Kiedy przesadzać hortensję? Zadbaj o jej komfort, a bajecznie rozkwitnie
Tajniki przesadzania hortensji w ogrodzie powinna poznać każda osoba, której zależy na uzyskaniu obfitego kwitnienia dekoracyjnych krzewów. Choć pierwsze kwiaty pojawiają się dopiero w czerwcu, o krzewy należy zadbać znacznie wcześniej. Kiedy przesadzać hortensje, by zapewnić im najlepsze warunki do rozwoju? Jaką ziemię i stanowiska lubią najbardziej? Zapoznaj się z naszym ogrodniczym poradnikiem, a tytuł specjalisty do spraw hortensji będziesz mieć jak w banku.
Spis treści:
Podstawy przesadzania hortensji: Czy wiek krzewu ma znaczenie?
Niezależnie od tego, czy masz do czynienia z młodym krzewem, czy starszym okazem, możesz bez obaw przeprowadzić zabieg przesadzania hortensji. Wiek krzewu w niczym nie przeszkadza. Musisz jednak być przygotowanym na to, że są roślinami wieloletnimi. Starsze egzemplarze mają więc rozbudowaną bryłę korzeniową, co utrudnia wykopanie i przeniesienie do innej części ogrodu. Konieczne będzie przygotowanie naprawdę dużego dołka w nowym miejscu i solidne nawadnianie świeżo przesadzonej rośliny.
Sprawdź też: Wypróbuj domowy nawóz. Tuje będą rosnąć jak szalone
Kiedy przesadzać hortensje? Najlepsze terminy
Doświadczeni ogrodnicy wyróżniają dwa okresy, kiedy najlepiej jest podjąć się tego zadania:
- jesienne przesadzanie hortensji powinno przypadać na przełom września i października;
- wiosenne przesadzanie hortensji uzależnione jest bardzo mocno do aktualnych warunków atmosferycznych, ale przyjmuje się, że nie należy z tym zwlekać - połowa kwietnia to ostatni dzwonek na wykonanie zabiegu.
Skoro dopuszczalne są dwa terminy, to czy da się rozróżnić, która data jest lepsza? Gros ogrodników twierdzi, że jesienne przesadzanie krzewów skutkuje problemami z przezimowaniem hortensji. Roślina może nie zdążyć się odpowiednio ukorzenić, przez co będzie jeszcze bardziej wrażliwa na niszczycielskie działanie mrozu. Dodatkowo krzewy w okresie kwitnienia zużywają dużo energii. By mogły nadrobić straty, lepiej nie fundować im kolejnego stresu, jakim jest zmiana stanowiska.
Zasady wiosennego przesadzania hortensji
Twoim krzewom udało się przetrwać zimowe warunki i wszystko wskazuje na to, że w kolejnym sezonie mają szanse ponownie rozkwitnąć. Zmiana miejsca może im w tym znacząco pomóc, jeśli będziesz przestrzegać podstawowych zasad.
Przesadzanie hortensji wiosną zaplanuj na okres, gdy gleba całkowicie rozmarznie. Zachowaj jednak czujność i nie zwlekaj - rośliny nadal powinny być pozbawione liści. W ten sposób ograniczona jest utrata wody przez parowanie, więc krzewom łatwiej jest zaaklimatyzować się na nowym stanowisku.
To cię zainteresuje: Przycinanie hortensji ogrodowej. Sprawdź, jak prawidłowo je wykonać
Jak przesadzać hortensje? Ogrodnicza instrukcja krok po kroku
Zanim chwycisz za łopatę, w pierwszej kolejności przygotuj świeże stanowisko dla hortensji. Wykopana roślina powinna jak najszybciej znaleźć się w nowym miejscu, by korzenie nie wysychały.
- Krzew bardzo dobrze rozwija się w lokalizacjach słonecznych lub lekko zacienionych. Ważne, by był osłonięty od wiatru.
- Ziemia do hortensji powinna być żyzna, lekka, przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie. Warto wzbogacić ją porcją torfu. Dobrym pomysłem jest także użycie kompostu.
- Dołek, w którym umieścisz hortensję, powinien być o co najmniej 20 centymetrów szerszy i głębszy niż bryła korzeniowa. Wszystko po to, by stworzyć odpowiednie warunki do swobodnego rozwoju.
Czas zabrać się do wykopywania hortensji. Kluczowa jest precyzja, by roślina zachowała bryłę korzeniową w całości. Pamiętaj również, że hortensje lubią lekko wilgotne podłoże, więc dołek, do którego ją przesadzisz, nie może być suchy.
Po umieszczeniu korzeni w nowym miejscu, obficie je podlej i zasyp ziemią, którą następnie delikatnie ugnieciesz. Na koniec podlej jeszcze raz, by świeżo posadzona roślina nie mogła narzekać na brak wody. Częste dostarczanie wody musisz kontynuować do momentu, aż hortensja poczuje się komfortowo. Rozpoznasz to na podstawie wypuszczenia przez nią nowych pędów, liści i pączków.
Polecamy: