Te rośliny pięknie rosną nawet w cieniu. Banalne w obsłudze!

Rośliny doniczkowe potrafią być prawdziwą ozdobą każdego domu lub mieszkania. Większość z nich wymaga jednak jasnego stanowiska - wtedy pięknie kwitną, ciesząc oczy domowników. Na szczęście, istnieją także rośliny, które dobrze czują się w cieniu i są dosłownie banalne w obsłudze. Oto cztery z nich!

Sansewieria dobrze znosi nawet bardzo ciężkie warunki
Sansewieria dobrze znosi nawet bardzo ciężkie warunki 123RF/PICSEL

Sansewieria

Sansewieria, inaczej wężownica to popularna roślina doniczkowa, należąca do sukulentów, czyli posiadająca zdolność magazynowania wody i składników odżywczych w liściach. Najpopularniejsze odmiany tej rośliny to:

  • sansewieria gwinejska
  • sansewieria kirkii 
  • sansevieria cylindryczna. 

Sansewiera to prosta w obsłudze, niewymagająca roślina, która będzie rosła nawet na słabym podłożu, w półcieniu i dobrze zniesie długie okresy suszy. Nie lubi ona jednak ostrych promieni słońca, które negatywnie wpływają na jej liście. Zdecydowanie lepiej postawić ją więc właśnie w zacienionym miejscu, dobrze zniesie nawet bardzo ciemne pomieszczenia.

Monstera dobrze znosi cień
Monstera dobrze znosi cień123RF/PICSEL

Monstera

Monstera wykazuje wprawdzie dużą tolerancję na światło, ale nie lubi mocnego, bezpośredniego nasłonecznienia i najlepiej postawić ją w półcieniu, pamiętając o zachowaniu odległości minimum trzech metrów od okna. Monstera rosnąc będzie także w całkiem ciemnych pomieszczeniach, choć trzeba wtedy liczyć się z tym, że brak światła uniemożliwi powstanie charakterystycznych nacięć na liściach.

Skrzydłokwiat preferuje półcień lub rozproszone światło. Dobrze znosi też cień
Skrzydłokwiat preferuje półcień lub rozproszone światło. Dobrze znosi też cień 123RF/PICSEL

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to kolejna lubiana i niezbyt wymagająca roślina. Najważniejszą sprawą jest zapewnienie mu wilgotnego podłoża, więc należy podlewać go dwa, a czasem nawet cztery razy w tygodniu!

Skrzydłokwiat preferuje półcień lub rozproszone światło i pod żadnym pozorem nie należy ustawiać go w pełnym słońcu – liście rośliny szybko wtedy żółkną i więdną. Skrzydłokwiat świetnie radzi sobie natomiast w ciemnych pomieszczeniach - jeśli zapewnimy mu wystarczającą ilość wody i będziemy zraszać jego liście, będzie pięknie rósł nawet w takich warunkach.

Zamiokulkas również nie wymaga nasłonecznionych miejsc
Zamiokulkas również nie wymaga nasłonecznionych miejsc 123RF/PICSEL

Zamiokulkas

Zamiokulkas to kolejna prosta w obsłudze roślina, która nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Zamiokulkas nie może stać w bezpośrednim słońcu, za to dobrze znosi stanowiska cieniste i półcieniste, można postawić go także w całkowitym cieniu.

Zamiokulkas potrzebuje jedynie odpowiedniej temperatury, która powinna sięgać ok. 25 stopni Celsjusza.

Zobacz również: 

Umieść te kwiaty w domu, a wszystkim domownikom będzie żyło się lepiejInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas