Jak zdobyć podwyżkę?

Podwyżka pensji - kto o niej nie marzy? Ta z pozoru prosta rzecz potrafi bardzo usatysfakcjonować, ale i czasami zdenerwować. Jest ona nieunikniona dla osób pragnących się rozwijać oraz stanowi nieodzowny element naszej reputacji w pracy. Dlaczego tak trudno jest nam ją dostać?

Dlaczego tak trudno zdobyć podwyżkę?
Dlaczego tak trudno zdobyć podwyżkę?ThetaXstock

Jeżeli uważasz, że obowiązki, jakie na tobie spoczywają są nieadekwatne do pensji to musisz stanowczo i zdecydowanie starać się o zasłużone podniesienie płacy.

Najważniejszą kwestią jest dobra argumentacja. Musisz znać powód, który skłonił cię do prośby. Warto najpierw zaczerpnąć opinii u zaufanych znajomych z pracy. Nie zaszkodzi, jeśli zdobędziesz informacje o finansach firmy. Często właśnie brak środków pieniężnych decyduje, że twoje starania nie mają szans powodzenia.

Nie możesz się przestraszyć szefa!. Oczywiście trzeba zachować respekt przed wyższym rangą pracownikiem, ale nie należy się dołować. Nie możesz czuć się gorszym. Bardzo istotna sprawą jest także wyeliminowanie lęku przed stratą posady. Jeżeli uważasz, że zasługujesz na podwyżkę to musisz znać swoją pozycje na rynku. Każdy pracownik jest swego rodzaju inwestycją dla pracodawcy. Im bardziej się rozwiniesz pod skrzydłami firmy, tym lepiej dla kierownictwa. Dlatego nie bój się zwolnienia! Jeżeli jesteś wartościową jednostką firmy to twój przełożony na pewno nie zdecyduje się na drastyczne kroki wobec ciebie.

Wracając do argumentacji. Muszą być one praktyczne zarówno dla ciebie jak i dla pracodawcy. Nie możesz po prostu stwierdzić, że brakuje ci pieniędzy. Zasłużone wczasy, które pozwolą ci wypocząć są gwarancją zapewnienia interesu obu stron. Pracownik wypoczęty, to pracownik efektywniejszy i bardziej kreatywny, czyli lepszy. Poszerzanie twoich zainteresowań przez kupno niezbędnych przedmiotów to także dobry argument. Oczywiście wiele podwyżek dotyczy problemu powiększenia rodziny, a w konsekwencji wydatków. Jeżeli odbiorcą takiej prośby jest kobieta, to łatwiej będzie ci otrzymać wymarzoną podwyżkę.

Pamiętaj także, żeby dobrze przemyśleć swoją decyzje. Nie może być ona pochopna, podjęta pod wpływem chwili czy źle uargumentowana. Musisz dobrze wyczuć moment, w którym twój szef będzie bardziej przychylny. Pamiętaj o kulturze osobistej i zasadach dobrego wychowania. Od tej krótkiej chwili zależy twój awans, twoje poszanowanie i opinia. Agresywność, impulsywność czy zdenerwowanie to stany, których koniecznie musisz się wyzbyć. Potrzebujesz raczej miłej, sympatycznej atmosfery, opanowania i samokontroli. Nie możesz kreować swoje wizerunku jako osoby pokrzywdzonej czy nadmiernie niedocenionej.

Jeżeli nie wszystko pójdzie po twojej myśli to nie przejmuj się! Pamiętaj o uśmiechu i równowadze ducha. Nie możesz pokazać, że nie potrafisz sobie poradzić bez podwyżki. Jeśli natomiast udało Ci się, to pamiętaj o tym, żeby nie przedobrzyć w podziękowaniach. Musisz w grzeczny, szybki i godny sposób podziękować za szansę rozwoju.

Na koniec warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami. Pamiętaj, że twój interlokutor będzie chciał Cię przechytrzyć, a także wyprowadzić z równowagi. Nie improwizuj, lepiej przygotuj sobie mowę. Pamiętaj, że wchodząc do pokoju nie należy przepraszać szefa za chęć zdobycia dodatkowych środków. Trzeba w szybki i pewny sposób zdradzić swoją prośbę. Nie rozczulaj się nad sobą, nie staraj się wywyższać, nie porównuj się do współpracowników. Przed rozmową staraj się odprężyć. Po chwili relaksu skoncentruj się na 200proc. twoich możliwości, a mam nadzieję, że ci się uda. Życzę powodzenia!

IDmedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas