Reklama

Reklama

Nawóz domowej roboty. Pobudzi do wzrostu zamiokulkasa zamiolistnego

Zamiokulkas zamiolistny to popularna roślina, którą można spotkać w wielu domach. Nie jest wymagającą, a jej uprawa jest dość prosta. By jednak pobudzić do wzrostu zamiokulkasa zamiolistnego, można wypróbować domowy nawóz. Oto jak należy go przygotować.

Pielęgnacja zamiokulkasa zamiolistnego

Zamiokulkas zamiolistny to roślina doniczkowa, która cieszy się niemałym zainteresowaniem. Nie wymaga ona szczególnej pielęgnacji i uchodzi za niewymagającą. W dodatku nie potrzebuje intensywnego nawożenia. Zamiokulkas zamiolistny lubi żyzne, kwaśne i próchnicze podłoże, które przy okazji jest dobrze przepuszczalne

Roślina ta odznacza się wysoką odpornością na choroby i szkodniki. Nie potrzebuje częstego podlewania i potrafi magazynować wodę w liściach. Zamiokulkas zamiolistny sygnalizuje, gdy jest zbyt często nawadniany. W takiej sytuacji jego liście zaczynają żółknąć, a kłącza brązowieć.

Warunki domowe nie przeszkadzają roślinie w prawidłowym wzroście. Zamiokulkas zamiolistny przepada na półcienistymi stanowiskami, ale trzeba pamiętać, że zbyt duży niedobór światła nie działa na niego korzystnie.

Zobacz także: Wystarczy woda, ocet i... żółte naczynie! Ziemiórki znikną raz, dwa

Reklama

Zamiokulkas zamiolistny jest rośliną łatwą w uprawie, a więc z powodzeniem może trafić w ręce osoby, która dopiero zaczyna przygodę z roślinami doniczkowymi. 

Naturalanie rosnącego zamiokulkasa zamiolistnego można spotkać m.in. w Tanzanii oraz na Zanzibarze. Może tam osiągać nawet jeden metr wysokości, co w warunkach domowych rzadko się zdarza. Zazwyczaj mierzy mniej więcej 50 cm. 

Domowy nawóz dla zamiokulkasa zamiolistnego

Zamiokulkas zamiolistny nie jest wymagającą rośliną i nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Zdarza się jednak, że przestaje wypuszczać nowe liście, a to oznacza, że upomina się o dodatkowe odżywienie. 

Zobacz także: Rozkrusz i zalej wodą. Liście wężownicy będą lśniące, mocne i jędrne jak nigdy dotąd

By pobudzić zamiokulkasa zamiolistnego do wzrostu, warto zastosować domowy nawóz. Do jego przygotowania potrzebujemy: 

  • pół litra wody 
  • pół łyżeczki amoniaku 10 proc. 

Wszystko należy dokładnie wymieszać i domowy nawóz do zamiokulkas zamiolistnego jest gotowy. 

Jak wspomniano, zamiokulkas zamiolistny nie wymaga częstego zasilania, a więc wystarczy podlewać go tak przygotowaną miksturą raz na 2-3 tygodnie. 

Zobacz także:

Rozmnażanie hortensji bukietowej przez sztobry. Sadzonki przygotuj zimą

Banalny sposób na rozmnożenie zamiokulkasa. Bujną zieleń masz jak w banku

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy