Joga czy pilates?
Zwiększony poziomu stresu i równoczesny wzrost świadomości na temat zdrowego stylu życia przyczyniły się do zwiększenia popularności zarówno jogi, jak i pilatesu. Niepewnym nowicjuszom eksperci radzą łączyć obie techniki ćwiczeń, które doskonale się uzupełniają
Instruktorzy jogi i pilatesu często pytani są o różnice między obiema formami aktywności fizycznej. Łączy je niska intensywność ćwiczeń, a różni? "Joga w dużej mierze koncentruje się na elastyczności i stabilności, pilates to siła i stabilność" - wyjaśnia ogólnie prof. Greg Whyte, autorytet w dziedzinie sportu.
Suzi Power, która uczy jogi i pilatesu, dostrzega korzyści obu form aktywności. Wskazuje jednak, że pilates jest bezpieczniejszą formą aktywności dla osób ze skłonnościami do urazów i kontuzji, jak również dla nowicjuszy.
Joga wykorzystuje ciało, by połączyć się z umysłem, podczas gdy pilates wykorzystuje uważność, aby połączyć się z ciałem. "Trenuję i jogę, i pilates, myślę, że doskonale się uzupełniają" - zapewnia Lottie Murphy, była tancerka baletowa, obecnie nauczycielka pilatesu. "Główną różnicą jest skupienie się na duchowym elemencie w jodze, jednak można dostrzec wiele podobieństw w pozycjach i ułożeniach ciała" - przyznaje.
Również Whyte poleca łączenie obu tych technik. "Kiedy jestem pytany, którą z form polecam bardziej, sugeruję połączenie obu. Pilates stał się podstawą rehabilitacji, szczególnie w przypadku problemów z plecami, jednak doskonale sprawdza się także przy innych schorzeniach. Jogę natomiast cechuje podejście całościowe" - wskazuje ekspert.
Obie formy aktywności, zarówno joga, jak i pilates, mogą być również uzupełnieniem dla innych treningów przekonuje Lily Silverton. "Możesz być niesamowicie sprawnym biegaczem lub bokserem i wyjść z zajęć jogi lub pilatesu w agonii, ponieważ pracowałeś z mięśniami, których zwykle nie angażujesz" - wyjaśnia. (PAP Life)