Reklama

Reklama

Jesienne porządki z oknami

W pochmurne dni na przyjemny widok za oknem raczej trudno liczyć. Może więc zadbać o to, by jego oprawa była jak najładniejsza?

Zasłony

Najpierw ostrożnie je ściągnij, zawijając do środka (ograniczysz unoszenie się kurzu). Materiały, które można prać na mokro, namocz przez noc w zimnej wodzie, a następnie wypierz ręcznie w wodzie z płatkami mydlanymi lub płynem do prania. Rozwieś je wilgotne, żeby się rozciągnęły i wyprostowały. Syntetyczne zasłony namocz po praniu w solance (2 łyżki soli na litr wody) - nie będą przyciągać kurzu.

Jeśli wyprane zasłony wymagają prasowania, przesuwaj żelazko wzdłuż nitek. Grube zasłony, których nie można prać, należy odkurzyć i oddać do pralni chemicznej. Pluszowe zasłony dobrze jest po starannym odkurzeniu przetrzeć szmatką zwilżoną naftą oczyszczoną (dostępna jest w sklepach malarskich). Przesuwaj rękę wzdłuż włosia, następnie pod włos i ponownie wzdłuż.

Reklama

Firany

Firany syntetyczne zdejmij, złóż i wypierz w pralce. Możesz je wcześniej namoczyć w letniej wodzie (dodaj do niej np. płyn do naczyń - jeśli firanki wisiały w kuchni, na pewno jest na nich bardzo tłusty osad). Muślinowe firanki i te uszyte z delikatnych tkanin pierz ręcznie, ale nie trzyj, tylko ugniataj w wodzie. To samo odnosi się do firanek, które latem były bardzo nasłonecznione. Promienie mocno osłabiają włókna!

Pożółkłe od papierosów firanki namocz w solance (użyj ok. 250 g soli na 5 litrów wody). Bawełniane firanki pierz ręcznie, uważając, by woda do płukania miała taką samą temperaturę jak ta w czasie prania.


Szyby

Zacznij od umycia ram. Uwaga, nie szoruj ich żadnymi silnie działającymi mleczkami. Efekt krótkotrwały będzie, ale na plastiku powstaną małe ryski, w które z czasem będzie wnikał brud. Możesz użyć spreju do usuwania tłuszczu. Szyby umyj najpierw ciepłą wodą z płynem ogólnoczyszczącym (takim stosowanym np. do glazury), dopiero potem sięgnij po preparat do szyb.

Nie stosuj zmiętych gazet, bo rysują szkło. Lepszym zastępstwem jest stary bawełniany podkoszulek lub ściereczka z mikrofibry lub irchy. Do wody możesz dodać glicerynę lub płyn do tkanin. Zadziałają antystatycznie.

Wzorowe: rolety, żaluzje, plisy

Rolet nie należy prać na mokro, bo to zniszczyłoby chroniącą je apreturę. Trzeba odkurzać je końcówką z włosem. Doskonale kurz z rolet zbierają także rolki czyszczące, stosowane do odzieży.

Żaluzje trzeba złożyć, tak by stworzyły jednolitą pionową powierzchnię i wtedy przetrzeć je wilgotną szmatką. Rozłożone możesz też zanurzyć w wannie napełnionej mydlaną wodą i od razu zawiesić je do wyschnięcia nad wanną.

Pionowe plisy czyści się tylko na sucho, używając do tego odkurzacza ustawionego na minimalny stopień ssania.


Naj

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy