Reklama

Reklama

Jedziesz na majówkę? Te trzy rzeczy musisz mieć w aucie

Majówka 2022 za pasem. Długi weekend majowy to czas, na który czeka wielu z nas. Wolne dni są okazją do odpoczynku i regeneracji. Plany na majówkę różnią się jednak w zależności od osoby. Jedni decydują się na spędzenie tych dni w domowym zaciszu, podczas gdy inni pakują walizki i wyruszają na poszukiwanie przygód. Jeśli planujesz wybrać się na majówkę samochodem, nie zapomnij o tych rzeczach.

Majówka 2022 przypada w tym roku dość korzystanie. 3 maja to środa, a więc decydując się na wzięcie urlopu wypoczynkowego w poniedziałek mamy do dyspozycji cztery dni, podczas których możemy regenerować swoje siły.

Majówka 2022 samochodem

Dla wielu osób weekend majowy jest przedsmakiem zbliżających się wakacji. Obieramy różne kierunki, decydując się na spędzenie tego czasu zarówno w kraju, jak i za granicą. Ci, którzy zdecydowali się na podróż samochodem muszą dodatkowo pamiętać o kilku rzeczach.

Trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i kamizelka odblaskowa to elementy, które znajdziemy w wielu pojazdach, jeżdżących po polskich drogach. Prawo wymaga tylko dwóch pierwszych, jednak warto spakować do swojego samochodu również kamizelkę, która nie tylko zapewni bezpieczeństwo, ale dodatkowo ochroni przed mandatem. Jej brak może skutkować 500-złotową karą.

Reklama

Kiedy musimy użyć kamizelki odblaskowej?

Kamizelkę odblaskową jesteśmy zobowiązani ubrać każdorazowo podczas wysiadania z auta po zmroku na nieoświetlonej drodze poza obszarem zabudowanym. Z prawnego punktu widzenia stajemy się wówczas pieszym, który zgodnie z art. 11 pkt 4a:

Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które poruszają się po chodniku lub drodze dla pierwszych. Niezastosowanie się do przepisów grozi mandatem w wysokości od 20 do 500 złotych.

Co więcej, w wielu krajach, jak np. Chorwacja, Niemcy, Austria, Słowacja czy Włochy policja wymaga wożenia kamizelek w aucie.

***

Zobacz również:

Czy za 1 maja można wziąć wolne?

Majówka 2022. Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

Majówka 2022: Kiedy wypada i gdzie warto ją spędzić?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: majówka 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy