Jak poradzić sobie z drożejącym gazem i węglem? Poznaj sposoby na tańsze ogrzewanie

Niewątpliwe w ostatnim czasie ceny węgla oraz gazu poszły znacznie do góry. To może budzić spore zaniepokojenie w obliczu zbliżającego się wielkimi krokami sezonu grzewczego. Na szczęście istnieje kilka sposobów na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Ponadto warto bliżej zapoznać się z ofertami związanymi z odnawialnymi źródłami ciepła. Można również skorzystać z dotacji, które finansowane są z programów rządowych. Czym zastąpić gaz oraz węgiel? Jakie są sposoby na tańsze ogrzewanie? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Jest wiele sposobów na zaoszczędzenie na rachunkach za ogrzewanie
Jest wiele sposobów na zaoszczędzenie na rachunkach za ogrzewanie123RF/PICSEL

Dlaczego warto zrezygnować z gazu i węgla?

Zarówno węgiel, jak i gaz to nie tylko mało ekologiczna forma ogrzewania domu. Przez sytuację na wschodzie kraju ceny obu surowców są obecnie bardzo wysokie. Wzrosły one ponad dwukrotnie, co może stanowić impuls do zmian. To nie tylko oszczędność dla twojego portfela, ale także troska o przyrodę i naszą planetę. Wybierając ekologiczne źródła energii zmniejszy się poziom emisji CO2, ale także poprawi jakość powietrza w miastach i na wsiach. Stare kopciuchy i kuchenki gazowe już dawno odeszły do lamusa. Czym więc możemy zastąpić węgiel i gaz?

Odnawialne źródła energii

OZE to ekologiczne rozwiązanie pozyskiwania źródła energii
OZE to ekologiczne rozwiązanie pozyskiwania źródła energii123RF/PICSEL

Pierwszą z opcji jest inwestycja w odnawialne źródła energii, które pomogą w samodzielnym wytwarzaniu prądu. Chodzi tutaj o nic innego jak system fotowoltaiczny, który przynosi wymierne korzyści. Panele słoneczne, pompa ciepła i magazyn energii w jednym sprawi, że twoje gospodarstwo domowe będzie w pełni niezależne energetycznie. Stare systemy grzewcze niestety nie spełniają już swoich funkcji. Nowoczesne rozwiązania pomogą zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, pomimo tego, że na początku trzeba w nie zainwestować. Po czasie jednak kwota ta wraca do nas z zyskiem, a przy tym zadbasz o środowisko.

Dotacje finansowe z programów rządowych

Obecnie można skorzystać z różnych dotacji oferowanych przez rząd. Dotyczą one zarówno przedsiębiorstw, jak i osób prywatnych. Do najpopularniejszych należą program "Czyste Powietrze" czy "Energia Plus", które finansują inwestycję w odnawialne źródła energii. Pierwsza z opcji przewiduje częściowe pokrycie kosztów związanych z wymianą starych źródeł ciepła na nowe, między innymi na pompy ciepła czy ogrzewanie elektryczne. Drugą z form pomocy skierowana jest też do przedsiębiorców, którzy chcą zainwestować na przykład w panele fotowoltaiczne czy energooszczędne systemy oświetleniowe.

Ze względu na zapowiadający się kryzysowy sezon grzewczy, państwo zapewnia tak zwany dodatek osłonowy. Program ma na celu pomóc najuboższym, którzy ucierpieli na skutek podwyżek cen energii. Wnioski należy składać do 30 listopada bieżącego roku, a wysokość wsparcia wynosi między 500- 1400 złotych, w zależności od liczby członków gospodarstwa domowego. Więcej na ten temat można dowiedzieć się bezpośrednio ze strony rządowej. Są tam podane dokładne informacje i miejsca oraz sposoby składania wniosków o dofinansowanie.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Biorąc prysznic zamiast kąpieli czy zmniejszając temperaturę w pomieszczeniu, obniżasz rachunki za ogrzewanie
Biorąc prysznic zamiast kąpieli czy zmniejszając temperaturę w pomieszczeniu, obniżasz rachunki za ogrzewanie123RF/PICSEL

Warto znać kilka podstawowych wskazówek, które pozwolą na oszczędzenie energii. Oprócz odpowiedniego systemu grzewczego trzeba:

  • zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu lub całkowicie zrezygnować z ogrzewania tych nieużywanych,
  • zamykać okna i drzwi ogrzewanych miejsc, aby ciepło nie uciekało na zewnątrz,
  • pamiętać o regularnym wykonywaniu przeglądu systemu grzewczego, co pozwoli na zwiększenie efektywności energetycznej,
  • zmniejszyć zużycie ciepłej wody, szybki prysznic zamiast długiej kąpieli jest idealną opcją.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas