Jak wykorzystać kawę w ogrodzie?

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, wiele osób nie może się bez niej obejść każdego dnia. Ceniona jest za wyrazisty smak i aromat, ale także za to, że może nas pobudzić i dodać energii. Jednak kawa ma o wiele więcej właściwości i nie wszyscy wiedzą, że z powodzeniem można ją wykorzystać nie tylko w kuchni, ale też w ogrodzie. Nie wyrzucajmy więc fusów po kawie, gdyż stanowią świetny naturalny nawóz do roślin i ochronę przed szkodnikami. W jaki sposób możemy użyć ich do poprawy kondycji roślin? Podpowiadamy.

Jak wykorzystać kawę w ogrodzie?
Jak wykorzystać kawę w ogrodzie?©123RF/PICSEL

Dlaczego warto wykorzystać kawę w ogrodzie?

Kawa jako nawóz do roślin
©123RF/PICSEL

Kawa nie tylko świetnie pobudza i daje zastrzyk energii z rana. Ze względu na swoje właściwości świetnie sprawdzi się jako naturalny środek do pielęgnacji roślin w ogrodzie. Fusy z kawy są bowiem bogate w wiele składników mineralnych, m.in. magnez, potas, fosfor i miedź. Zawierają też spore ilości azotu, który wolno uwalnia się w miarę rozkładu, więc można je wykorzystać jako nawóz o przedłużonym działaniu. Fusy mają też lekko kwaśny odczyn, więc idealnie nadają się do roślin kwasolubnych. Taki nawóz polubią hortensje, azalie, wrzosy, różaneczniki, paprocie, róże czy borówki amerykańskie. Kawa spulchnia też glebę, przez co ta wolniej wysycha.

Fusy z kawy do podlewania roślin

Wsyp kawę do ziemi
©123RF/PICSEL

Kawę można wykorzystać jako odżywczy preparat do podlewania roślin. Sprawdzi się zarówno w przypadku warzyw, jak i roślin ozdobnych. Należy zalać szklankę fusów 10 litrami wody i odczekać aż napęcznieją. Następnie całość mieszamy i podlewamy grządki w ogrodzie. Najlepiej robić to raz na 1-2 tygodnie. Takiej odżywki można równie użyć do kwiatów doniczkowych w domu. Wystarczy zmniejszyć ilość składników – należy 1-2 łyżeczki fusów zalać szklanką wody.

Fusy z kawy do ściółkowania

Jeśli pijemy dużo kawy mielonej, warto magazynować fusy i je suszyć. Można je wtedy użyć do jako ściółkę. Należy rozsypać je wokół roślin i przysypać korą ogrodową, by nie rozdmuchiwał ich wiatr. Najlepiej robić to przed deszczem lub podlewaniem, wtedy wsiąkną wraz z wodą w ziemię. Rozkładające się fusy będą stopniowo zasilały glebę w azot. Jako ściółki można też użyć świeżej, mielonej kawy, która ma lekko kwaśny odczyn.

Fusy z kawy jako dodatek do ziemi

Kawa zwalczy szkodniki
©123RF/PICSEL

Kawa wzbogaci też glebę w składniki mineralne. Można więc wymieszać fusy z kawy z podłożem do roślin 1-2 razy w miesiącu. Poprawią napowietrzenie i pojemność wodną ziemi. Można też wkopać fusy w ziemię pod świeżo zasadzone rośliny na głębokość 15-20 cm. Będą szybciej rosnąć i bujniej kwitnąć.

Fusy z kawy do kompostu

Warto również dodawać fusy z kawy do kompostu. Wzbogaca one pryzmę kompostową w potas, miedź i magnez oraz azot, który przyspiesza proces kompostowania. Fusy rozluźniają pryzmę i poprawiają jej napowietrzenie. Dodatkowo fusy z kawy przyciągają dżdżownice przyczyniające się do szybszego przetwarzania materii organicznej i powstawania próchnicy.

Kawa do zwalczania szkodników

Fusy z kawy przydadzą się również do zwalczania szkodników. Ich zapachu nie lubią ślimaki, mszyce czy przędziorki. Wystarczy rozsypać fusy wokół roślin lub podlewać je roztworem z kawy. Może ona również odstraszyć mrówki, które rozgościły się w naszym ogrodzie lub domu. Gdy rozsypiemy fusy na trasie ich wędrówek, powinny szybko zniknąć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas