Jakie rośliny sadzimy w kwietniu w ogrodzie?
Gdy wiosenne temperatury zawitają już na dobre, warto zabrać się za porządki w ogrodzie i pomyśleć o zasadzeniu nowych kwiatów i krzewów. Ogrodnicy twierdzą, że najlepszym miesiącem na sprzątanie w ogródku jest kwiecień. Temperatury są wówczas stabilne, dlatego nie musimy obawiać się przymrozków, które mogą zaszkodzić naszym świeżo zasadzonym kwiatom i krzewom. Podpowiadamy, jakie rośliny warto sadzić w ogrodzie w kwietniu.
Kwiecień w ogrodzie
Kwiecień to doskonały czas na porządki w ogródku. Warto wtedy zabrać się za przekopywanie grządek, usuwanie chwastów i przygotowywanie podłoża pod sianie nowych roślin. W kwietniu możemy również przycinać rośliny i nawozić ziemię, gdyż nie grożą im wówczas niskie temperatury. Kwiecień to również dobry czas na rozmnażanie bylin. Kwitną one późnym latem i jesienią. Sprawdźmy, jakie konkretnie rośliny najlepiej siać i sadzić w kwietniu.
Kwiaty
Kwiecień to najlepszy miesiąc na sadzenie kwiatów w ogródku. Jednak należy zrobić to dla bezpieczeństwa dopiero w połowie miesiąca. Sadzimy wówczas zarówno kwiaty cebulowe, jak i bulwiaste: mieczyki, ismeny, galtonie, tygrysówki, letnie astry, żeniszki, a także krokosmie, lwie paszcze, bratki, niezapominajki i stokrotki.
Byliny i krzewy
Kwiecień jest również dobrą porą na sadzenie krzewów i bylin. Można to zrobić jeszcze na początku miesiąca. Warto pamiętać jednak, by zaraz po zasadzeniu lub przesadzeniu roślin, dokładnie je podlać.
Przyprawy i zioła
Jeśli chodzi o przyprawy i zioła, w kwietniu najlepiej siać: koper, kminek, rumianek, cząber, majeranek, kolendrę, a także:
szczypiorek, pietruszkę, miętę, szałwię i lubczyk. Kwiecień to również dobry miesiąc na uprawę ziół. Najlepiej zasadzić je między wspomnianymi warzywami. Będą wówczas lepiej rosły.
Warzywa
Kwiecień to także przyjazny miesiąc dla warzyw. W tym miesiącu możemy wysiewać: koper włoski, pietruszkę, różne odmiany marchwi, szpinak, rzodkiew, a także sałatę. Rośliny na pewno się przyjmą i szybko urosną.
Trawnik
W kwietniu warto zrobić również porządek z trawnikiem. Zaczynamy od usunięcia z jego powierzchni śmieci, suchych liści, gałęzi oraz zniszczonych kwiatów. Następnie pozostawiamy w takim stanie trawnik na kilka dni - w celu jego przewietrzenia, a następnie podlewamy go. Pomoże nam w tym wąż ogrodowy lub zraszacz. Należy nawodnić całą powierzchnię trawnika i powtarzać czynność przez kilka dni. Gdy nasz trawnik nieco odżyje, musimy wyrównać jego powierzchnię i dosiać mieszankę traw w miejscach, gdzie jej brakuje.