Jakie rośliny można sadzić w lipcu?

W lipcu zwalnia się sporo miejsca w warzywaniaku. Dlatego jeśli mamy jeszcze dostatecznie dużo czasu i ochoty, możemy pokusić się o uprawę kolejnych warzyw i kwiatów. Początek wakacji obfituje w ciepłe i długie dni; często pojawiają się też ulewy i burze, które sprzyjają rozwojowi naszych okazów. Dlatego jeśli w tym roku spóźniliście się z sadzeniem warzyw albo czujecie niedosyt, to ostatni dzwonek na pracę przy grządkach. Jakie rośliny można sadzić w ogródku w lipcu? Przekonajmy się.

Ogród warzywny
Ogród warzywny ©123RF/PICSEL
Hortiterapia, czyli lecznicza moc ogrodówInteria.tv

Jak przygotować grunt do wysiewu?

Fasolka szparagowa
©123RF/PICSEL

Lipiec to idealny czas na tzw. poplon, czyli rośliny, które są uprawniane między dwoma głównymi terminami plonów. Okazuje się, że warzywa liściowe świetnie się do tego celu nadają. Gwarantem sukcesu jest dobrze nawodniona i spulchniona gleba oraz regularne odchwaszczanie. Jeśli na początku wakacji pojawiają się dni bezdeszczowe oraz bardzo intensywne upały, które "parzą" rośliny, należy przykrywać je agrowłókniną.

Fasolka szparagowa

Początek lipca to dobry czas na ponowny wysiew fasolki szparagowej. Niezmienną popularnością cieszą się dwie odmiany: żółta i zielona, które powinny dać plon we wrześniu. Warto posadzić obok niej zioła: koper i cząber, które nadadzą fasoli delikatności.

Rzodkiewka

Rzodkiewka
©123RF/PICSEL

Rzodkiewkę można wysiewać przez cały rok. Co prawda, wysokie temperatury sprawiają, że warzywo to jest karłowate, a jej korzonki są wysuszone; jednak wysianie jej do spulchnionej ziemi oraz częste podlewanie może przynieść wymierne skutki.

Bakłażan

Bakłażan albo oberżyna to warzywo, które w Polsce znów cieszy się sporą popularnością. Uprawia się go najczęściej w tunelach foliowych, ale jeśli wysiejemy go w lipcu do naszych ogrodów, to powinna szybko wzejść. Bakłażan wymaga sporo słońca i wysokiej temperatury, której jest u nas ostatnio pod dostatkiem. Jeśli piękna pogoda będzie się utrzymywała przez całe lato, to na początku października zbierzemy obfite plony.

Sałaty i kapusty

Ciepły lipiec, to równie dobry czas na sałaty. Istnieją odmiany sałat kruchych i masłowych, które dobrze znoszą wysoką temperaturę panującą na początku wakacji. Ponadto można pokusić się o uprawę kapusty pekińskiej, którą można wysiać bezpośrednio do gruntu pod koniec miesiąca.

Buraki

Buraki
©123RF/PICSEL

W lipcu można pokusić się jeszcze o posadzenie w ogrodzie buraków liściowych oraz ćwikłowych. Te pierwsze pełnią głównie funkcję dekoracyjną, natomiast te drugie mogą stanowić doskonałą bazę do marynat. Istnieją odmiany, które trzeba wsadzić na początku miesiąca, bądź w ostatnim jego tygodniu.

Roszponka

Roszponka jest bardzo wytrzymała na warunki atmosferyczne, dlatego posadzenie jej w lipcu gwarantuje jej zbiory nawet późną jesienią. Jej zaletą jest szybki i bujny wzrost.

Szpinak

Szpinak jest bardzo wdzięczną rośliną, którą można zasiać w lipcu. Jeśli jednak temperatury będą bardzo wysokie oraz pozbawione deszczu, roślina może nie wzejść. Krótki okres wegetacyjny powoduje jednak, że można go sadzić nawet we wrześniu.

Rośliny ozdobne

Początek lipca to ostatni moment na wysianie bylin ozdobnych. Można pokusić się o stokrotki, bratki, malwy, niezapominajki oraz goździki. Ponadto może się jeszcze udać uprawa roślin jednorocznych, takich jak nagietek, ślazówka oraz groszek pachnący.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas