Jakie choroby objawiają się nieprzyjemnym zapachem z ust?

Brzydki zapach z ust to prawdziwa zmora wielu osób, przez którą ograniczamy nawet kontakty towarzyskie. Przyczyn problemu najczęściej doszukujemy się w schorzeniach jamy ustnej, ale zdarza się, że zabiegi u stomatologa i dbałość o higienę nie pomagają. Halitoza może być wtedy objawem groźnych schorzeń układu pokarmowego i oddechowego, a nawet cukrzycy czy niewydolności nerek. Jak rozpoznać przyczynę nieprzyjemnego zapachu z ust i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza?

Skąd bierze się brzydki zapach z ust?
Skąd bierze się brzydki zapach z ust? ©123RF/PICSEL
Ponad 90 proc. Polaków ma próchnicę Newseria Biznes

Schorzenia jamy ustnej

Bakterie w jamie ustnej
©123RF/PICSEL

Halitoza, czyli nieświeży oddech, najczęściej jest objawem problemów stomatologicznych: próchnicy, paradontozy, kamienia nazębnego czy grzybicy jamy ustnej. Jeśli jednak dentysta nie stwierdzi tego typu dolegliwości, przyczyną może być nieprawidłowa higiena jamy ustnej – w przestrzeniach międzyzębowych często gromadzą się resztki jedzenia, które zaczynają gnić i wydzielają bardzo nieprzyjemną woń. Konieczne jest więc regularne nitkowanie zębów, a także dokładne czyszczenie całej jamy ustnej, także języka i policzków. Warto też korzystać z płynów do płukania jamy ustnej, które mają właściwości antybakteryjne.

Migdały i zatoki

Nieświeży oddech może się też wiązać z częstymi anginami przebytymi w przeszłości oraz przewlekłym stanem zapalnym migdałów, oskrzeli i zatok przynosowych. W migdałach tworzą się wtedy nisze i ubytki, w których gromadzą się resztki jedzenia, wydzielające nieprzyjemną woń. Zapach zgniłego mięsa w wydychanym przez nas powietrzu sugeruje z kolei ropne zapalenie zatok.

Schorzenia układu pokarmowego

Refluks żołądkowo-przełykowy
©123RF/PICSEL

Zdarza się, że halitoza jest objawem chorób układu pokarmowego. Stęchły zapach w jamie ustnej może wiązać się z refluksem żołądkowo-przełykowym, a nawet wrzodami żołądka i dwunastnicy. W bardzo rzadkich przypadkach jest też symptomem nowotworu przełyku, krtani lub płuc.

Trzustka, wątroba i nerki

Nieświeży oddech może być również sygnałem ostrzegawczym dotyczącym ważnych narządów. Zapach sfermentowanych jabłek czy acetonu to objaw niezdiagnozowanej lub źle leczonej cukrzycy. Dzieje się tak, ponieważ organizm nie radzi sobie z regulacją poziomu cukru we krwi i do pozyskania energii spala tłuszcze, a produktem ich metabolizmu jest m.in. aceton (jego zapach przypomina zgniłe jabłka). Z kolei woń amoniaku wydobywająca się z jamy ustnej sugeruje problemy z nerkami. Stęchły oddech w jamie ustnej może też wiązać się z niewydolnością wątroby.

Styl życia

Palenie papierosów
©123RF/PICSEL

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust może być też niezdrowy styl życia: nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu (dym papierosowy sprzyja namnażaniu się bakterii beztlenowych i przyczynia się do powstawania kamienia nazębnego), częste spożywanie słodyczy (powodują próchnicę), a także głodzenie się lub nieregularne spożywanie posiłków (dochodzi wtedy do metabolizowania się drobnoustrojów w jamie ustnej).

Warto wiedzieć, że halitoza może być też efektem ubocznym przyjmowania niektórych leków, na przykład antydepresantów czy środków moczopędnych, rozkurczających mięśnie oraz przeciwbólowych.

Domowe sposoby na halitozę

Oprócz wyeliminowania źródeł problemu (np. poprzez leczenie stomatologiczne) warto stosować płukanki na bazie szałwii i rumianku, a także preparaty zawierające chlorek cetylopirydyny. Skuteczne są również tabletki z aktywnym węglem oraz z cynkiem, a także drażetki chlorofilowe.W walce z nieprzyjemnym zapachem w jamie ustnej pomocne jest też picie zielonej herbaty.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas