Kocimiętka Faassena: Bujnie kwitnie przez całe lato

Choć kocimiętka to absolutna mistrzyni drugiego planu, bo wspaniale komponuje się z okazałymi różanymi krzewami czy dorodnymi trytomami, to nie można odmówić jej uroku i trudno nie ulec jej czarowi. Spośród ponad 250 gatunków rośliny na szczególną uwagę zasługuje kocimiętka Faassena (Nepeta x faassenii), wyróżniająca się aromatycznymi srebrzysto-zielonymi liśćmi i bujnymi fioletowo-niebieskimi kwiatostanami, które cieszą oczy aż do września. Cudownie dekoruje rabaty, obwódki, żywopłoty, ogródki skalne, tarasy i balkony. Ma przy tym bardzo małe wymagania i jest bardzo wdzięczna w uprawie. Wybaczy pielęgnacyjne błędy i przetrwa w najgorszych warunkach atmosferycznych, z mrozami włącznie. Skrywa też w sobie nietuzinkowe właściwości. Jej aromat skutecznie odstrasza komary i muchy. Jakie stanowisko zapewnić kocimiętce Faassena, aby była obsypana kwiatami przez całe lato? Dlaczego niezbędnym zabiegiem jest podcinanie pędów rośliny? Czym najlepiej ją wzmacniać? Odpowiedź na te i inne pytania oraz garść wskazówek można znaleźć poniżej.

Kocimiętka bujnie kwitnie
Kocimiętka bujnie kwitnie ©123RF/PICSEL
Cudowny olejek. Leczy wiele dolegliwości!© 2014 Associated Press

Kocimiętka: Kilka słów o roślinie

Kocimiętka zdobi i czaruje
©123RF/PICSEL

Naturalnie rosnącą kocimiętkę można spotkać na kilku kontynentach. Poza Europą występuje w Afryce Północnej i w Azji. Zaliczana jest do rodziny roślin jasnotowatych i obejmuje ponad 250 gatunków. Najczęściej jednak uprawiane są cztery spośród nich, czyli kocimiętka właściwa (łac. Nepeta cataria), kocimiętka żyłkowana (łac. Nepeta nervosa) oraz

kocimiętka Faassena (łac. Nepeta x faassenii). Ta ostatnia powstała ze skrzyżowania dwóch gatunków kocimiętki Nepeta racemosa i Nepeta nepetella, a drugi człon jej nazwy odnosi się do nazwiska holenderskiego ogrodnika Johannesa Faassena. Walorami dekoracyjnymi znacznie wyróżnia się w gronie swoich kuzynek. Wzrok przykuwają zwłaszcza zjawiskowe, bardzo gęste kwiatostany, które przyjmują niebiesko-fioletową barwę. Kocimiętka Faassena osiąga całkiem okazałe rozmiary, bo dorasta do 35-45 cm wysokości oraz 45-75 cm szerokości. Nie stwarza większych problemów w uprawie, bo ma bardzo małe wymagania i nie potrzebuje szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych- poza podcinaniem pędów. Jeśli tylko zapewni się jej dostęp do światła, spektakularnie kwitnie przez całe lato - od maja aż do września.

Kocimiętka lubi słońce i drenaż

Kocimiętka właściwa
©123RF/PICSEL

Choć kocimiętka to roślina pod względem wymagań niewybredna, to do prawidłowego wzrostu potrzebuje otwartego dostępu do światła. Najlepszym rozwiązaniem będzie dla niej stanowisko nasłonecznione. Wyrośnie na każdej glebie, ale idealne dla niej to podłoże lekko piaszczyste, przepuszczalne - najlepiej o współczynniku pH 6,4. Ziemia powinna być też wolna od chwastów, przekopana i wzbogacana kompostem albo mieszanką nawozów mineralnych. Warto zadbać także o drenaż, aby uniknąć przestojów wody. Nadmierna wilgoć kocimiętce zaszkodzi; podobnie zresztą jak nadmierne nawożenie. Zabieg podlewania należy powtarzać regularnie, ale częstsze niż dwa razy na tydzień powinno być tylko w okresie długotrwałej suszy.

Jak sadzić kocimiętkę?

Kocimiętkę można śmiało sadzić bezpośrednio na rabaty. Doskonale sprawdza się także w uprawie w pojemnikach czy skrzynkach stawianych na balkonach i tarasach. By przyspieszyć ukorzenianie rośliny, bryłę korzeniową trzeba zanurzyć w wodzie i nie umieszczać jej ani zbyt płytko, ani zbyt głęboko w ziemi. Na rabatach kocimiętkę warto sadzić w małych grupkach - po ok. 5-10 egzemplarzy.

Przycinanie przedłuży kwitnienie rośliny

Kocimiętka wspiera leczenie
©123RF/PICSEL

Zabiegiem kluczowym w pielęgnacji kocimiętki Faassena jest podcinanie, które znacznie przedłuża okres bujnego kwitnienia rośliny. Najlepiej przeprowadzić je w lipcu. Ogrodnicy zalecają, aby przycinać kocimiętkę na wysokości kilku centymetrów nad ziemią. Zabieg należy powtórzyć także wiosną. Kocimiętka Faassena bardzo łatwo się rozmnaża. Można to zrobić na dwa sposoby: przez sadzonki oraz przez podział bryły korzeniowej.

Kocimiętka i jej wszechstronne zastosowania

Kocimiętka to prawdziwa piękność w ogrodzie. Fenomenalnie prezentuje się, gdy jest posadzona w większych skupiskach, tuż obok niskich bylin i ozdobnych traw. Cudownie komponuje się z efektownymi krzewami różanymi oraz trytomami, jaki i z kosaćcami, lawendami, przywrotnikami i roślinami skalnymi. Nadaje się też na obwódki, a posadzona w donicach i pojemnikach ślicznie zdobi balkony oraz tarasy.

Kocimiętka i jej nietuzinkowe właściwości

Kocimiętka cieszy się ogromną popularnością nie tylko ze względu na swoje walory dekoracyjne, ale i nietuzinkowe właściwości, które w sobie skrywa. Wydziela tak intensywny aromat, że służy jako skuteczny odstraszacz stosowany na bardzo uciążliwe owady, takie jak komary, muchy czy karaluchy. Kwiaty kocimiętki zyskały też wysokie uznanie wśród pszczelarzy, ponieważ są miododajne i sprawdzają się w roli pożytku dla pszczół. Kocimiętka właściwa to z kolei prawdziwa skarbnica cennych substancji, takich jak olejki eteryczne, irydoid, nepetalakton czy garbniki, które powodują, że roślina zyskuje właściwości bakteriostatyczne, przeciwzapalne, moczopędne, żółciopędne i uspokajające. Roślina przynosi ulgę pacjentom i jest wykorzystywana w leczeniu przewlekłych chorób układu pokarmowego, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych oraz zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas