Jakie rośliny zasadzić w ogrodzie, by zwabić motyle?
Jeden z najpopularniejszych ogrodów tematycznych jest ogród motyli. Kto może się oprzeć tym delikatnym, magicznym stworzeniom unoszących się w powietrzu. Mogą wywołać uśmiech na najbardziej pochmurnej twarzy. Stworzenie siedliska dla motyli nie jest trudne. Oto co możesz zrobić, by twój ogród był pełen motyli.
Jeden z najbardziej oczywistych i skutecznych sposobów na zwabienie motyli jest zasadzenie roślin, które zapewnią sporą ilość nektaru. Oto kilka z nich, które z pewnością przyciągną motyle do ogrodu.
Budleja Dawida
Zwana także jako motyli krzew, jej kwiaty zwabiają motyle. Szybko rośnie, może być inwazyjna dla innych roślin. Kwitnie od czerwca do października. Jest rozłożysta, a gałęzie uginają się pod ciężarem kwiatów.
Jeżówka
Jeżówka jest rośliną niezwykle łatwą w uprawie. Wystarczy zapewnić jej odpowiednią glebę. Uwielbia grzać się w słońcu. Odporna na suszę. Może kwitnąć w połowie lata jak i w mroźną zimę. Świetnie nadają się do bukietu.
Rudbekia
Nie jest roślina wybredną i wymagającą. Lubi słoneczne miejsca. Sadzimy rudbekie wczesną wiosną lub późną jesienią. Możemy przedłużyć jej kwitnienie, poprzez usuwanie przekwitniętych już kwiatów.
Rozchodnik
To mało wymagające kwiaty, można je sadzić w każdej glebie. Najczęściej wykorzystuje się je do obsadzania skalniaków, rabat, murków i skarp. Pojedyncze kwiaty są małe, lecz tworzą kolorowe dywany.
Malwy
Malwy wracają do ogrodów. Lubią miejsca ciepłe, słoneczne, a jednocześnie osłonięte od wiatru. Rosną na glebach żyznych i bogatych w składniki pokarmowe. Przekwitłe kwiaty malw usuwamy, by pobudzić roślinę do wydawania kolejnych kwiatów.
Trojeść bulwiasta
Roślina lubi ciepłe i słoneczne miejsca w ogrodzie. Jest bardzo łatwa w uprawie. Nie lubi mrozów i mokrej gleby. Tworzy barwne bylinowe rabaty. Często sadzi się ją przy murkach i na obrzeżach. To roślina miododajna przyciągająca pszczoły i motyle.