powinno wystawać ponad wykop na wysokość około półtora centymetra.

Koryto warto opryskać środkiem zawierającym herbicydy. Dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi chwastów.

Jak zamocować geowłókninę?

Wykop pod opaskę żwirową należy wyłożyć geowłókniną
Wykop pod opaskę żwirową należy wyłożyć geowłókniną123RF/PICSEL

Kolejny krok to wyłożenie wykopu geowłókniną. Materiał należy rozwinąć z rolki na całą długość i szerokość wykopu. Miejsce łączenia dwóch pasów geowłókniny, tak zwana zakładka, powinno wynosić około dziesięciu centymetrów. Jeśli jest to konieczne — ucinamy we właściwym miejscu i przymocowujemy do podłoża za pomocą specjalnych szpilek, które wbijamy do podłoża młotkiem. Szpilki najlepiej wbijać co kilkanaście centymetrów na całej długości wykopu oraz zakładki.

Jak wykonać opaskę żwirową wokół domu?

Na odpowiednio przygotowane podłoże należy wysypać warstwę żwiru
Na odpowiednio przygotowane podłoże należy wysypać warstwę żwiru123RF/PICSEL

Ostatnim krokiem w wykonywaniu opaski żwirowej wokół domu jest rozsypanie żwiru. Najlepiej wybrać kruszywo o różnej granulacji. Dzięki temu powierzchnia opaski będzie bardziej wyrównana. Sklepy i hurtownie budowlane oferują żwir w różnych kolorach, toteż warto dobrać go do elewacji budynku. Kruszywo rozsypujemy na całej długości i szerokości opaski i rozprowadzamy równo przy pomocy grabi. Ilość wysypanego na opaskę żwiru zależy od wysokości wykopu. Przyjmuje się, że warstwa żwiru powinna mieć około dziesięciu centymetrów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas