Reklama

Kilka sposobów na nieproszonych gości w domu

Mimo regularnych porządków zdarza się, że w domu pojawiają się nieproszeni goście, np. karaluchy, mole, rybiki czy myszy. Nie dość, że wywołują często wstręt lub strach, to jeszcze wyrządzają niemałe szkody – dobierają się do zapasów żywności, niszczą meble i sprzęty domowe czy przenoszą groźne choroby. Walka ze szkodnikami może być trudna i czasochłonna, dlatego warto poznać skuteczne sposoby na pozbycie się intruzów. Zamiast chemicznych środków, które są toksyczne dla ludzi i domowych zwierząt, lepiej zastosować naturalne metody zwalczania nieproszonych gości w domu. Podpowiadamy, jak w szybki sposób pozbyć się moli, karaluchów, rybików, mysz czy pająków.

Jak pozbyć się karaluchów z domu?

Karaluchy to owady, które chętnie ściągają do naszych domów, gdzie często bytują dogodne dla nich warunki, czyli ciepło i wilgoć. Żywią się resztkami jedzenia i niszczą zapasy żywności. Do tego mogą przenosić groźne choroby, np. gruźlicę, dur brzuszny czy zapalenie wątroby typu B. Dlatego należy jak najszybciej podjąć zaradcze środki, by pozbyć się ich z mieszkania. Na początek należy zadbać o porządek w domu - wyrzucać od razu resztki jedzenia, na bieżąco zmywać naczynia i regularnie czyścić szafki oraz inne powierzchnie. Żywność najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, np. szklanych.

Reklama

Aby zapobiec inwazji karaluchów, warto też uszczelnić wszelkie miejsca, przez które te owady mogą się przecisnąć, np. szpary w ścianach, murach czy wykładzinach. Gdy karaluchy pojawią się w domu, można zastawić na nie pułapkę z kwasu borowego. Należy wymieszać go z cukrem w równych proporcjach, ustawić na spodkach i porozkładać w zakamarkach, gdzie mogą ukrywać się owady. Te zostaną zwabione słodkim zapachem i potrują się kwasem borowym. Do zwalczania karaluchów można również wykorzystać fusy po kawie. Należy wsypać je do słoika lub naczynia o stromych ściankach. Zapach fusów przyciągnie owady, które nie wydostaną się już z takiej pułapki.

Jak pozbyć się moli z domu?

Bardzo uciążliwymi owadami, które mogą pojawić się w domu, są mole spożywcze. Często się zdarza, że przynosimy je wraz z jedzeniem zakupionym w sklepach. Mole szybko się rozmnażają i zatruwają żywność - ich larwy najczęściej można spotkać w produktach sypkich. Jeśli zauważyliśmy chociaż jednego mola w domu, musimy podjąć radykalne środki oraz wyrzucić sypką i suchą żywność. Trzeba pamiętać, że mole są w stanie przegryźć foliowe opakowanie, więc należy pozbyć się nawet nieotwartych i z pozoru niezainfekowanych produktów. Następnym krokiem jest przemycie wszystkich szafek ciepłą wodą z mydłem lub roztworem z octu i wody w proporcji 1:1.

Do wyczyszczonych szafek można wstawić miseczkę z gorącym octem, zamknąć drzwiczki i poczekać, aż produkt ostygnie. Można też umieścić w szafkach goździki, skórkę pomarańczy lub wacik nasączony olejkiem eterycznym, np. lawendowym, tymiankowym lub goździkowym. Aby zapobiec inwazji moli spożywczych, warto trzymać suchą żywność w szklanych, szczelnych słoikach.

Jak pozbyć się rybików z domu?

Rybiki cukrowe to owady, które nie są groźne i nie przenoszą chorób, ale z pewnością należą do nieproszonych gości w domu ze względów estetycznych. Spotkać je można najczęściej w łazience i kuchni, przy wannie, kabinie prysznicowej czy zlewie, gdyż lubią ciepłe i wilgotne miejsca. Aby się z nimi uporać, należy zadbać o odpowiednią wentylację w domu - często wietrzyć pomieszczenia, otwierać łazienkę po kąpieli czy zaopatrzyć się w wentylator. Jeśli rybiki pojawią się w mieszkaniu, możemy pozbyć się ich za pomocą ekologicznego oprysku. Należy zmieszać ze sobą w równych proporcjach wodę, sok z cytryny i olejek lawendowy. Roztworem spryskujemy wszystkie miejsca, w których pojawiają się rybiki. Te z pewnością szybko wyniosą się z domu.

Jak pozbyć się mysz z domu?

Co robić w przypadku, gdy w domu pojawiły się myszy? Nie dość, że te gryzonie mogą przestraszyć nie na żarty, to jeszcze potrafią wyrządzić niemałe szkody - wyjadają żywność, przegryzają różne sprzęty czy pozostawiają w kątach swoje odchody. Aby tego uniknąć, należy przede wszystkim uszczelnić i zagipsować wszelkie dziury i szpary, przez które myszy mogą wtargnąć do domu. Warto też utrzymywać porządek w mieszkaniu, nie pozostawiać na noc jedzenia poza lodówką i regularnie myć naczynia. W kuchni i spiżarni można rozłożyć ususzone kwiaty wrotyczu, świeży rumianek lub kawałki waty nasączone octem. Ich zapach skutecznie odstraszy myszy.

Jeśli gryzonie pojawiły się już w domu, można rozłożyć w różnych zakamarkach trutkę lub zastawić pułapkę. Jeśli zaś nie chcemy robić myszom krzywdy, możemy wykorzystać tzw. żywą łapkę, czyli pułapkę z klatką. Należy umieścić w niej przysmak, który zwabi gryzonia, a gdy ten do niej wejdzie, łapka się zatrzaśnie. Będzie można wtedy wypuścić zwierzę na wolność daleko od domu, np. do lasu.

Jak pozbyć się pająków z domu?

Mimo że pająki to pożyteczne stworzenia, które pomagają pozbyć się latających owadów, to dla wielu ludzi są to niepożądani goście w domu. Jedni panicznie się ich boją, inni wiążą je z brakiem porządku i higieny w domu. Jak można pozbyć się pająków z domu? Warto sporządzić naturalny preparat, mieszając ze sobą litr wody i pięć łyżek kwasku cytrynowego. Jego zapach skutecznie odstraszy pająki. Roztwór przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy zakamarki, gdzie zazwyczaj widujemy nieproszonych gości, czyli np. katy pomieszczeń, kratki wentylacyjne czy okolice okien i drzwi.

Zobacz także:

Jak zlikwidować problem prusaków w domu? Zobacz sprawdzone metody

Sześć uciążliwych owadów domowych i sposoby walki z nimi

Obrzeżek gołębi to gatunek kleszcza. Ukąszenie może skończyć się śmiercią

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: karaluchy | sposób na karaluchy | rybiki | rybiki w domu | rybiki cukrowe | myszy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy