Rozmnażanie hortensji bukietowej przez sztobry. Sadzonki przygotuj zimą
Hortensje cieszą się opinią jednych z najbardziej efektownych roślin kwitnących w ogrodzie. Kolorowe i kuliste kwiatostany prezentują się naprawdę imponująco, przyciągając uwagę niemalże każdego przechodnia. Chcesz, by w zbliżającym się sezonie twój ogród utonął w kwiatach? Do rozmnażania hortensji możesz przystąpić nawet w zimie. Jaka odmiana nadaje się do tego najlepiej? Tym razem podpowiadamy, jak rozmnożyć hortensję bukietową przez sztobry.
Spis treści:
Zimowe rozmnażanie hortensji: Którym odmianom służy to najbardziej?
Może się wydawać, że o tej porze roku nie mamy zbyt wiele do zrobienia w ogrodzie. Jest to przede wszystkim czas zasłużonego odpoczynku i snucia planów na kolejny sezon. Jeśli jednak zależy ci na powiększeniu kolekcji swoich kwitnących krzewów, załóż ciepłą kurtkę oraz rękawice i ruszaj na zewnątrz.
Rozmnażanie hortensji przez sztobry, czyli zdrewniałe sadzonki przeprowadza się zazwyczaj w grudniu, ale doświadczeni ogrodnicy podkreślają, że w styczniu również jest to możliwe. Patent ten zaleca się do hortensji krzewiastych oraz bukietowych. Co prawda te drugie są nieco bardziej kapryśne i przyjmują się gorzej, ale nadal pozostają ulubieńcami wszystkich osób ceniących bujnie kwitnące krzewy.
Dlaczego zima to dobry termin?
Z jednej strony rośliny mają już za sobą pierwsze przymrozki, więc pozostają w stanie uśpienia. Jednocześnie będą miały wystarczająco dużo czasu na ukorzenienie się, stopniowe wybudzenie z zimowego snu i rozwój, którego efektem będą atrakcyjne kwiaty.
Jak rozmnożyć hortensję bukietową krok po kroku?
Polecamy przygotować kilkanaście sadzonek. Rozmnażanie hortensji bukietowej przez sztobry jest proste, ale nie przynosi stuprocentowej skuteczności, więc trzeba być gotowym na to, że nie każda się ukorzeni. Od czego zacząć?
- Pobierz zdrewniałe pędy jednoroczne o długości kilkudziesięciu centymetrów. Ścinaj je ukośnie ostrym sekatorem.
- Każdy z nich podziel na krótsze kawałki o długości około 20 centymetrów z dwoma lub trzema węzłami.
- Tak przygotowane sadzonki umieść w wysokiej doniczce wypełnionej wilgotnym piaskiem. W jednym pojemniku może znaleźć się kilka sztuk, lecz uważaj na to, by nie stykały się ze sobą.
- Zadbaj o to, by dodatkową porcją piasku zasypać wystające ponad powierzchnię elementy.
- Doniczki przechowuj w chłodnym pomieszczeniu, w którym temperatura mieści się w przedziale od 0 do 5°C. Nadawać się będzie piwnica lub garaż.
- Jeśli nie dysponujesz takim pomieszczeniem, doniczkę możesz zakopać w ogrodzie na głębokości 30-40 centymetrów. Pamiętaj o oznaczeniu tego miejsca, by na wiosnę uniknąć problemów z namierzeniem sadzonek.
Ważne: Do rozmnażania hortensji przez sztobry nie potrzebujesz ukorzeniacza. Nie stosuj nawozów, sadzonki nie wymagają również podlewania.
Co zrobić z sadzonkami na wiosnę?
Wróć do nich wiosną - w drugiej połowie marca. Jest to odpowiedni moment na posadzenie sadzonek ze sztobrów w miejscu, w którym docelowo chcesz cieszyć się widokiem kwitnącej hortensji bukietowej. Jak widać, ta metoda rozmnażania nie jest skomplikowana, a do tego uznaje się ją za najtańszy sposób.
Warto wiedzieć: Tak samo możesz rozmnożyć hortensję ogrodową, budleję, forsycję, derenia, żylistka, winorośl i porzeczkę.
Polecamy: