Ostatni dzwonek na ten zabieg z tujami. Spóźnisz się, a krzewy obumrą

Szpaler zdrowych i dorodnych tuj to marzenie każdego ogrodnika. Rośliny, które już od jakiegoś czasu można spotkać praktycznie w każdym ogrodzie, zdobył przychylność dzięki temu, że nie tylko szybko rosną, ale szczelnie odgradzają od wścibskiego wzroku sąsiadów. Aby mieć naturalny i gęsty żywopłot z tuj, trzeba rośliny nawozić z głową. Istotne są nie tylko odpowiednie preparaty, ale także czas, kiedy zasilamy nasze rośliny. Zatem, czym nawozić tuje, żeby szybko rosły? Kiedy trzeba to wykonać?

Tuje będą szybko rosły, jeśli je odpowiednio nawozimy
Tuje będą szybko rosły, jeśli je odpowiednio nawozimy123RF/PICSEL

Piękne i zdrowe tuje? O tym musisz pamiętać!

Utarło się przekonanie, że tuje są niewymagającymi roślinami. Aby szybko stworzyły naturalny i gęsty żywopłot, trzeba o nie jednak odpowiednio zadbać. Po pierwsze: młode tuje wymagają podlewania w okresie suszy. Po drugie: tuje muszą być nawożone.

Nawożenie jest istotne, ponieważ tuje wtedy szybko rosną, są zdrowe i wtedy łatwo można zapobiec ich żółknięciu. Jednak trzeba pamiętać, że z nawożeniem nigdy nie wolno przesadzać. Zarówno zbyt intensywne podlewanie jak i nawożenie wpływa na kondycję roślin. Nie tylko zamierają i usychają, ale także są podatne na ataki szkodników, które w kilka chwil mogą doprowadzić cały ogród do ruiny.

Kiedy trzeba nawozić tuje?

Nawożenie tui odbywa się w trzech zasadniczych terminach:

  • wiosną,
  • latem,
  • jesienią.

Wiosenne ma za zadanie pobudzić tuje do intensywnego wzrostu, letnie ma je wzmocnić, zagęścić i pomóc wytworzyć nowe pędy, natomiast jesienne ma za zadanie przygotować tuje do nadchodzącej zimy.

Niestety, letnie nawożenie jest najbardziej istotne, ponieważ nie można zastosować go zbyt późno. Jeśli się spóźnimy z zaaplikowaniem nawozu, to łodygi nie zdążą zdrewnieć przed zimą. Wtedy mrozy nie tylko je zniszczą, ale tuje będą również bardziej podatne na ujemne temperatury. Letnie nawożenie trzeba wykonać najpóźniej w lipcu.

Czym nawozić tuje, żeby szybko rosły?

Nieważne, czy sięgniemy po preparaty w sklepie ogrodniczym, czy domowe specyfiki, wszystkie łączy jedno: nawozy, które pomogą tujom szybko rosnąć, muszą zawierać azot. Pierwiastek ten jest najbardziej przydatny dla wszystkich roślin zielonych, ponieważ m.in. zapobiega występowaniu chorób roślin, a także pobudzają je do intensywnego wzrostu.

Jak dbać o żywotniki w ogrodzie?
Jak dbać o żywotniki w ogrodzie?123RF/PICSEL

Najlepiej sięgnąć po specjalne preparaty przeznaczone do tuj. Można także posłużyć się domowymi specyfikami. Czym nawozić tuje, żeby szybko rosły?

  • Fusy z kawy - wystarczy je rozsypać pod tujami, a następnie przykryć korą sosnową.
  • Żelatyna - łyżkę żelatyny rozpuścić w szklance ciepłej wody, ostudzić i wymieszać następnie z litrem zimnej wody.

Polecamy: 

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}