Najlepszy wiek na wszystko? Oto kiedy według nauki jesteśmy w szczycie formy

Myślisz, że swoje złote lata masz już za sobą? Naukowcy udowadniają coś zupełnie innego. Bo choć szybciej biegamy jako dwudziestolatkowie, to zdolność koncentracji i życiowa mądrość przychodzą znacznie później. Sprawdź, w którym wieku jesteś najlepsza w nauce języków, robieniu kariery, szachach, a nawet rozpoznawaniu emocji z czyjegoś spojrzenia.

Naukowcy jasno wskazują, że w zależności od tego, ile mamy lat, możemy być najlepsi w innej dziedzinie
Naukowcy jasno wskazują, że w zależności od tego, ile mamy lat, możemy być najlepsi w innej dziedzinie 123RF/PICSEL

Młodość ma swoje atuty, ale nie jest najlepsza we wszystkim

Jeśli z nostalgią wspominasz szkolne sukcesy z angielskiego albo moment, kiedy w liceum rozwiązywałaś zadania z matmy szybciej niż kalkulator, to mamy dobrą wiadomość: jeszcze nie raz zaskoczysz samą siebie. Choć nasze mózgi działają nieco inaczej w każdym wieku, to wiele zdolności - od intelektualnych po emocjonalne - osiąga szczyt długo po dwudziestce.

Zagraniczne portale, w tym amerykański "Business Insider", zestawiły badania z różnych dziedzin i stworzyły coś na kształt mapy życia - pokazującej, kiedy jesteśmy najlepsi w konkretnych umiejętnościach. I zaskoczenie: młodość nie dominuje na każdym polu.

7 lat: czas na języki. 22 lata: nie zapomnisz imienia

Dzieci do 10. roku życia mają największy potencjał do nauki języków obcych. To wtedy mózg chłonie gramatykę i nowe słownictwo jak gąbka. Ale już jako 22-latkowie osiągamy szczyt w zapamiętywaniu... imion nowopoznanych osób. Idealnie na networking i pierwsze poważne znajomości zawodowe.

A w wieku 23 lat? Badania pokazują, że właśnie wtedy osiągamy pierwszy pik zadowolenia z życia. Witalność, niezależność, a często brak większych zobowiązań - to wszystko działa na naszą korzyść.

26 lat: miłość życia? Statystyka mówi "tak"

Według teorii "37 procent" - jeśli do 26. roku życia poznaliśmy już wystarczająco wiele osób, by zrozumieć, czego naprawdę chcemy - mamy największą szansę dokonać najlepszego wyboru partnera na życie. Co więcej, najniższy wskaźnik rozwodów obserwuje się wśród par, które pobrały się między 28. a 32. rokiem życia. 

Nauka jasno mówi, że najwięcej osób poznaje swoją miłość w wieku 26 lat
Nauka jasno mówi, że najwięcej osób poznaje swoją miłość w wieku 26 lat123RF/PICSEL

Mięśnie, maratony i kości - co mówi ciało?

25-latkowie osiągają szczyt swojej siły fizycznej, a forma utrzymuje się jeszcze przez dekadę. Jeśli planujesz przebiec maraton, najlepsze wyniki osiągniesz... w wieku 28 lat. Z kolei nasze kości są najmocniejsze około trzydziestki - warto wtedy zadbać o wapń, witaminę D i regularny ruch, by nie odczuwać skutków starzenia zbyt wcześnie.

Szachy, twarze i koncentracja - mózg wchodzi do gry

Wiek 31 lat to idealny moment, by... rozgryźć przeciwnika na szachownicy. I nie tylko. Właśnie wtedy jesteśmy najlepsi w rozpoznawaniu nowych twarzy - co może przydać się nie tylko agentom wywiadu, ale i każdemu, kto nie chce popełniać gafy w windzie.

A co ze skupieniem? Choć czasem trudno w to uwierzyć, szczyt koncentracji osiągamy dopiero w wieku 43 lat. Tak, jeśli teraz łatwiej niż kiedyś wchodzisz w "flow" i potrafisz działać przez kilka godzin bez przerwy, to nie przypadek - to biologia.

W wieku 31 lat mamy największe predyspozycje do tego, żeby grać w szachy i zostać mistrzem!
W wieku 31 lat mamy największe predyspozycje do tego, żeby grać w szachy i zostać mistrzem!123RF/PICSEL

Po 40-tce: geniusz, emocje i kariera

Chcesz odkryć coś przełomowego? Według Narodowego Biura Badań Ekonomicznych wielu laureatów Nagrody Nobla miało swoje największe odkrycia właśnie w wieku około 40 lat. To czas, kiedy zbieramy doświadczenie i potrafimy połączyć je z kreatywnością.

W wieku 40-50 lat wyostrzają się też nasze zdolności do... czytania emocji. I to dosłownie - najlepiej rozumiemy, co ktoś czuje, patrząc mu jedynie w oczy. Nie da się tego nauczyć z podręcznika, to dojrzewa z wiekiem. A jeśli chodzi o pieniądze: kobiety zarabiają najwięcej ok. 39. roku życia, a mężczyźni - około dziesięć lat później.

Z wiekiem przychodzi mądrość i słownictwo

Po 50-tce wcale nie zwalniamy. Przeciwnie - osiągamy szczyt zdolności matematycznych. Liczby stają się naszym sprzymierzeńcem, a nie zagadką. A jeśli chodzi o słowa, to największy zasób słownictwa mamy dopiero w okolicach... 70. urodzin.

Czujesz się dobrze sama ze sobą? Nauka mówi, że najlepiej czujemy się w swoim ciele właśnie w wieku senioralnym. Dobrostan psychiczny - rozumiany jako poczucie spokoju, sensu i zadowolenia z życia - osiąga swój szczyt około 82. roku życia.

Po 50. roku życia zyskujemy "życiową mądrość", a przez to, że w podeszłym wieku rozwiązujemy dużo krzyżówek - zwiększa nam się także zasób słownictwa
Po 50. roku życia zyskujemy "życiową mądrość", a przez to, że w podeszłym wieku rozwiązujemy dużo krzyżówek - zwiększa nam się także zasób słownictwa 123RF/PICSEL

Dojrzałość to nie koniec, to szczyt formy

Nie musisz zdobywać Nobla ani biegać maratonów, żeby poczuć, że jesteś "w formie". Bo forma to nie tylko mięśnie, ale też umysł, emocje i życiowa mądrość. Każdy wiek ma swój unikalny potencjał. A więc - niezależnie od tego, czy masz 26 czy 66 lat - w czymś na pewno jesteś teraz najlepsza.

Jowita Michalska: AI zamiast przyjaciela. Duży światowy biznesINTERIA.PL