Jak złagodzić ukąszenie komara?

Maj powoli przyzwyczaja nas do długo wyczekiwanych, ciepłych temperatur. To właśnie one zachęcają nas do częstszego wychodzenia z domu, spacerów na świeżym powietrzu oraz aktywnościach na łonie przyrody. Niestety, kiedy przez kilka dni z rzędu robi się na zewnątrz ciepło, do życia budzą się komary, które mogą bardzo uprzykrzyć życie. Dlatego warto pamiętać, jak się uchronić przed tymi owadami, by zminimalizować ryzyko ukąszenia oraz podpowiemy, jak postępować w wypadku, gdy do niego dojdzie.

Komary masowo atakują wczesnym rankiem i wieczorem
Komary masowo atakują wczesnym rankiem i wieczorem123RF/PICSEL

Występowanie komarów

Komary budzą się do życia wtedy, kiedy przez kilka dni temperatura utrzymuje się powyżej 10 stopni Celsjusza. Rozwijają się w środowisku wodnym i tam najczęściej występują, ale chętnie przebywają również i tam, gdzie jest ciemno i wilgotno, czyli na podmokłych łąkach, lasach i ich skrajach oraz polach. Oczywiście, komary występują również w miastach, stąd często stają się bolączką tych, którzy mieszkają w pobliżu zalesień, skwerów i parków. Komary atakują najczęściej wczesnym rankiem, wieczorami i nocą. Ich samice kłują skórę wysysając krew, pozostawiając bardzo nieprzyjemny ślad.

Komary wolą spoconych i zgrzanych. Co jeszcze je przyciąga?Interia.tv

Ukąszenia komarów

Ślady po ukąszeniach mogą być bardzo bolesne. Niektórzy są na jad uczuleni (wstrzykują go po to, aby pobieranie krwi było dla nich bezpieczne, a dla nas bezbolesne), choć wyjątkowo rzadko zdarza się, aby doszło do niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego. Najczęściej po ukąszeniu komara pojawia się czerwony ślad, który może przez pierwsze godziny nie dawać żadnych nieprzyjemnych objawów, ale z czasem może pojawić się bąbel, zaczerwienienie, delikatny ból oraz intensywne swędzenie. Nie warto miejsc po ukąszeniu rozdrapywać, ponieważ to łatwy sposób na powstanie rany i stanu zapalnego.

Niekiedy może dojść do lekkiej reakcji alergicznej po ukąszeniu, która raczej nie zagraża zdrowiu. Jak może się ona objawiać? Najczęściej obrzękiem w miejscu ukąszenia, pojawieniem się rumienia, spadkiem samopoczucia, stanem podgorączkowym, a także bąblami pokrzywkowymi. W takim wypadku warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ objawy mogą utrzymywać się znacznie dłużej niż typowe ukąszenie po komarze. Specjalista doradzi, jakie leki dobrać, aby szybko przyniosły ulgę.

Ukąszenie komarów nie są niebezpieczne, ale bardzo nieprzyjemne
Ukąszenie komarów nie są niebezpieczne, ale bardzo nieprzyjemne123RF/PICSEL

Jak złagodzić ukąszenie komara?

Jeśli doszło do ukąszenia przez komara, trzeba pamiętać, aby nie drapać swędzącego miejsca. Warto zastosować maści dostępne w aptece bez recepty. Oczywiście, istnieją domowe sposoby na ukąszenia komara, dlatego warto poznać co najmniej kilka z nich. Co może przynieść ulgę? Przede wszystkim plasterek cytryny (przyłożony na skórę) lub smarowanie patyczkiem kosmetycznym sokiem z owocu w miejscu ukąszenia. Można również sięgnąć po liście mięty, których sok zmniejsza stan zapalny i łagodzi podrażnienie. Jeśli nie mamy zbawiennych roślin pod ręką, warto przygotować roztwór soli (łyżkę na szklankę wody) i smarować mieszanką miejsce po ukąszeniu, przynajmniej kilka razy dziennie.

Oczywiście, to nie wszystkie metody na ukąszenia po komarach. Niektórzy polecają przygotowanie okładu z pietruszki. Liście wystarczy umyć, drobno pokroić i przyłożyć do swędzącego miejsca (można przykryć je gazą lub plastrem i pozostawić na kilka godzin). W jej zastępstwie na ukąszenie komara pomoże posiekana cebula lub plaster ziemniaka.

Olejki eteryczne

Jeśli mamy pod ręką olejki eteryczne, to warto wykorzystać je jako antidotum na ukąszenie komarów. Ich stosowanie to podwójna korzyść: nie tyko łagodzą stan zapalny, zaczerwienienie i swąd, ale także mogą zniechęcać kolejne komary przed zmasowanym atakiem. Które z olejków są szczególnie godne polecenia? Przede wszystkim mentolowy, lawendowy, goździkowy lub cytronelowy. Warto o nich pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy się na spacer i wiemy, że mogą nas atakować owady. Wystarczy wtedy posmarować olejkiem odkryte miejsca ciała (uwaga na twarz i błony śluzowe), a także wkropienie odrobiny na odzież.

Chcesz uchronić się przed komarami? Zaprzyjaźnij się z bazylią!
Chcesz uchronić się przed komarami? Zaprzyjaźnij się z bazylią!123RF/PICSEL

Jak chronić się przed komarami?

Komary i ich ukąszenia to spory problem, dlatego warto się przed nimi chronić na różne sposoby. Najlepiej, aby nie ograniczać się wyłącznie do jednej metody, tylko wspomagać się kilkoma tak, by spotęgować efekt. Co warto zastosować? Przede wszystkim apteczne repelenty (one także działają na inne, niebezpieczne owady). Warto pamiętać, aby także ograniczać ilość perfum (mogą one przyciągać owady) oraz wybierać przylegające ubrania (komary często nie mogą przebić się przez dzianiny).

A co zrobić z komarami męczącymi nas w domach? Warto przede wszystkim ustawić na parapetach doniczki z roślinami, a szczególnie takimi, za którymi komary nie przepadają. Dobrze jest mieć doniczkę z miętą pieprzową, bazylią, lawendą lub trawą cytrynową. Oczywiście, latem niezbędne są również kwiaty ozdobne, takie jak pelargonie, aksamitki czy - modne ostatnimi laty - komarzyce.

Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas