Jakie drzewa i krzewy sadzić w donicach?
Przy aranżacji tarasu lub balkonu warto wykorzystać piękne donice, w których można sadzić nie tylko kwiaty. Warto również umieścić w nich drzewa i krzewy, aby świetnie się komponowały z innymi roślinami i tworzyły miniogród. Należy jednak dobrać zarówno odpowiedni gatunek, jak i dopasowany pojemnik, aby uzyskać zadowalający efekt. Jakie drzewa i krzewy można sadzić w donicach? Jak je uprawiać i nawozić? Podpowiadamy.
Czym się kierować przy wyborze drzew i krzewów do donic?
Drzewka i krzewy w donicach stanowią mocny akcent dekoracyjny i piękne tło dla bylin i roślin jednorocznych. Świetnie nadają się na tarasy i balkony, gdzie mogą stworzyć urokliwy mini ogród. Mogą też pełnić różne funkcje użytkowe. Zapewniają cień, chronią przed wiatrem oraz wzrokiem sąsiadów. Korzystnie wpływają na środowisko i są schronieniem dla ptaków i owadów.
Aby jednak uprawa roślin drzewiastych w donicach przyniosła zadowalające efekty, należy kierować się kilkoma zasadami. Przede wszystkim istotny jest dobór odpowiednich gatunków, które zniosą warunki panujące w donicach. Ważny jest też wybór odpowiednich pojemników, a także sposób sadzenia i prawidłowa pielęgnacja roślin po posadzeniu.
Jakie drzewa i krzewy sadzić w donicach?
Przy wyborze drzew i krzewów do donic należy zwrócić uwagę na ich wymiary. Przy takiej uprawie nie dysponujemy dużą przestrzenią, dlatego rośliny nie powinny być zbyt duże, wysokie i rozłożyste. Duża masa nadziemnej części rośliny w porównaniu do mniejszego systemu korzeniowego może prowadzić do wywracania się drzew lub ich zamierania. Drzewa i krzewy powinny być więc niskie, o zwartym pokroju i płytkim, ale wydajnym systemem korzeniowym. Rośliny, które chcemy posadzić w donicy, powinny charakteryzować się też powolnym wzrostem. Szybko rosnące gatunki mogą potrzebować częstego przesadzania i powiększania donicy, co jest dość kłopotliwe. Dobrze jest też wybierać gatunki odporne na suszę, gdyż rośliny w donicach są narażone na szybsze wysychanie. Jednocześnie gatunki te powinny być mrozoodporne, ponieważ drzewa i krzewy w donicach zazwyczaj zimują na zewnątrz.
Wreszcie drzewa i krzewy, które chcemy posadzić w donicach, powinny być dekoracyjne, z wyrazistymi walorami ozdobnymi. Na tarasie lub balkonie nie umieścimy zbyt wielu roślin, więc warto wybrać te najbardziej malownicze i przyciągające wzrok przez większą część roku. Można wybierać wśród drzew i krzewów o pięknych liściach, kwiatach, owocach czy dekoracyjnej korze. Jeśli chcemy wsadzić do donic kilka roślin, można zwrócić uwagę na cykliczność i następowanie po sobie walorów ozdobnych. Jeśli jeden gatunek kwitnie wiosną, to kolejny niech zakwita później. Niech przynajmniej jeden gatunek będzie iglasty i zimozielony, aby cieszył oko nawet w chłodniejsze miesiące.
Drzewa i krzewy w donicach - najpopularniejsze okazy
Wiele pięknych drzewek i krzewów może zdobić nasze balkony i tarasy. Wystarczy wybrać te, które nadają się do uprawy w donicach i pojemnikach. Do najpopularniejszych drzew doniczkowych należy m.in. klon palmowy charakteryzujący się dekoracyjnymi liśćmi w różnym kolorze w zależności od odmiany, np. zielonym, pomarańczowym czy ciemnoczerwonym. Często używany jest do uprawy doniczkowej typu bonsai. Równie efektownie prezentuje się w donicy oleander, który może przyjmować pokrój małego drzewka lub krzewu. Ma piękne, duże kwiaty zebrane w baldachogroniaste kwiatostany. Znosi niewielkie mrozy, dlatego na zimę dobrze jest go przenieść do piwnicy lub okryć. W donicy można także uprawiać brzozy (np. pożyteczne, papierowe), robinię akacjową, surmię bignoniową, głogi, graby, wierzbę hakuro-nishiki czy niektóre dęby (np. błotny).
W donicy pięknie rosną krzewy liściaste, m.in. tawuła japońska o drobnych, różowych kwiatach czy też pęcherznica, np. odmiana diabolo o liściach w kolorze purpurowym. Jedną z popularniejszych roślin nadających się do uprawy doniczkowej jest też fuksja, która może przyjmować pokrój krzewu lub małego drzewka. Przy odpowiednich warunkach obficie zakwita, a jej kwiaty przybierają oryginalne barwy, np. czerwono-fioletowe czy nawet biało-czerwone. W doniczkach na tarasie lub balkonie dobrze też będą wyglądać róże, hortensje, bzy lilaki, kaliny, rododendrony i azalie. W donicy można też posadzić drzewka i krzewy owocowe, np. grusze, rajskie jabłonie czy śliwy wiśniowe.
Wdzięczne w uprawie doniczkowej są także rośliny iglaste. Należy tu wymienić tuje, sosny (np. kosodrzewinę), jałowce, świerki (zwłaszcza świerk biały conica) oraz cisy i żywotniki.
Jeśli myślimy o uprawie doniczkowej drzew i krzewów, musimy wybrać odpowiednie donice ogrodowe. Muszą być przede wszystkim solidne, nie za lekkie i dość duże. Wypełnione ziemią powinny utrzymać roślinę w pionie i nie wywracać się. Donice i skrzynie powinny też być odporne na różne warunki atmosferyczne, jakie panują na tarasach i balkonach. Zmienne temperatury, nasłonecznienie, wilgoć, deszcz mogą sprawić, że po jakimś czasie donice nie będą wyglądać ładnie, mogą przy tym pękać, odkształcać się i tracić kolor. Najlepiej więc wybrać donice z tworzywa sztucznego, betonu lub stali corten, które przetrwają najgorsze warunki. W donicach dobrze jest zrobić otwory w dnie, aby uciekał przez nie nadmiar wody. Należy też ustawić pod nimi podstawki, aby zapobiec niszczeniu podłogi.
Jak sadzić i uprawiać drzewa oraz krzewy w donicach?
Aby drzewa i krzewy pięknie rosły w donicach, należy odpowiednio je posadzić. Na dno pojemnika wysypujemy grubą warstwę kamieni, tłuczonej ceramiki lub keramzytu, które posłużą jako drenaż. Dzięki temu woda będzie lepiej spływać z obrębu donicy, a korzenie nie będą gnić. Warto też wykonać izolację ze styropianu umieszczonego między ścianką donicy a ziemią. To ochroni korzenie przed przemarzaniem i wysoką temperaturą. Przy wyborze ziemi i stanowiska należy kierować się indywidualnymi wymaganiami poszczególnych gatunków.
Pielęgnacja i uprawa drzewek oraz krzewów w donicach jest nieco trudniejsza niż uprawa drzew tradycyjnie rosnących w ogrodach. Rośliny należy codziennie podlewać, a w czasie intensywnych upałów dostarczać im większą ilość wody. Raz w tygodniu należy też dodawać nawóz do roślin kwitnących, który przedłuży kwitnienie drzewka. Aby rośliny nie zdziczały, powinno się też je odpowiednio przycinać - odcinamy pędy pojawiające się na pniu i wyrastające z ziemi. Jesienią skracamy wszystkie pędy, a wiosną przycinamy tak, aby nadać drzewku lub krzewowi regularny kształt. Gdy pojawią się przymrozki, rośliny najlepiej wstawić do pomieszczenia o obniżonej temperaturze (np. do piwnicy), aby przetrwały zimę.