Judaszowiec kanadyjski. Wymagania, uprawa

Judaszowiec kanadyjski jest dużym drzewem pochodzącym z Ameryki Północnej, które w naturalnych warunkach osiąga nawet 10 m wysokości. Jego atutem są piękne kwiaty pokrywające niemal każdą część tej oryginalnej rośliny. Niestety, w Kanadzie zmniejsza się jego populacja, dlatego judaszowiec został objęty ścisłą ochroną gatunkową. Choć uprawa drzewa nie jest skomplikowana, może stanowić wyzwanie. Jakie wymagania ma judaszowiec kanadyjski? Co trzeba o nim wiedzieć? Sprawdźmy.

Judaszowiec kanadyjski
Judaszowiec kanadyjski ©123RF/PICSEL

Jak wygląda judaszowiec kanadyjski?

Drobne kwiaty judaszowca
©123RF/PICSEL

Judaszowiec kanadyjski ma bardzo interesujący pokrój, dzięki bujnej i rozłożystej koronie. Choć w środowisku naturalnym osiąga pokaźne rozmiary, gatunki uprawiane w Polsce są zdecydowanie niższe. Drzewo posada ciemną korę i niepozorne, drobne, sercowate liście. Najpiękniej wygląda na przełomie kwietnia i maja, ponieważ wtedy zakwita. W sprzyjających warunkach kwiatostany pojawiają się na wszystkich częściach judaszowca: na pniu oraz zdrewniałych gałęziach.

Walory ozdobne judaszowca kanadyjskiego

Judasza kanadyjskiego warto uprawiać dla jego oryginalnych kwiatów, które często pojawiają się przed rozwinięciem zielonych liści. Są one jadalne: odznaczają się przyjemnym i słodkim smakiem. Choć judaszowiec przekwita pod koniec czerwca, to jesienią jego wygląd również przyciąga oko, za sprawą mieniących się feerią barw liści.

Jak uprawiać judaszowca kanadyjskiego?

Liście judaszowca jesienią
©123RF/PICSEL

Aby judaszowiec kanadyjski rósł w ogrodzie, potrzebuje jasnego stanowiska wolnego od wiatru. Możliwe jest zasadzenie go jako soliter, ale lepsze warunki zapewnimy mu umieszczając go w pobliżu ściany budynku, która zapewni mu ochronę przed nadmiernymi podmuchami powietrza. Trzeba wiedzieć, że wymaga żyznej ziemi przepuszczalnej, wilgotnej o neutralnym odczynie. Sam wybór odpowiedniego miejsca do sadzenia jest kluczowy, gdyż judaszowiec nie jest odporny na wahania temperatur oraz mroźny wiatr. Jego pierwsze kwitnienie następuje dopiero po kilku latach od umieszczenia go w ziemi.

Pielęgnacja judaszowca kanadyjskiego

Jeśli roślina dobrze przyjęła się w ogrodzie, nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wiosną i jesienią nie zaleca się przycinania judaszowca kanadyjskiego, ponieważ może go to osłabić. Jedyne, co można usuwać, to uszkodzone i martwe gałęzie. Więcej uwagi należy poświęcić mu późną jesienią, gdyż należy go solidnie zabezpieczyć przed zimą. Ochrony wymagają korzenie, dlatego trzeba okryć roślinę przy pniu solidną warstwą ściółki albo gałązkami iglaków. Młode sadzonki powinny być osłaniane przed mroźnym wiatrem – w tym celu sprawdzi się tkanina jutowa, słoma albo stroisz.

Nawożenie

Kwitnący judaszowiec
©123RF/PICSEL

Judaszowiec kanadyjski nie wymaga częstego nawożenia. Choć obficie kwitnie, jedynie w kwietniu można aplikować preparaty wieloskładnikowe, które odżywią roślinę. Warto wiedzieć, że młode okazy, dwu i trzyletnie, nie potrzebują nawozów. Niestety, w czasie suszy należy nasze drzewko podlewać, ponieważ nie lubi zbytniego przesuszania. W pozostałym okresie wegetacyjnym roślina nie toleruje przelewania, dlatego należy chronić go przed nadmierną ilością wody.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas