Kilka sposobów na nieproszonych gości w domu
Mimo regularnych porządków zdarza się, że w domu pojawiają się nieproszeni goście, np. karaluchy, mole, rybiki czy myszy. Nie dość, że wywołują często wstręt lub strach, to jeszcze wyrządzają niemałe szkody – dobierają się do zapasów żywności, niszczą meble i sprzęty domowe czy przenoszą groźne choroby. Walka ze szkodnikami może być trudna i czasochłonna, dlatego warto poznać skuteczne sposoby na pozbycie się intruzów. Zamiast chemicznych środków, które są toksyczne dla ludzi i domowych zwierząt, lepiej zastosować naturalne metody zwalczania nieproszonych gości w domu. Podpowiadamy, jak w szybki sposób pozbyć się moli, karaluchów, rybików, mysz czy pająków.
Karaluchy to owady, które chętnie ściągają do naszych domów, gdzie często bytują dogodne dla nich warunki, czyli ciepło i wilgoć. Żywią się resztkami jedzenia i niszczą zapasy żywności. Do tego mogą przenosić groźne choroby, np. gruźlicę, dur brzuszny czy zapalenie wątroby typu B. Dlatego należy jak najszybciej podjąć zaradcze środki, by pozbyć się ich z mieszkania. Na początek należy zadbać o porządek w domu - wyrzucać od razu resztki jedzenia, na bieżąco zmywać naczynia i regularnie czyścić szafki oraz inne powierzchnie. Żywność najlepiej przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, np. szklanych.
Aby zapobiec inwazji karaluchów, warto też uszczelnić wszelkie miejsca, przez które te owady mogą się przecisnąć, np. szpary w ścianach, murach czy wykładzinach. Gdy karaluchy pojawią się w domu, można zastawić na nie pułapkę z kwasu borowego. Należy wymieszać go z cukrem w równych proporcjach, ustawić na spodkach i porozkładać w zakamarkach, gdzie mogą ukrywać się owady. Te zostaną zwabione słodkim zapachem i potrują się kwasem borowym. Do zwalczania karaluchów można również wykorzystać fusy po kawie. Należy wsypać je do słoika lub naczynia o stromych ściankach. Zapach fusów przyciągnie owady, które nie wydostaną się już z takiej pułapki.
Bardzo uciążliwymi owadami, które mogą pojawić się w domu, są mole spożywcze. Często się zdarza, że przynosimy je wraz z jedzeniem zakupionym w sklepach. Mole szybko się rozmnażają i zatruwają żywność - ich larwy najczęściej można spotkać w produktach sypkich. Jeśli zauważyliśmy chociaż jednego mola w domu, musimy podjąć radykalne środki oraz wyrzucić sypką i suchą żywność. Trzeba pamiętać, że mole są w stanie przegryźć foliowe opakowanie, więc należy pozbyć się nawet nieotwartych i z pozoru niezainfekowanych produktów. Następnym krokiem jest przemycie wszystkich szafek ciepłą wodą z mydłem lub roztworem z octu i wody w proporcji 1:1.
Do wyczyszczonych szafek można wstawić miseczkę z gorącym octem, zamknąć drzwiczki i poczekać, aż produkt ostygnie. Można też umieścić w szafkach goździki, skórkę pomarańczy lub wacik nasączony olejkiem eterycznym, np. lawendowym, tymiankowym lub goździkowym. Aby zapobiec inwazji moli spożywczych, warto trzymać suchą żywność w szklanych, szczelnych słoikach.
Rybiki cukrowe to owady, które nie są groźne i nie przenoszą chorób, ale z pewnością należą do nieproszonych gości w domu ze względów estetycznych. Spotkać je można najczęściej w łazience i kuchni, przy wannie, kabinie prysznicowej czy zlewie, gdyż lubią ciepłe i wilgotne miejsca. Aby się z nimi uporać, należy zadbać o odpowiednią wentylację w domu - często wietrzyć pomieszczenia, otwierać łazienkę po kąpieli czy zaopatrzyć się w wentylator. Jeśli rybiki pojawią się w mieszkaniu, możemy pozbyć się ich za pomocą ekologicznego oprysku. Należy zmieszać ze sobą w równych proporcjach wodę, sok z cytryny i olejek lawendowy. Roztworem spryskujemy wszystkie miejsca, w których pojawiają się rybiki. Te z pewnością szybko wyniosą się z domu.
Co robić w przypadku, gdy w domu pojawiły się myszy? Nie dość, że te gryzonie mogą przestraszyć nie na żarty, to jeszcze potrafią wyrządzić niemałe szkody - wyjadają żywność, przegryzają różne sprzęty czy pozostawiają w kątach swoje odchody. Aby tego uniknąć, należy przede wszystkim uszczelnić i zagipsować wszelkie dziury i szpary, przez które myszy mogą wtargnąć do domu. Warto też utrzymywać porządek w mieszkaniu, nie pozostawiać na noc jedzenia poza lodówką i regularnie myć naczynia. W kuchni i spiżarni można rozłożyć ususzone kwiaty wrotyczu, świeży rumianek lub kawałki waty nasączone octem. Ich zapach skutecznie odstraszy myszy.
Jeśli gryzonie pojawiły się już w domu, można rozłożyć w różnych zakamarkach trutkę lub zastawić pułapkę. Jeśli zaś nie chcemy robić myszom krzywdy, możemy wykorzystać tzw. żywą łapkę, czyli pułapkę z klatką. Należy umieścić w niej przysmak, który zwabi gryzonia, a gdy ten do niej wejdzie, łapka się zatrzaśnie. Będzie można wtedy wypuścić zwierzę na wolność daleko od domu, np. do lasu.
Mimo że pająki to pożyteczne stworzenia, które pomagają pozbyć się latających owadów, to dla wielu ludzi są to niepożądani goście w domu. Jedni panicznie się ich boją, inni wiążą je z brakiem porządku i higieny w domu. Jak można pozbyć się pająków z domu? Warto sporządzić naturalny preparat, mieszając ze sobą litr wody i pięć łyżek kwasku cytrynowego. Jego zapach skutecznie odstraszy pająki. Roztwór przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy zakamarki, gdzie zazwyczaj widujemy nieproszonych gości, czyli np. katy pomieszczeń, kratki wentylacyjne czy okolice okien i drzwi.
Zobacz także:
Jak zlikwidować problem prusaków w domu? Zobacz sprawdzone metody
Sześć uciążliwych owadów domowych i sposoby walki z nimi
Obrzeżek gołębi to gatunek kleszcza. Ukąszenie może skończyć się śmiercią