Czy za 1 maja można wziąć wolne?

Czy za 1 maja należy się wolne? W ciągu roku mamy 13 dni świątecznych ustawowo wolnych od pracy. Niektóre z nich przypadają w weekendy. Czy w takim przypadku pracownikowi przysługuje dzień wolnego za święto?

Czy za 1 maja należy się urlop? W ciągu roku mamy 13 dni świątecznych ustawowo wolnych od pracy
Czy za 1 maja należy się urlop? W ciągu roku mamy 13 dni świątecznych ustawowo wolnych od pracy123RF/PICSEL

W 2021 roku pracownikom przysługiwały dodatkowe dwa dni wolne za święta, które przypadały na dzień inny niż niedziela. Były to 1 maja i 25 grudnia. Czy w tym roku za 1 maja można wziąć wolne?

Czy należy się wolny dzień za 1 maja?

W 2021 roku 1 maja przypadał w sobotę. Odebranie dnia wolnego za święto przypadające w sobotę, musi nastąpić w tym samy okresie rozliczeniowym - w wielu przypadkach w tym samym miesiącu. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, święto przypadające w sobotę obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

W 2022 roku 1 maja przypada w niedzielę. Czy za ten dzień należy się urlop? Niedziela jako dzień ustawowo wolny od pracy jest wyłączona z "oddawania" innego dnia wolnego. Jest jednak wyjątek. To sytuacja, w której pracownik świadczył pracę w niedzielę. Kodeks pracy (art. 15111) mówi jasno: za pracę w niedzielę i święta nakazuje oddanie innego dnia wolnego.

W 2022 roku dniem, za który można było wziąć wolne, był 1 stycznia.

2 maja - czy jest wolne?

2 maja, podczas którego obchodzimy Święto Flagi, wypada pomiędzy 2 świętami państwowymi wolnymi od pracy. Pomimo tego nie jest to dzień wolny.

***

Zobacz również: 

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas