Jak wykorzystać sól do sprzątania?
Sól to przyprawa, której nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Oczywiście, nie trzeba przypominać, jak wpływa na zdrowie, ale jej niewielka ilość nie zaszkodzi, a może całkowicie zmienić charakter dania. Sól spożywcza jest łatwo dostępna, a jej cena nie nadwyręża domowego budżetu. Co więcej, może być nie tylko przyprawą, ale wachlarz jej możliwości często wykracza poza naszą wyobraźnię. Sól można z powodzeniem wykorzystać do sprzątania: pomoże nie tylko doczyścić domowe sprzęty, pozbyć się plam, przywrócić biel tkanin, a także wiele więcej. Jak wykorzystać sól do sprzątania? Sprawdźmy najlepsze patenty!
Sól w kuchni
Chyba każdy wie, jak wykorzystać sól w kulinariach, ale nie musi być ona wyłącznie składnikiem potraw. Poczciwa sól pomoże doczyścić sprzęty, które swoje najlepsze lata mają dawno za sobą. Warto poznać patent na wyczyszczenie desek do krojenia: wystarczy sięgnąć po kilka łyżeczek soli, którą w miseczce należy wymieszać z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny. Taką mieszanką wystarczy pokryć deski, delikatnie wetrzeć, a następnie zostawić na godzinę. Po tym czasie nie pozostaje nic innego, jak tylko je dokładnie wypłukać. Efekt? Nie tylko pozbędziemy się za pomocą soli zabrudzeń, ale także zapomnimy o brzydkim zapachu na nich.
Oczywiście, sól może uratować z nas z opresji i kiedy przypali nam się garnek. Jeśli podczas gotowania się zamyśliliśmy się i cała zawartość naczynia wykipiała, to nie musimy go spisywać na straty. Spalony garnek trzeba zasypać solą, następnie zalać zimną wodą, całość zamieszać i pozostawić na całą noc. Rano zawartość garnka wystarczy zagotować i wylać. Po brudzie nie powinno zostać śladu.
Każdy, kto pije kawę lub herbatę wie, że w naszych ulubionych kubkach pojawia się trudny do usunięcia osad. Jeśli chcemy się go pozbyć, sól przyjdzie z pomocą. Wystarczy kilka łyżeczek przyprawy wymieszać z wodą, tak by powstała gęsta masa i za jej pomocą pozbyć się osadów, szorując nie tylko kubki, ale także sztućce.
Warto również sól mieć pod ręką, kiedy podczas gotowania zawartość garnka wyleje się nam na kuchenkę. W takiej sytuacji potrzebny jest jednak refleks: jeśli szybko zasypiemy plamę solą, to później będzie łatwiej się jej pozbyć.
Pomoc w praniu!
Chyba każdy z nas ma w domu białe ubrania: nie tylko koszule wkładane od święta, ale także koszulki i bluzki, które świetnie komponują się z innymi częściami garderoby. Niestety, na nich każda plama jest najbardziej widoczna, a ze względu na częste pranie, tkaniny szybko szarzeją. Jeśli mamy sól pod ręką, to warto ją wykorzystać do odświeżenia białej garderoby. Osady znikną sprawniej, jeśli białe ubrania przed praniem w pralce namoczymy w ciepłej wodzie z solidną porcją soli (najlepiej pozostawić je na całą noc). Rano wystarczy wyprać w pralce tak jak zwykle, ale do przegródki z proszkiem warto dodać pół szklanki soli - dla wzmocnienia efektu.
Pamiętajmy, że właśnie moczenie w wodzie z solą jest przydatne w celu odświeżenia firanek.
O soli też warto pamiętać, kiedy jakiś napój lub płynne czy tłuste jedzenie skapnie nam na dywan. Zamiast oddawać od razu do czyszczenia, warto najpierw uratować go solą. Gruba warstwa wysypana na świeżą plamę i pozostawiona na jakiś czas wchłonie brud, po odkurzaniu dla wzmocnienia efektu można przetrzeć jeszcze tę część zwilżoną szmatką.
Pochłaniacz wilgoci
Sól ma właściwości higroskopijne. Co to oznacza? Że pochłania wodę z otoczenia i jest przydatna w przypadku wilgoci. Jeśli i w naszym domu problem ten nie jest obcy, to sól umieszczona w pojemnikach może wchłonąć nadmiar wody. Jeśli wilgoci towarzyszy także nieprzyjemny zapach, to warto do przyprawy dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, co sprawi, że stworzymy równocześnie naturalny odświeżacz powietrza.
Pogromca chwastów
Czy kostka brukowa wokoło domu została opanowana przez chwasty? Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco, to sól pomoże się ich pozbyć: wystarczy posypać nią niechciane rośliny, a po kilku dniach samoczynnie znikną. Sól na chwasty można stosować także w innych miejscach w ogrodzie, ale warto pamiętać, że ona także może niekorzystnie wpłynąć na gatunki użytkowe i ozdobne.
Sprawdź także: