Kompost z trawy: Jak zrobić i do czego wykorzystać?

Kompost to naturalny nawóz, który świetnie wzbogaci rośliny w cenne substancje odżywcze niezbędne do ich prawidłowego wzrostu. Jeśli mamy w ogrodzie lub na działce spory trawnik, to warto przy okazji stworzyć kompost z trawy. Jego przygotowanie nie jest skomplikowane, ale warto znać kilka zasad, aby mógł przysłużyć się znajdującym się w ogrodzie roślinom. Jak zrobić kompost z trawy? Do czego go wykorzystać?

Kompost z trawy nie jest trudny do stworzenia
Kompost z trawy nie jest trudny do stworzenia123RF/PICSEL

Kompost z trawy: Zalety

Kompost z trawy jest naturalnym nawozem, który wzbogaca rośliny przede wszystkim w azot. To właśnie ten pierwiastek chemiczny zapobiega chlorozie liści i dba o to, aby były prawidłowo wybarwione, co ułatwia tym samym proces fotosyntezy. Kompost z trawy - w przeciwieństwie do tradycyjnego - tworzy się szybciej: niekiedy jest już gotowy po kilku tygodniach. Zaletą kompostu z trawy jest fakt, że nie można go przedawkować, co nie wpływa negatywnie na znajdujące się w ogrodzie rośliny. Poza tym użyźnia zbite gleby i działa jak gąbka: chłonie nadmiar wody i stopniowo oddaje ją do korzeni, co sprawia, że znajdujące się w ogrodzie okazy lepiej znoszą suszę.

Co potrzeba, aby uzyskać kompost z trawy?

Kompost z trawy to podwójna korzyść. Przede wszystkim dlatego, że pozbywamy się odpadków po koszeniu, a tym samym uzyskujemy naturalny nawóz. Aby go stworzyć nie są potrzebne skomplikowane narzędzia: wystarczy przeznaczyć nieduże miejsce, by w nim gromadzić odpadki organiczne. Kompostownik powinien znajdować się na uboczu ogrodu, w miejscu zacienionym i osłoniętym od wiatru. Można go ogrodzić, jednak warto pamiętać, aby dno nie było wkopane w głębi ziemi: najlepiej, aby wyłożone było drobnymi gałęziami, co pozwala na zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Oczywiście, w sklepach ogrodniczych można nabyć specjalne pojemniki na kompost z trawy i ten tradycyjny.

Jak zrobić kompost krok po kroku?

Kompost z trawy powinien mieć warstwy: suchą i mokrą
Kompost z trawy powinien mieć warstwy: suchą i mokrą

Kompost z trawy nie jest trudny do przygotowania. Jednak warto pamiętać o dwóch rzeczach: najlepiej, aby źdźbła nie były wcześniej pokrywane środkami chwastobójczymi (to utrudni zawiązywanie się kompostu) oraz nie zawierały nasion chwastów.

Poza tym kompost z trawy powinien być układany w kompostowniku warstwami: suchą i mokrą. Pierwsza z nich to słoma, siano lub drobne patyki i pocięte gałęzie. Natomiast druga to po prostu świeżo ścięta trawa. Oczywiście, kompost z trawy chętnie przyjmie substancje, które go wzbogacą i przyspieszą jego tworzenie, dlatego warto do niego dodawać inne resztki organiczne: zielone części warzyw, suche bądź mokre liście (bez śladów chorób grzybowych) czy odpadki domowe (obierki, fusy lub skorupki jajek).

Zawiązywanie się kompostu z trawy

Kompost z trawy jest gotowy, gdy nie ma w nich dżdżownic
Kompost z trawy jest gotowy, gdy nie ma w nich dżdżownic123RF/PICSEL

Kompost z trawy zawiązuje się raczej samoczynnie. Niektórzy zalecają jego przemieszanie raz na jakiś czas widłami tak, aby nastąpiła wymiana tlenowa między warstwami. Kompost gotowy jest zazwyczaj po roku jego składowania. Można przyspieszyć jego tworzenie się, np. dodając starter lub umieścić w nim zioła takie jak mniszek lekarski, krwawnik lub rumianek. Jak poznać, że kompost z trawy jest już gotowy? Powinien mieć kolor ciemnobrunatny i przypominać wyglądem ziemię. Dodatkowo musi być sypki i chłonąć wodę. Poza tym niektórzy polecają jego przekopanie i sprawdzenie, czy nie znajdują się w nim dżdżownice. Ich obecność nie jest szkodliwa, ale to znak, że kompost z trawy nie przeszedł całkowicie procesu fermentacji, który powinien nastąpić naturalnie.

Kompost z trawy... na trawnik!

Kompost z trawy może być wykorzystany na wiele sposobów. Przede wszystkim można zastosować do wzbogacenia nim trawnika. Najlepiej jednak użyć go wczesną wiosną w momencie, gdy ziemia odmarznie (o ile występowały srogie zimy) i stopnieje śnieg. Wystarczy kompost rozłożyć na trawie równomierną warstwą, a następnie zagrabić. Oczywiście, kompost z trawy może być umieszczany przed urządzeniem grządek.

Kompost z trawy ma wiele zastosowań w ogrodzie. Może również posłużyć jako ściółka dla ozdobnych krzewów (np. hortensji) lub krzaczków z truskawkami. Jego zastosowanie zapobiegnie utracie wilgoci i pomoże przetrwać roślinom suszę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas