Kiedy i jak przesadzać zamiokulkasa? O tym pamiętaj, a będzie zdrowo i szybko rósł

Anna Jabłońska-Adamska

Opracowanie Anna Jabłońska-Adamska

Zamiokulkas to popularna roślina doniczkowa, wyróżniająca się dekoracyjnym ulistnieniem i stosunkowo łatwą uprawą. Powinna być jednak regularnie przesadzana do nieco większej doniczki, aby mieć miejsce do swobodnego rozwoju. Jak przesadzać zamiokulkasa i kiedy to zrobić? Jakiej doniczki i ziemi użyć? Podpowiadamy, jak zadbać o tę roślinę, by stała się ozdobą wnętrza.

Przesadzanie zamiokulkasa jest potrzebne, by roślina miała miejsce do wzrostu. Kiedy i jak to robić?
Przesadzanie zamiokulkasa jest potrzebne, by roślina miała miejsce do wzrostu. Kiedy i jak to robić? 123RF/PICSEL

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to popularna roślina wieloletnia z rodziny obrazkowatych (Araceae). Dorasta do 1 metra wysokości, ma ciemnozielone, połyskujące i zgrubiałe liście, a przy tym cechuje się sporą odpornością. Zamiokulkas nie ma szczególnie skomplikowanych potrzeb pielęgnacyjnych, jednak niewłaściwe warunki czy nieodpowiednia dbałość mogą pogorszyć stan rośliny. Zamiokulkas potrzebuje między innymi regularnego przesadzania — zwłaszcza gdy jest młody. Jak to poprawnie robić?

Zamiokulkas — przesadzanie. Oto najważniejsze zasady

Przesadzanie zamiokulkasa powinno odbywać się regularnie — najlepiej wczesną wiosną lub pod koniec lata. Młode rośliny potrzebują przesadzania co roku. Starsze również wymagają umieszczenia co jakiś czas w większej doniczce, gdyż zbyt mała może zahamować ich rozwój. Powinniśmy przesadzać je mniej więcej co 2-3 lata. Roślina jest odporna na niedobory, jednak nadmiar — zwłaszcza wody — może jej bardzo zaszkodzić. Nadmiar wilgoci doprowadzi do gnicia korzeni i zamierania zamiokulkasa. Jeśli go systematycznie przelewamy, wymiana ziemi będzie konieczna.

Jak przesadzać zamiokulkasa? Przede wszystkim trzeba być bardzo ostrożnym, aby nie uszkodzić jego korzeni i bulw. Powinniśmy założyć rękawiczki, aby uniknąć podrażnienia skóry, które może się pojawić po kontakcie z sokami rośliny. Delikatnie odwracamy doniczkę do góry dnem, by masa korzeniowa wpadła w naszą dłoń. W nowej doniczce wykonujemy otwory i układamy w niej warstwę keramzytu, a następnie umieszczamy w niej zamiokulkasa, zasypujemy świeżą ziemią i lekko podlewamy.

Uprawa zamiokulkasa wiąże się z zapewnieniem mu odpowiednich warunków. Roślina ta nie lubi przeciągów i woli przesuszenie od przelania. Najlepiej się czuje w cieniu lub półcieniu, jednak nie wolno całkowicie jej pozbawiać światła słonecznego. Nawożenie zamiokulkasa również jest bardzo istotne. W okresie wegetacji warto to robić co 2-3 tygodnie, stosując nawozy wieloskładnikowe lub domowe odżywki. Poza okresem wegetacji zamiokulkas nie wymaga intensywnego nawożenia i można odżywiać go raz na 2 miesiące.

Uprawa zamiokulkasa nie jest trudna. Warto jednak wiedzieć, jakich błędów nie popełniać, by roślina zdrowo się rozwijała i była prawdziwą ozdobą wnętrza.
Uprawa zamiokulkasa nie jest trudna. Warto jednak wiedzieć, jakich błędów nie popełniać, by roślina zdrowo się rozwijała i była prawdziwą ozdobą wnętrza. 123RF/PICSEL

Zamiokulkas — przesadzanie. Jaka ziemia będzie najlepsza?

Przesadzanie zamiokulkasa wiąże się z wymianą podłoża, w którym rośnie. Idealna ziemia dla tej rośliny powinna mieć odczyn pH 5,5-6,5. Powinniśmy dodać do niej piasek lub drobny żwir. Nie wolno też zapomnieć o warstwie drenażu, która pomoże zapobiec przelaniu. Na dnie doniczki warto umieścić keramzyt, czyli lekkie kruszywo, stosowane jako drenaż. Jego solidna warstwa, umieszczona w doniczce, zapewni swobodny odpływ wody.

Kiedy przesadzać zamiokulkasa? Najlepiej robić to wczesną wiosną lub przy końcu lata.
Kiedy przesadzać zamiokulkasa? Najlepiej robić to wczesną wiosną lub przy końcu lata. 123RF/PICSEL

Zamiokulkas — przesadzanie. Jaka doniczka będzie odpowiednia?

Jaka doniczka dla zamiokulkasa będzie najlepsza? Nie decydujmy się od razu na zbyt duży produkt. Doniczka, do której przesadzamy zamiokulkasa, powinna być o około 2-3 cm szersza od poprzedniej. Pamiętajmy również o wykonaniu w jej dnie otworów drenażowych, przez które będzie mógł wypływać ewentualny nadmiar wody.

Kiedy można przesadzać zamiokulkasa?

Zamiokulkasa warto przesadzić szczególnie wtedy, gdy zwrócimy uwagę, że niemal rozsadza doniczkę. Korzenie rośliny lubią dość ciasne przestrzenie, jednak brak wystarczającej ilości miejsca może zahamować jej rozwój. Jeśli zatem spostrzegliśmy, że zamiokulkas od dawna nie wypuścił żadnego nowego liścia, jest to wyraźny sygnał do podjęcia działania.

Zamiokulkasa należy przesadzić również w sytuacji, gdy jego liście żółkną. Może to oznaczać nadgnicie korzeni, więc trzeba je obejrzeć przed ponownym umieszczeniem w ziemi i ostrożnie usunąć uszkodzone elementy.

Czytaj też: 

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas