Jak wytępić karaluchy? Domowe sposoby

Karaluchy w domu to wyjątkowo niepożądani intruzi. Ich widok przyprawia o gęsią skórkę, a do tego walka z nimi może być niezwykle uciążliwa. Owady te bowiem słyną ze swojej odporności na niesprzyjające, nawet ekstremalne warunki, są wszystkożerne i rozmnażają się w szybkim tempie. Jeśli zobaczymy jednego karalucha w mieszkaniu, możemy mieć pewność, że jest ich znacznie więcej. Zatem jak się ich pozbyć? Zacznij od domowych sposobów.

Jak pozbyć się karaluchów domowymi metodami?
Jak pozbyć się karaluchów domowymi metodami?123RF/PICSEL

Jak wyglądają karaluchy? Krótka charakterystyka

Z racji tego, że bywają mylone z innymi szkodnikami (zwłaszcza prusakami), warto wiedzieć, jakie są cechy charakterystyczne karaluchów. Dzięki temu będziemy w stanie bez trudu ocenić, z kim mamy do czynienia.

Długość ciała karalucha mieści się w przedziale od półtora do trzech centymetrów. Jego błyszczący pancerz może przyjmować barwę od rudawej po czarną. Głowa nie jest wyraźnie oddzielona od tułowia, zazwyczaj zakończona jest długimi czułkami. Karaluchy świetnie wspinają się na chropowatych powierzchniach, ale na gładkich już sobie nie radzą. To ważna informacja w kontekście przygotowania domowych pułapek na karaluchy.

Czy karaluchy gryzą? Dlaczego są niebezpieczne?

Te pytania często zadają sobie osoby, które mają do czynienia z owadami po raz pierwszy. Choć ich widok jest upiorny, nie wyrządzają ludziom krzywdy bezpośrednio. Zdecydowanie bardziej łakomym kąskiem są dla nich resztki żywności, które pozostawiamy nieopatrznie na kuchennych blatach, w szafkach czy na podłodze. Nie oznacza to jednak, że obecność karaluchów w domu można zignorować. Dlaczego?

Ich głównym celem jest odnajdywanie pożywienia. Z tego powodu mogą przedostawać się do naszych zapasów, które nie zawsze są przechowywane w szczelnych opakowaniach. Karaluchy pozostawiają w nich swoje wylinki i odchody. To nie tylko mało apetyczna perspektywa, ale przede wszystkim trzeba uświadomić sobie, że obecność owadów może powodować nasilanie się objawów alergicznych i doprowadzać do zatruć pokarmowych. Przenoszą one także wiele poważnych chorób, w tym:

  • grypę,
  • dżumę,
  • gruźlicę,
  • cholerę.

Działać należy od razu, gdy tylko zauważymy pojawienie się karaluchów w naszej przestrzeni. Zanim jednak sięgniemy po radykalne środki, warto przetestować domowe sposoby na karaluchy, dzięki którym walkę z intruzami rozpocząć można natychmiast.

Co na karaluchy działa skutecznie? Pułapki!

Zwalczanie karaluchów warto rozpocząć od własnoręcznego zrobienia pułapek. Do ich przygotowania wykorzystamy podstawowe produkty, które mamy pod ręką. Wśród nich prym wiodą piwo oraz kawowe fusy. Jak się za to zabrać?

  • Piwna pułapka na karaluchy: Aromat złotego trunku jest dla owadów bardzo zachęcający. Wlejmy więc porcję do głębokiej miski, pamiętając o ustawieniu niewielkiego podestu zrobionego np. z kawałka tektury. Dzięki temu karaluchy bez trudu dotrą do swojego przysmaku, ale wydostanie się z naczynia będzie dla nich niewykonalne.
  • Fusy z kawy na karaluchy: Ich zapach również działa na karaluchy jak magnes. Postarajmy się zebrać dość dużą porcję fusów, które umieścimy w szklanym i wysokim słoiku. Ponownie pamiętajmy o podeście dla owadów. Zwabione kawowym aromatem karaluchy będą wpadać do słoja, ale śliskie i gładkie ścianki staną się dla nich barierą nie do pokonania.

Kwas borowy na karaluchy

Produkt ten kupić można w aptekach za kilka złotych. Wystarczy, że wymieszamy go z cukrem w dowolnych proporcjach i rozłożymy w miejscach najczęściej uczęszczanych przez karaluchy, np. pod kuchennymi i łazienkowymi szafkami, w okolicach kosza na śmieci czy innych zakamarkach. Takie "przysmaki" karaluchy przenoszą do swoich gniazd, dzięki czemu kwas borowy ma szansę zadziałać zabójczo na większą liczbę intruzów. Można połączyć go także z ugotowanym na twardo żółtkiem albo mąką.

O tym pamiętaj: W przeciwieństwie do chemicznych oprysków na owady i insekty, kwas borowy nie wykazuje negatywnego działania na ludzi. Uważać jednak muszą osoby, w których domach znajdują się małe dzieci lub zwierzęta.

Profilaktyka przede wszystkim!

Pozbycie się karaluchów wymaga cierpliwości i sumienności. Dlatego ważne jest też ograniczenie ryzyka pojawienia się ich w naszych mieszkaniach w maksymalnym stopniu. Ważne jest robienie regularnych porządków, odkurzanie i mycie podłóg, a także częste wietrzenie pomieszczeń. Postarajmy się zabezpieczyć otwory wentylacyjne gęstą siatką, by nie dopuścić do wejścia karaluchów tą drogą.

Utrzymywanie czystości w domu jest kluczowe dla uchronienia się przed plagą karaluchów
Utrzymywanie czystości w domu jest kluczowe dla uchronienia się przed plagą karaluchów123RF/PICSEL

Często wynośmy śmieci i dbajmy o to, by usuwać resztki pożywienia, a zapasy przechowywać w szczelnych pojemnikach. Dzięki temu zapobiegniemy także pojawieniu się uciążliwych moli spożywczych.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas