Jeden z najważniejszych zabiegów dla tui. Masz czas tylko do końca sierpnia

Tuje to w Polsce bardzo popularne krzewy, które nie tylko stanowią ozdobę ogrodu, ale pełnią również funkcję naturalnego żywopłotu. Roślina jest często wybierana przez miłośników zielonych oaz z uwagi na jej niewielkie wymagania pielęgnacyjne i wysoką odporność na warunki atmosferyczne. Chcąc jednak cieszyć się zdrowo rosnącą tują, nie możemy zapomnieć o pewnym zabiegu, który należy wykonać do końca sierpnia.

Tuje wymagają przycinania. Ostatni termin w roku przypada na sierpień
Tuje wymagają przycinania. Ostatni termin w roku przypada na sierpień123RF/PICSEL

Jak odpowiednio dbać o tuje?

Tuja, nazywana również żywotnikiem, to bez wątpienia królowa polskich ogrodów i podwórek. Doskonale komponuje się z innymi roślinami i nie jest wymagająca w uprawie. Ponadto dobrze znosi trudne warunki atmosferyczne i posiada właściwości szybkiej regeneracji.

Największą popularnością cieszą się odmiany żywopłotowe żywotnika zachodniego, które doskonale spełniają funkcję naturalnego żywopłotu, dbając o naszą prywatność. Natomiast kulista odmiana rośliny, czyli tuja Danica, może stanowić przepiękne urozmaicenie ogrodu.

Mimo że tuja to roślina odporna na różnego rodzaju zagrożenia, nie oznacza to, że nie musimy włożyć minimum wysiłku w celu jej odpowiedniej pielęgnacji.

Decydując się na tuję w ogrodzie, pamiętajmy, że roślina posiada płytki system korzeniowy, a najefektywniej będzie przyswajać składniki odżywcze z podłoża, jeśli zafundujemy jej glebę o kwaśnym odczynie.

Niezwykle ważne jest również nawożenie tui, które powinniśmy wykonywać trzy razy w roku - wiosną - na początku maja, latem - na początku lipca i jesienią - na przełomie września i października.

Wiosną i latem nawóz do tui powinien być bogaty głównie w azot i inne makro i mikroelementy, niezbędne do prawidłowego kwitnienia rośliny. Natomiast jesienią rezygnujemy z nawozu z azotem, zastępując ją odżywką z dużą ilością fosforu i potasu.

Sierpniowe przycinanie tui jest niezwykle istotne
Sierpniowe przycinanie tui jest niezwykle istotne123RF/PICSEL

Kiedy i jak przycinać tuje?

Jednym z niezbędnych zabiegów, mającym na celu idealne uformowanie rośliny i wzmocnienie jej, jest przycinanie. Przycinanie żywotników jest niezwykle istotne, ponieważ sprzyja zagęszczaniu się krzewu, a ponadto chroni tuje przed zbyt dużym rozrostem gałęzi, nadając im estetyczny wygląd.

Tuje formujące się w żywopłot należy przycinać trzy razy w roku. Pierwsze cięcie przeprowadzamy wiosną - na przełomie marca i kwietnia. Wówczas pozbywamy się gałązek, które najbardziej ucierpiały podczas zimy. Specjaliści nie zalecają przycinania tui, które rosną krócej niż rok i mają poniżej 1,5 metra wysokości, o ile nie jest to odmiana karłowata.

Drugie cięcie powinno odbyć się w czerwcu, skupiając się na usunięciu ciemnych przyrostów. Trzecie i zarazem ostatnie cięcie w roku serwujemy tui w sierpniu. Bardzo istotne jest właśnie sierpniowe przycinanie, ponieważ to ostatni termin pozwalający na to, by pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas