Reklama

Reklama

Te rośliny pięknie rosną nawet w cieniu. Banalne w obsłudze!

Rośliny doniczkowe potrafią być prawdziwą ozdobą każdego domu lub mieszkania. Większość z nich wymaga jednak jasnego stanowiska - wtedy pięknie kwitną, ciesząc oczy domowników. Na szczęście, istnieją także rośliny, które dobrze czują się w cieniu i są dosłownie banalne w obsłudze. Oto cztery z nich!

Sansewieria

Sansewieria, inaczej wężownica to popularna roślina doniczkowa, należąca do sukulentów, czyli posiadająca zdolność magazynowania wody i składników odżywczych w liściach. Najpopularniejsze odmiany tej rośliny to:

  • sansewieria gwinejska
  • sansewieria kirkii 
  • sansevieria cylindryczna. 

Sansewiera to prosta w obsłudze, niewymagająca roślina, która będzie rosła nawet na słabym podłożu, w półcieniu i dobrze zniesie długie okresy suszy. Nie lubi ona jednak ostrych promieni słońca, które negatywnie wpływają na jej liście. Zdecydowanie lepiej postawić ją więc właśnie w zacienionym miejscu, dobrze zniesie nawet bardzo ciemne pomieszczenia. 

Reklama

Monstera

Popularność monstery znacznie wzrosła w ostatnich latach - pokochały ją gwiazdy i influencerzy, a na Instagramie nie brakuje kont w całości poświęconych tej wyjątkowej roślinie. Mimo tropikalnego pochodzenia, monstera dobrze radzi sobie w domowym zaciszu i nie jest wymagająca. Nie potrzebuje dużo wody i nieźle znosi dłuższe okresy suszy. 

Monstera wykazuje wprawdzie dużą tolerancję na światło, ale nie lubi mocnego, bezpośredniego nasłonecznienia i najlepiej postawić ją w półcieniu, pamiętając o zachowaniu odległości minimum trzech metrów od okna. Monstera rosnąc będzie także w całkiem ciemnych pomieszczeniach, choć trzeba wtedy liczyć się z tym, że brak światła uniemożliwi powstanie charakterystycznych nacięć na liściach. 

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to kolejna lubiana i niezbyt wymagająca roślina. Najważniejszą sprawą jest zapewnienie mu wilgotnego podłoża, więc należy podlewać go dwa, a czasem nawet cztery razy w tygodniu! 

Skrzydłokwiat preferuje półcień lub rozproszone światło i pod żadnym pozorem nie należy ustawiać go w pełnym słońcu – liście rośliny szybko wtedy żółkną i więdną. Skrzydłokwiat świetnie radzi sobie natomiast w ciemnych pomieszczeniach - jeśli zapewnimy mu wystarczającą ilość wody i będziemy zraszać jego liście, będzie pięknie rósł nawet w takich warunkach. 

Zamiokulkas

Zamiokulkas to kolejna prosta w obsłudze roślina, która nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Zamiokulkas nie może stać w bezpośrednim słońcu, za to dobrze znosi stanowiska cieniste i półcieniste, można postawić go także w całkowitym cieniu. 

Zamiokulkas potrzebuje jedynie odpowiedniej temperatury, która powinna sięgać ok. 25 stopni Celsjusza.

Zobacz również: 

Dzięki temu grudnik odzyska kwiaty. Prosty sposób! INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy