Kamień nazębny. Przyczyny i leczenie

Chcąc mieć piękne i białe zęby, nie wystarczy zrezygnować z używek, ale konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja oraz częste wizyty u stomatologa. Poza tym należy również kamień nazębny, który wygląda jak żółty nalot na szkliwie. To nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również może być przyczyną chorób zębów, a także stanu zapalnego dziąseł. Jak zapobiec rozwojowi kamienia nazębnego? Przekonajmy się

Piękny uśmiech
Piękny uśmiech ©123RF/PICSEL
Jak pozbyć się kamienia nazębnego w domu? Proste sposobyInteria DIY

Kamień nazębny

Papierosy
©123RF/PICSEL

Na kamień nazębny składają się resztki jedzenia w jamie ustnej, a także sole mineralne zawarte w ślinie oraz bakterie, które powodują, że między zębami, oraz u ich nasady powstaje trudny do usunięcia, brązowo-żółty nalot. Jest on wynikiem niewłaściwej higieny jamy ustnej, ale przyczynia się do niego także nieodpowiednia dieta obfitująca w węglowodany oraz palenie papierosów.

Groźne konsekwencje

Nieusunięty kamień nazębny nawarstwia się, i im dłużej jest obecny w jamie ustnej, tym trudniej go usunąć. Należy również pamiętać, że przyczynia się do powstawania wielu bolesnych chorób: próchnicy, stanów zapalnych dziąseł, paradontozy, które prowadzą do ubytków i, w skrajnych przypadkach, do usunięcia zębów. Kamień nazębny jest również jedną z przyczyn nieświeżego oddechu.

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny
©123RF/PICSEL

Kamienia nazębnego nie można usunąć samodzielnie. W tym celu należy udać się do stomatologa, który za pomocą scalingu (rozbijaniem nalotu ultradźwiękami) albo piaskowania, likwiduje płytkę bakteryjną. Warto zaznaczyć, że zabieg jest refundowany przez NFZ (raz na rok). Choć zabiegi są przeważnie bezpiecznie, nie każdy może z nich skorzystać. Przede wszystkim są niewskazane dla kobiet w ciąży, osób posiadających rozrusznik serca oraz z odklejoną siatkówką oka.

Jak zapobiegać powstawaniu płytki nazębnej?

Samo szczotkowanie zębów dwa razy dziennie nie wystarczy, aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego ponieważ pojawia się on już na kilka godzin po szczotkowaniu. Warto również regularnie używać nici dentystycznych, która pomagają usunąć resztki jedzenia z trudno dostępnych miejsc. Przydatne okazują się również antybakteryjne płyny do płukania ust. Warto też jeść częściej surowe owoce i warzywa, takie jak jabłka, marchew, seler, rzodkiewka czy seler, ponieważ ich twarda struktura ułatwia oczyścić zęby i dziąsła.

Domowe metody na kamień nazębny

Olej kokosowy
©123RF/PICSEL

Choć nie ma możliwości samodzielnego usunięcie kamienia nazębnego, to prostymi sposobami możemy oczyścić jamę ustną i zredukować ilość obecnych w niej bakterii. Najlepiej sprawdzą się płukanki, które można wykonać samodzielnie. Wystarczy napar z szałwii lekarskiej czy rumianku, który, stosowany rano i wieczorem, nie tylko zmniejszy ilość drobnoustrojów, ale szybko odświeży oddech. Warty uwagi jest również roztwór wody i sody oczyszczonej. Należy w szklance letniej wody rozpuścić łyżeczkę sody i powstałą mieszanką płukać jamę ustną dwa razy dziennie.

Domowe pasty do zębów

W domowych warunkach można stworzyć pastę do zębów o działaniu antybakteryjnym. Aby ją przygotować wystarczy wymieszać ze sobą pół łyżeczki sody oczyszczonej oraz łyżeczkę oleju kokosowego. Otrzymany specyfik nie tylko redukuje ilość bakterii w jamie ustnej, ale również usuwa powstałe na zębach przebarwienia – stosując pastę regularnie, zęby będą bielsze. Innym sposobem jest zastosowaniu octu jabłkowego. Raz w tygodniu nalej kilka kropel na szczoteczkę i wyszoruj dokładnie zęby. Ocet ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwpróchnicze, co utrudnia osadzaniu się osadu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas