Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Już dziś przyjrzyj się swoim oknom!
Coraz krótsze dni i niższa temperatura dobitnie pokazują nam, że lato nieubłaganie dobiega końca. Nasze głowy zaprzątają więc myśli na temat tego, jak przygotować się do sezonu grzewczego i możliwie jak najwięcej zaoszczędzić na energii. Nie trzeba od razu planować remontu i wymiany całej instalacji. Prosty trik uszczelnieniem okien na zimę pozwoli nam cieszyć się ciepłem w domu bez nadmiernych wydatków.
Ile ciepła ucieka przez okna i drzwi?
Każde wnętrze jest inne, ale szacuje się, że przez nieszczelne okna i drzwi może uciec nawet jedna czwarta ciepła. Nie trzeba być matematycznym geniuszem, by móc oszacować, że przekłada się to bezpośrednio na zwiększone rachunki za ogrzewanie. Płacić krocie czy marznąć? Na szczęście nie są to jedyne drogi, jakimi możemy podążać w sezonie grzewczym.
Jedna śrubka robi różnicę
Przygotowania do zimy warto zacząć wcześniej, by ocenić stan urządzeń i domowego wyposażenia. W kontekście okien ważne jest skontrolowanie uszczelek, by móc naprawić wszelkie niedociągnięcia jeszcze przed nastaniem niskich temperatur. Tym razem szczególnie czujnie polecamy zwrócić uwagę na tryb lato-zima, który jest aktualnie standardem w produkcji okien. Co to takiego?
To możliwość regulacji docisku uszczelki, dzięki której jesteśmy w stanie samodzielnie decydować o stopniu rozszczelnienia okna. Z racji tego, że prace montażowe wykonuje się w cieplejszych miesiącach, zwykle są one domyślnie ustawione na tryb letni, gwarantujący lepszą cyrkulację powietrza. Dzięki temu łatwiej jest zapobiegać kumulowaniu się wilgoci w pomieszczeniach i powstawaniu szkodliwej pleśni. Już jesienią zaleca się jednak przestawić okna na tryb zimowy, by więcej ciepła zatrzymać w domu.
Jak wyregulować okna na zimę?
Kluczowym elementem tego systemu jest śruba dociskowa, zlokalizowana na boku skrzydła plastikowego okna. Do jej wyregulowania potrzebny będzie klucz imbusowy lub kombinerki. Cały manewr polega na przekręceniu śruby w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Zazwyczaj wystarczy zmienić jej położenie o 90° w stosunku do wcześniejszego ustawienia. Im większy będzie docisk, tym skuteczniejsza izolacja. Prosty zabieg pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć wydostawanie się ciepłego powietrza z pokoju i napływ zimnego z zewnątrz.
Polecamy: