Na własne życzenie zamieniamy dom w piekarnik. Najczęstszy błąd
Letnie dni mogą skutecznie uprzykrzyć życie w mieszkaniu lub domu, zwłaszcza gdy temperatura w pomieszczeniu zbliża się do tej na zewnątrz. W takich warunkach naturalnie pojawia się pytanie: czy warto otwierać okna w upał? Jak wietrzyć mieszkanie latem, aby nie pogorszyć sytuacji? Upewnij się, że wiesz, co robić, aby zachować komfort termiczny nawet podczas największych wakacyjnych upałów.

Wielu z nas długo czekało na nadejście prawdziwego lata. Słońce, ciepło, możliwość opalania i przemierzania ulic w lekkich sandałach to duża przyjemność, ale do czasu. Temperatury panujące w domach i mieszkaniach bywają nie do zniesienia, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy klimatyzacją. Postanawiasz otworzyć na oścież okna i drzwi balkonowe? Może przynieść to więcej szkody, niż pożytku.
Spis treści:
Uff, jak gorąco! Czy otwierać okna w upał?
Wietrzenie mieszkania wydaje się najsensowniejszą opcją dla schłodzenia pomieszczeń. Często robimy to odruchowo, licząc na przyjemny powiew chłodniejszego powietrza. Niestety, gdy latem temperatury rosną i przekraczają nawet 30ºC, pomysł ten okazuje się zgubny.
Otwieranie okien w ciągu dnia, zwłaszcza między godziną 11:00 a 17:00, powoduje, że do wnętrza dostaje się jeszcze więcej ciepłego powietrza. Efekt? Temperatura w mieszkaniu rośnie, a ulga z przeciągu okazuje się złudna i krótkotrwała.

Kiedy wietrzyć mieszkanie latem?
Chcąc skutecznie schłodzić pomieszczenia, dom lub mieszkanie należy wietrzyć w dwóch konkretnych porach. Pierwsza z nich to wczesny poranek (między 4:00 a 7:00). Wtedy temperatura na zewnątrz jest najniższa, co pozwala wymienić gorące powietrze na chłodne.
Okna zaleca się otwierać także wieczorem i w nocy (po godz. 21:00) - gdy słońce zachodzi, temperatura spada i znów pojawia się okazja do przewietrzenia pokoi bez użycia klimatyzacji.
Wietrzenie domu w lecie - praktyczne wskazówki
Otwieranie okien nocą i nad ranem to najlepszy sposób na obniżenie temperatury w mieszkaniu bez udziału dodatkowych sprzętów czy instalacji. Warto zwrócić uwagę na niepozorne nawyki, dzięki którym przebywanie w pomieszczeniu będzie przyjemnością, a nie udręką z gorąca.
- Stwórz przeciąg - jeśli pozwala na to konstrukcja mieszkania, staraj się otwierać dwa przeciwległe okna. Przeciąg usprawni cyrkulację powietrza.
- W ciągu dnia zasłaniaj okna - używaj rolet, żaluzji lub zasłon, aby zablokować w pewnym stopniu działanie promieni słonecznych.
- Zrezygnuj z rozszczelniania okien w ciągu dnia - masy ciepłego powietrza nadal będą napływać do wnętrza tą drogą.
- Unikaj długiego gotowania - kuchenne sprzęty działające na pełnych obrotach, generują ciepło, które tylko potęguje wrażenie zaduchu i gorąca w całym domu.