Jedz tylko w tych godzinach. Schudniesz, a twoje zdrowie się poprawi

Czy jedzenie w konkretnych porach dnia przynosi jakiekolwiek korzyści zdrowotne? Do zaskakujących wniosków w tym temacie doszli niedawno brytyjscy naukowcy. Twierdzą, że stosowanie tzw. "okienka żywieniowego" pomaga utrzymać zdrowie na wiele długich lat. Eksperci wskazali także godziny, o których najlepiej zasiadać do stołu.

Post przerywany to zdaniem wielu prosty sposób na poprawę wyglądu i samopczucia
Post przerywany to zdaniem wielu prosty sposób na poprawę wyglądu i samopczucia123RF/PICSEL

Na czym polega post przerywany?

Znana i zachwalana od wielu lat dieta, tzw. post przerywany lub okresowy niesie za sobą zaskakujące korzyści zdrowotne - do takich wniosków doszli naukowcy z Wielkiej Brytanii. Zasady tego modelu odżywiania są bardzo proste. Chodzi o to, aby spożywać posiłku w określonych godzinach w ciągu dnia, a w pozostałym czasie zachowywać ścisły post, podczas którego można jedynie pić wodę.

Przedział czasowy tzw. okna żywieniowego można dostosować indywidualnie do swoich potrzeb. Każdy może ustalić swoje godziny spożywania posiłków - u niektórych przerwa może trwać przykładowo 12 godzin, u innych wystarczy jedynie 8.

Zaskakujące ustalenia badaczy. Ta dieta może przedłużyć życie

Brytyjscy naukowcy na zlecenie firmy Zoe Limitem przeprowadzili badanie, które miało zweryfikować, czy popularny ostatnimi czasy post przerywany faktycznie niesie za sobą korzyści zdrowotne i może wpłynąć na dłuższe życie. Wnioski, do jakich doszli są zaskakujące - zdaniem ekspertów ten model żywienia hamuje procesy starzenia się organizmu.

Są jednak zdania, by dieta ta miała sens, optymalna długość postu (od kolacji do śniadania) powinna wynosić 14 godzin, a czas jedzenia posiłków - 10 godzin. Oznacza to, że jeśli pierwszy w ciągu dnia zostanie zjedzony o 9.00, to ostatni powinien być przyjęty nie później niż o 19.00.

37 tys. osób poddanych obserwacji przez pierwsze siedem dni trwania eksperymentu żywili się normalnie, a przez następne dwa tygodnie stosowali 14-godzinny post. Swój poziom energii i obserwacje zapisywali w specjalnej aplikacji. Okazało się, że dieta zbawiennie wpłynęła na ich wygląd oraz samopoczucie.

Jakie korzyści dla zdrowia daje post przerywany?

Po przeprowadzonym eksperymencie naukowcy doszli do wniosków, że post przyniósł uczestnikom wiele korzyści. Wzrósł poziom ich energii, poprawiła się kondycja psychiczna, a także zmniejszyła chęć podjadania między posiłkami. Ogólnie ocenili swoje samopoczucie na znacznie lepsze, niż przed rozpoczęciem badania.

Czy post przerywany ma sens?
Czy post przerywany ma sens?123RF/PICSEL

Współautorka doświadczenia - dr Sarah Berry, nie ma wątpliwości co do tego, że post przerywany może poprawić zdrowie w rzeczywistych warunkach. Jej zdaniem, nie trzeba wprowadzać żadnych restrykcyjnym zmian do codziennego sposobu odżywiania, aby zobaczyć pozytywne rezultaty.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas