Jakie błędy Polacy popełniają przy urządzaniu wnętrz?

Krzysztof Miruć to architekt, znany z takich programów jak m.in. „Zgłoś remont”, „Weekendowa metamorfoza”, „Remont razem” czy „Eks–tra zmiana”. Zdradził, jakie błędy popełniamy najczęściej, urządzając nasze domy i mieszkania.

Architekt radzi, by w pomieszczeniu było kilka źródeł światła
Architekt radzi, by w pomieszczeniu było kilka źródeł światła123RF/PICSEL

Miruć prywatnie przyjaźni się z Agatą Młynarską, z którą spotkał się podczas relacji na żywo na Instagramie. Rozmawiali między innymi o tym, czy remont zawsze musi oznaczać znaczny uszczerbek finansowy.

- Można zrobić remont tanio i szybko, jeśli zaplanujemy i przemyślimy wszystko dużo wcześniej - odpowiedział architekt.

- Polacy nauczyli się kultury wydawania pieniędzy. Wiemy, jak ciężko się zarabia i lubimy wydawać pieniądze na rzeczy, które są ładne, a niekoniecznie drogie - dodał. Mimo to zdaniem Mirucia zdarza się nam popełniać dwa kardynalne błędy. Pierwszym z nich jest złe rozplanowanie oświetlenia.

- Nie umiemy tego zrobić. Jestem fanem światła. Wnętrze, atmosfera zmienia się przez światło. Ludzie nie umieją ustawiać światła, robić scen oświetleniowych, bawić się nim - twierdzi. Miruć zwrócił też uwagę, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest niechlubna tradycja.

- Najgorszą rzeczą, którą nam zrobiono, jest to, że ktoś kiedyś wymyślił w bloku jeden punkt oświetleniowy, lampę wiszącą i teraz wszyscy mają jeden żyrandol pośrodku.

Można zrobić remont tanio, przekonuje architekt
Można zrobić remont tanio, przekonuje architektLech GawucReporter

Miłośnicy przyrody ruszą z pewnością w Tatry czy Bieszczady lub wybiorą wypoczynek na Mazurach. Jak co roku, popularnością cieszyć będą się piaszczyste plaże Bałtyku. 

Ale Polska to także oryginalne obiekty architektoniczne, a ich oglądanie połączyć można ze zwiedzaniem pięknych miast: Wrocławia, Krakowa, Szczecina czy Gdańska. Zajrzycie do naszej galerii i zainspirujcie się zdjęciami najciekawszych polskich budynków!
Sedesowce miały być białe i ozdobione pnącą się roślinnością. Niestety, środków starczyło na szary beton, papę i co najwyżej paprotki ustawione przez mieszkańców na wewnętrznych parapetach. Mimo wszystko projekt Grabowskiej-Hawrylak do dziś jest jednym z symboli miasta i polskiej architektury modernistycznej.
Wykonawcą konstrukcji był Andrzej Żórawski, który inspirował się projektem dachu warszawskiego Supersamu. Dziś, co jakiś czas remontowany i udoskonalany, Spodek jest najważniejszym symbolem Katowic i jednym z symboli polskiej architektury.
Katowicki Spodek, zaprojektowany przez zespół architektów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego, w maju 2020 roku skończy 49 lat. Przypominająca talerz kosmiczny bryła jest jednym z pierwszych na świecie obiektów zrealizowanych w koncepcji tensegrity: gdzie następuje wzajemna stabilizacja elementów rozciąganych i ściskanych. Stalową konstrukcję kopuły (ważącą ponad 300 ton!) z zewnętrznym pierścieniem łączą bowiem liny nośne w formie kratowic.
+13
Bardzo ważna jest ergonomia wnętrza
Bardzo ważna jest ergonomia wnętrza123RF/PICSEL

Zapytany przez Agatę Młynarską, jak wybrnąć z tej sytuacji bez kucia ścian i sufitów, odpowiedział:

- Dostawmy lampy stojące, z abażurami, one dadzą miękkie światło. Oświetlmy wybrane punkty. Jasno musimy mieć do sprzątania. Nie musimy mieć widno, żeby odpocząć. Stwórzmy klimat, delikatny półmrok w domu wygląda fajnie. Żyjemy w klimacie, gdzie przez siedem miesięcy jest zimno i ciemno, światło dla nas jest bardzo ważne - poradził.

Drugim najczęściej popełnianym według niego błędem jest złe rozplanowanie przestrzeni:

- Nie analizujemy dróg komunikacji we własnym domu, po prostu stawiamy meble. Jeśli pomalowalibyśmy sobie kreską dróżki, po których chodzimy, to zobaczymy, gdzie idziemy często, gdzie rzadko. Okaże się, czy nasze wnętrze jest ergonomiczne, nie męczy nas.

Nawet w małych wnętrzach może żyć nam się dobrze
Nawet w małych wnętrzach może żyć nam się dobrzeLech GawucReporter

Architekt dodał, że ta zasada obowiązuje niezależnie od tego, czy mieszkamy na małym, czy dużym metrażu:

- Nawet na 20 metrach kwadratowych można fajnie żyć, ja bardzo długo mieszkałem w mieszkaniu, które miało 19 metrów kwadratowych - podsumował Krzysztof Miruć.

#POMAGAMINTERIA

Na Farmie Życia w Więckowicach mieszka 10 osób z autyzmem. Żadna z nich nie jest samodzielna, wymagają wsparcia w codziennych czynnościach życiowych. Jeśli Farma nie przetrwa, alternatywą dla jej mieszkańców pozostaje szpital psychiatryczny, koniec czułej opieki, przywiązani pasami do łóżka stracą poczucie bezpieczeństwa, stracą swój dom. Możesz im pomóc! Sprawdź szczegóły >>

W ramach akcji naszego portalu #POMAGAMINTERIA łączymy tych, którzy potrzebują pomocy z tymi, którzy mogą jej udzielić. Znasz inicjatywę, która potrzebuje wsparcia? Masz możliwość pomagać, a nie wiesz komu? Wejdź na pomagam.interia.pl i wprawiaj z nami dobro w ruch!

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas