Reklama

Reklama

Już dziś zacznij oszczędzać na wakacje

Wczesna wiosna to często okres planowania wakacji. Najpopularniejszym terminem na wyjazd – zwłaszcza w przypadku rodzin z dziećmi – są miesiące letnie, czyli lipiec i sierpień. W tym okresie oferty biur podróży nie przedstawiają się jednak atrakcyjnie cenowo. Jak zatem zaplanować ten wydatek, żeby wakacyjne leniuchowanie nie przyprawiało o stres związany z ponoszonymi kosztami? Podpowiadamy, co zrobić, żeby nie popaść w pourlopowe tarapaty finansowe.

Radzą eksperci Lindorff SA i Interii.

Po pierwsze - planuj!

Wyjazd na urlop to wydatek, który jesteśmy w stanie zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Najlepszym sposobem na zebranie pieniędzy na ten cel jest comiesięczne odkładanie określonej sumy, najlepiej przez cały rok. Wówczas nie nadwyrężymy zbytnio domowego budżetu i będziemy spokojni o finanse, udając się na zasłużony odpoczynek.

Warto też wybrać ofertę wycieczki, zwłaszcza w przypadku wyjazdów zagranicznych, na kilka miesięcy przed sezonem wakacyjnym. Co prawda w takiej sytuacji będziemy musieli opłacić ją już późną zimą czy wczesną wiosną, jednak wydamy na nią znacznie mniej. Firmy turystyczne informują, że coraz więcej Polaków decyduje się na urlopy poza sezonem, czyli we wrześniu lub w październiku. To również dobry sposób na obniżenie kosztów wypoczynku.

Reklama

Naucz się oszczędzać

Oszczędzanie nie należy ani do najprzyjemniejszych, ani do najłatwiejszych rzeczy. Wymaga przede wszystkim sumienności, systematyczności i wytrwałości. Jednak warto podjąć ten wysiłek, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe i wymarzone wakacje. Aby to osiągnąć, nie musimy diametralnie zmieniać  stylu życia - wystarczy, że wprowadzimy w nasze postępowanie kilka nowych zasad lub zmienimy nieco przyzwyczajenia.

Mierz siły na zamiary

Oszczędzanie warto zacząć od regularnego odkładania mniejszych kwot. Jak ustalić ich wysokość? Warto przyjrzeć się dokładnie budżetowi domowemu. Może okazać się, że rezygnując z jakiejś przyjemności, na którą co miesiąc wydajemy określoną sumę, będziemy w stanie systematycznie odkładać pieniądze na wymarzone wakacje.

Co kilka miesięcy należy sprawdzać, czy zaoszczędzona kwota odpowiada już wartości założonego celu lub ile jeszcze brakuje do pełnego sukcesu. Motywacja zapewne będzie większa, kiedy uświadomimy sobie, że mamy już zebraną połowę założonej kwoty.

Korzystaj z okazji!

Jest jeszcze jeden sposób oszczędzania - nowa aplikacja Okazjum grupuje w jednym miejscu gazetki promocyjne ponad trzystu sieci handlowych różnych kategorii. Dzięki niej znaleźć można zarówno promocje w supermarketach i dyskontach, jak i okazje w drogeriach, sklepach budowlanych czy oferujących sprzęt AGD i RTV.

Użytkownik ma dzięki niej dostęp do ponad dwustu aktualnych gazetek. Przejrzysty i czytelny układ pozwala sprawnie wyszukiwać oferty poszczególnych sieci handlowych i przeglądać przypisane do nich broszury. Dużym ułatwieniem jest możliwość dodawania sklepów do ulubionych - wystarczy jedno oznaczenie, by widzieć gazetki wybranego sklepu jako pierwsze.

Aplikacja dostępna jest na urządzenia mobilne w systemie Android (w niedalekiej przyszłości również na iOS). Pobrać ją można z Google Play.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje