Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Wraz ze zbliżającym się sezonem grzewczym warto skorzystać z kilku trików, które pozwolą nam zaoszczędzić pieniądze bez jednoczesnego skręcania grzejników i marznięcia. Jesień to najlepszy czas na przegląd instalacji, uszczelnienie okien oraz czyszczenie wentylacji. Dzięki kilku prostym czynnościom jesteśmy w stanie obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 30 procent. Sprawdź, jak łatwo i skutecznie zabezpieczyć dom przed zimą.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą?
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą? ©123RF/PICSEL

Uszczelnij okna

Uszczelnianie okien
©123RF/PICSEL

Uszczelnienie okien jesienią pozwala zmniejszyć utratę ciepła zimą nawet o 25 procent. Oznacza to ogromne oszczędności na ogrzewaniu. Samodzielna regulacja okien nie jest skomplikowana. Kluczem imbusowym wystarczy dokręcić okucia w dolnym zawiasie skrzydła okiennego. Im bliżej uszczelek znajdą się rolki ryglujące, tym bardziej okno będzie szczelne. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie przesadzić. Jeśli okno trudno się zamyka i otwiera, zawiasy należy lekko rozkręcić.

Jeśli mimo wyregulowania okien czujemy, że zbytnio przepuszczają one powietrze, należy wymienić uszczelki. Nie jest to trudne zadanie i nie grozi zniszczeniem okna. Kluczowe jest jednak kupienie odpowiednich uszczelek – najlepiej zabrać do sklepu zużytą lub poszukać informacji w karcie gwarancyjnej. W trakcie wymiany kluczowe jest dokładne usunięcie kleju i brudu z ram okiennych. Następnie z nowych uszczelek należy usunąć folię zabezpieczającą lub papier (najlepiej krótkimi odcinkami) i wklejać je powoli w rowki montażowe, tak by nie powstały wybrzuszenia. Po montażu okno trzeba zamknąć na co najmniej kilka godzin.

Ogrzewaj dom efektywnie

Oszczędzaj na ogrzewaniu
©123RF/PICSEL

Banalnym sposobem na ograniczenie zużywania energii w czasie ogrzewania jest odpowiednia aranżacja domu czy mieszkania. Zimą warto pozbyć się ciężkich i ciemnych zasłon, a nawet firanek. Promienie słoneczne padające na szyby w oknach działają jak dodatkowe grzejniki i są w stanie podnieść temperaturę nawet o kilka stopni. Częstym błędem jest z kolei zastawianie grzejników meblami czy innymi przedmiotami.

Na ogrzewaniu zaoszczędzimy też dzięki montażowi ekranów zagrzejnikowych. Odbijają one ciepło i zwiększają jego emisję do wnętrza pomieszczenia, a nie do ściany. Świetnym rozwiązaniem jest też montaż sterowników i regulatorów temperatury. Dzięki nim można zaprogramować godziny, w trakcie których grzejniki działają mocniej lub słabiej – np. wyłączają się, gdy nie ma nas w domu lub nocą, a zaczynają grzać tuż przed naszym powrotem. Niektóre z nich automatycznie dostosowują się nawet do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

Zrób przegląd instalacji

Zrób przegląd instalacji
©123RF/PICSEL

Jesienią warto też zrobić przegląd instalacji – do sprawdzenia stanu kotła najlepiej wezwać specjalistę. Konieczne może być płukanie instalacji i tzw. odmulanie kotła, które może zwiększać jego wydajność nawet o kilkanaście procent. Samodzielnie możemy jednak sprawdzić, czy grzejniki nie są zapowietrzone. Inną ważną kwestią jest sprawnie działająca wentylacja. Przede wszystkim zmniejsza ona ryzyko zatrucia się tlenkiem węgla, ale też chroni przed nadmierną wilgocią, która negatywnie wpływa na temperaturę i jej odczuwanie w domu. Kluczowe jest więc czyszczenie kominów i kratek wentylacyjnych.

Prawidłowe wietrzenie pomieszczeń

Zimą istotne jest też prawidłowe wietrzenie pomieszczeń. Częstym błędem jest pozostawianie lekko uchylonego okna przez długi czas. Dochodzi wtedy do wyziębienia pomieszczenia, a zużycie energii się zwiększa. Znacznie lepszym sposobem jest otwieranie okna na oścież na kilkanaście minut (w tym czasie najlepiej zakręcić grzejniki, by termostat nie wyczuł gwałtownego obniżenia temperatury), a następnie jego zamykanie. Dzięki temu wpuszczamy świeże powietrze, ale nie tracimy ciepła – temperatura szybko się wyrównuje poprzez uwalnianie się ciepła z nagrzanych wcześniej ścian.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas