Jak zadbać o stopy na wiosnę? 5 kroków do idealnie gładkich stóp

Wraz z nadejściem wiosny odrzucimy w kąt wysokie kozaki i ocieplane sztyblety. Na stopy na powrót zarzucimy sandałki czy buty z odkrytymi palcami. Wtedy może pojawić się problem. Suche, popękane pięty i niezadbane paznokcie mogą skutecznie zniechęcić nas do odsłaniania stóp. Warto działać właśnie teraz. Oto 5 kroków do idealnie gładkich i zadbanych nóg. Zrób to przed nadejściem wiosny.

5 kroków do idealnie gładkich i zadbanych stóp. Zrób to przed nadejściem wiosny
5 kroków do idealnie gładkich i zadbanych stóp. Zrób to przed nadejściem wiosny123RF/PICSEL

Jak dbać o skórę na stopach?

Cieplejsze dni zbliżają się wielkimi krokami. To czas, w którym odrzucimy w kąt zimowe ubrania, odświeżając nieco swoją garderobę. Wielu z nas zacznie również myśleć o poprawie swojego wyglądu, decydując się na zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Wraz z nadejściem wiosny warto pomyśleć jednak o zapomnianych dotąd stopach, które do tej pory chowaliśmy w grubych skarpetkach.

Zadbane stopy są nie tylko kwestią komfortu i lepszego samopoczucia. Idealnie gładkie i nawilżone nie będą przysparzać kłopotów, kiedy zdecydujemy się założyć na nogi sandałki lub szpilki. Odpowiednie zabiegi oszczędzą nam ewentualnego skrępowania związanego z wystawieniem suchych pięt na widok publiczny oraz pozwolą zachować stopy w zdrowiu oraz dobrej kondycji. Oto proste zabiegi, dzięki którym nasze stopy nabiorą idealnego, zdrowego wyglądu.

Jak dbać o skórę na stopach? 5 kroków do idealnie gładkich stóp
Jak dbać o skórę na stopach? 5 kroków do idealnie gładkich stóp123RF/PICSEL

Jak prawidłowo dbać o pięty?

Chcąc cieszyć się pięknymi, nawilżonymi oraz pachnącymi stopami należy najpierw poprawnie o nie zadbać. Od idealnie gładkich i zadbanych stóp dzieli nas zaledwie kilka kroków. 5-etapową kurację zaczniemy od usunięcia suchej skóry z pięt. W tym celu warto postawić na małoinwazyjne tarki drobnoziarniste, papierowe lub szklane, które świetnie poradzą sobie ze zrogowaciałym naskórkiem.

Jeśli po zabiegu skóra pięt boli, jest to znak, że narzędzie było zbyt ostre lub zostało nieprawidłowo użyte. Podolodzy podkreślają, aby zabieg usuwania zrogowaciałego naskórka z pięt przeprowadzać tylko na sucho, bez uprzedniego moczenia stóp. Należy delikatnie pocierać tarką te miejsca, w których skóra jest zgrubiała. Wystarczy robić to raz w miesiącu.

Po zimie skóra stóp często wygląda na zaniedbaną, a przecież wiosną każda kobieta chce cieszyć się ich powabnym wyglądem
Po zimie skóra stóp często wygląda na zaniedbaną, a przecież wiosną każda kobieta chce cieszyć się ich powabnym wyglądem123RF/PICSEL

Jaki peeling do nóg?

Drugi krok to odpowiedni peeling do stóp. Ten warto stosować pomiędzy kolejnymi zabiegami z użyciem tarki. Peeling delikatnie złuszczy martwy naskórek, a zawarte w nim składniki dodatkowo zmiękczą oraz nawilżą skórę.

W tym przypadku warto postawić na domowe sposoby. Bazą do peelingu stóp mogą stać się zaparzone, zmielone ziarna kawy. Wystarczy zmieszać dwie łyżki fusów z łyżką oliwy z oliwek, oleju kokosowego lub zwykłej oliwki oraz dodać łyżeczkę soku z cytryny.

Po takim zabiegu nie zapominajmy o odpowiednim nawilżeniu. Dobry krem do stóp powinien zawierać w swoim składzie mocznik, który silnie nawilża i zmiękcza skórę, aloes, który łagodzi i działa przeciwgrzybiczo, a także witaminę A i E, które wspierają regenerację skóry. Warto wybierać te kremy, które zawierają również mentol, olejek miętowy, olejek z drzewa herbacianego lub korę dębu. Te działają bowiem dezynfekującą i dają uczucie świeżości.

Chcąc cieszyć się pięknymi, nawilżonymi oraz pachnącymi stopami należy najpierw poprawnie o nie zadbać
Chcąc cieszyć się pięknymi, nawilżonymi oraz pachnącymi stopami należy najpierw poprawnie o nie zadbać123RF/PICSEL

Co zrobić żeby mieć gładkie pięty? Odpowiedzią - maska na stopy

Chcąc jeszcze mocniej odżywić skórę na stopach warto sięgnąć po maski regenerujące w postaci skarpetek. Te dostaniemy w niemal każdej drogerii. Możemy jednak nieco oszczędzić. Wystarczy nasmarować na noc stopy grubą warstwą dobrego kremu lub maści, a następnie nałożyć bawełniane skarpetki. Skóra będzie zdecydowanie mocniej nawilżona i bardziej miękka.

Pedicure na wiosnę. Zadbaj o paznokcie

Ostatnim krokiem do pięknie wyglądających stóp jest pielęgnacja paznokci. Podstawą jest ich odpowiednie obcinanie. Należy robić to na prosto, lekko zaokrąglając boki pilniczkiem. Obcinanie paznokci na półokrągło wiąże się z ryzykiem wrastania, co w przyszłości może stać się dokuczliwym problemem.

Na koniec warto nadać paznokciom wiosennych barw. W tym celu postawmy na pedicure hybrydowy, który pozwoli na dłużej cieszyć się pięknymi kolorami.

Najmodniejszymi kolorami na wiosnę są z pewnością pastele, fuksja, pomarańcz, czerwień czy biel. Wiele kobiet decyduje się również na klasyczny french. We wzorach i kolorach możemy wręcz przebierać.

Na co pomaga moczenie nóg? Domowe sposoby

Niedrogim sposobem na zdrowe i piękne stopy są również ziołowe kąpiele. Dzięki nim w mig pozbędziemy się problemu nadmiernej potliwości i zapomnimy o popękanych piętach. To również świetny sposób na odprężenie się.

W tym celu warto skorzystać z pomocy rumianku. Ten przyspieszy gojenie pęcherzy na stopach, złagodzi podrażnienia, a także zniweluje problem nadmiernej potliwości i uczucie pieczenia. Ma również działania przeciwgrzybicze.

Kąpiel w rumianku można przygotować ze świeżej rośliny lub jej suszu. Pół garści rumianku należy wrzucić do dwóch litrów gorącej wody. Moczenie nóg powinno potrwać co najmniej 20 minut.

Zbawiennym dla naszych stóp będzie także napar z liści laurowych. Opakowanie liści wystarczy zalać pięcioma litrami wrzątku, a kiedy napar lekko ostygnie, włożyć do niego nogi i moczyć stopy przez minimum 15 minut.

Napar z liści laurowych skutecznie wyeliminuje problem nadmiernej potliwości stóp, a dodatkowo wygładzi naskórek, zmiękczy pięty i świetnie je nawilży. Przyspieszy również proces gojenia się ran.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 53: Magdalena AtkinsINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas